Zamknij

Jak zabezpieczyć dom przed gryzoniami?

12:12, 03.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:13, 03.12.2021

Gryzonie takie jak myszy i szczury towarzyszyły ludzkości już w czasach jaskiniowych. W tych zamierzchłych czasach te niewielkie zwierzęta były naszymi przyjaciółmi, gdyż żywiły się resztkami naszego jedzenia i jednocześnie polowały na owady i inne żyjątka zamieszkujące nasze jaskinie, pomagając nam utrzymać względną czystość i porządek. Wszystko zmieniło się jednak, gdy ludzkość wynalazła rolnictwo i zaczęła gromadzić zapasy jedzenia.

W nowych warunkach dawni sojusznicy nie spełniali już żadnej pożytecznej roli, za to z lubością dobierali się do naszych zapasów. Dodatkowo z czasem odkryliśmy ich rolę w roznoszeniu groźnych chorób. Dlatego też od wczesnej starożytności ludzie szukali sposobów na zabezpieczenie swoich domostw i spichlerzy przed tymi niechcianymi gośćmi. Oto kilka sprawdzonych sposobów

Koty

Kot jest jednym z pierwszych zwierząt udomowionych przez człowieka i zdarzenie to bezpośrednio łączy się właśnie z początkami rolnictwa i naszym nowym problemem z gryzoniami. Koty to niewielkie, ale niezwykle sprawne drapieżniki, chętnie polujące na niewielkie ssaki takie jak myszy czy szczury. Kiedy zwierzęta te zorientowały się, jak łatwo znaleźć ofiary w ludzkich spichlerzach i domostwach, zaczęły przezwyciężać swoją naturalną niechęć do człowieka i polować na terenie jego osiedli. Z czasem ludzie docenili korzyści płynące z obecności kotów i zaczęli zachęcać te zwierzęta do przebywania w pobliżu.

Chociaż koty to wspaniałe zwierzęta, a ich zdolność zwalczania gryzoni nie powinna budzić wątpliwości, to jednak używanie ich w roli strażników nie jest rozwiązaniem idealnym. Wolno biegające koty nie ograniczają się do tępienia szkodników naszych domostw i gospodarstw, równie chętnie atakują też gatunki pełniące pożyteczne funkcje. Obecnie ekolodzy ostrzegają przed wpływem bezpańskich kotów na bioróżnorodność środowiska i zachęcają do trzymania naszych pupili w domu.

Pułapki i trutki

Klasycznymi sposobami walki z gryzoniami jest wykładanie trutek oraz pułapek. Współczesne trutki zabijają gryzonie bezboleśnie i z dala od miejsca wyłożenia trucizny, dzięki czemu nie wzbudzają podejrzeń kolejnych ofiar. Współczesne pułapki pozwalają często na humanitarne schwytanie żywego zwierzęcia, choć klasyczna sprężynowa łapka łamiąca kręgosłup gryzonia wciąż pozostaje popularna. O ile jednak te metody charakteryzują się wysoką skutecznością, to trutki stanowią zagrożenie także dla innych zwierząt, w tym dla psów i kotów, a także małych dzieci. Pułapki z kolei wiążą się z przykrą koniecznością czyszczenia ich, czy to z żywych, czy martwych gryzoni.

Humanitarne odstraszacze ultradźwiękowe

Najnowszym i najbardziej humanitarnym sposobem odstraszania gryzoni są elektroniczne odstraszacze ultradźwiękowe. Jak działają ultradźwięki na myszy i szczury? Urządzenia te emitują fale o częstotliwości zbyt wysokiej, by zarejestrowało je ludzkie ucho, które jednak są doskonale słyszalne i bardzo nieprzyjemne dla większości ssaków, zniechęcając je do przebywania w pobliżu. W ten sposób możesz uchronić swoje domostwo nie krzywdząc tych uciążliwych, lecz w sumie uroczych stworzonek i dajesz im szansę na przetrwanie w naturalnym środowisku. Najnowocześniejsze ultradźwięki na myszy i inne gryzonie możesz kupić w naszym sklepie!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%