Zamknij
REKLAMA

Ogromne zniszczenia po powodzi. Jaka jest aktualna sytuacja?

23:09, 28.06.2020 | P.C
Skomentuj
REKLAMA

W piątek i sobotę przez Podkarpacie przetoczyły się powodzie błyskawiczne. W kilku powiatach doszło do katastrofy. Strażacy i żołnierze starają się usunąć skutki tego kataklizmu.

Ogrom zniszczeń ukazują materiały wideo, które publikują Internauci. W piątek powódź błyskawiczna uderzyła przede wszystkim w powiat przeworski. Woda przelała się przez obwałowania zbiornika retencyjnego pod Kańczugą i niszczycielską falą runęła na kilka miejscowości.

W sobotę kilka nawałnic uderzyło w powiat jasielski, spadło tam ponad 150 litrów wody na metr kwadratowy. To szokująca ilość. Ulice Jasła i pobliskich miejscowości zamieniły się w rwące rzeki.

[ZT]https://www.youtube.com/watch?v=8I8zxjcWIXk[/ZT]

Urząd Wojewódzki w Rzeszowie w niedzielę o 20:00 przekazał komunikat o aktualnej sytuacji powodziowej w regionie:

W dniu 28.06.2020 r. do godz. 19:30 na terenie woj. podkarpackiego odnotowano 362 interwencji związanych z przejściem frontu burzowego. Najwięcej w powiatach jasielskim, krośnieńskim, brzozowskim, przeworskim, przemyskim. Działania głównie polegały na pompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażnianiu przepustów drogowych, usuwaniu powalonych konarów i drzew.

Od godz. 8.00 28.06.20 r. do godz. 8.00 29.06.2020 r. dla woj. podkarpackiego obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne dot. gwałtownych wzrostów stanów wód na rzekach woj. Podkarpackiego.

Stany wód na rzekach w województwie układają się w granicy stanów wysokich i średnich. Jedynie w miejscu występowania opadów burzowych i ich spływu odnotowuje się lokalnie przekroczenie stanów alarmowych na Stobnicy w Godowej i Wisłoku w Żarnowej.

W działaniach ratunkowych uczestniczą, oprócz strażaków z Podkarpacia, również strażacy z Małopolski i woj. Świętokrzyskiego oraz z Mazowsza. W akcję ratowniczą zaangażowane są siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Sił Zbrojnych RP. Na dzień 28.60 w działaniach  ratowniczych bierze udziel 1222 strażaków i 496 żołnierzy i siły są ciągle zwiększane.

W sumie Wojewoda Podkarpacki otrzymała już na podstawie dwóch decyzji Ministra Finansów łączną kwotę 8.922.000 zł zabezpieczenia finansowego z przeznaczeniem na pierwsze pilne potrzeby dla poszkodowanych osób w wyniku ulewnych deszczy i powodzi. Do tej pory miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej złożyły do Wojewody Podkarpackiego wnioski na łączną kwotę 5.990.000 zł dla 1.024 rodzin. Wszystkie zgłoszone kwoty zostały pozytywnie zweryfikowane a środki przelane na konta gmin.

W godzinach popołudniowych przeszła ulewa nad okolicami Krosna: m. Jaśliska, Daliowa, Królik Polski, Rymanów Zdrój. – na ten moment nie ma informacji o szkodach a na miejscu działają służby. Nieprzejezdna jest DW nr 987 w m. Daliowa z powodu zalania.

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA