Zamknij
REKLAMA

Karmy dla szczeniaków konieczne dla ich prawidłowego rozwoju

10:57, 15.10.2021 | Materiał partnera

Szczeniak, aby rozwijać się prawidłowo, potrzebuje innych proporcji poszczególnych składników karmy niż dorosły pies. Odpowiednio zbilansowana karma dla szczeniaka wpłynie na stan jego zdrowia i kondycję  w przyszłości. Aby karmienie szczeniaków przebiegało właściwie, należy zwracać uwagę na to, co podajemy oraz ile razy na dobę to robimy.

Karmienie szczeniaków - od kiedy podawać karmę?

Psy, tak jak inne ssaki, przez pierwszy okres swojego życia karmione są mlekiem matki. W przypadku szczeniąt dzieje się tak od chwili ich przyjścia na świat do około 4. tygodnia życia. W pierwszych tygodniach karmienie szczeniaków spoczywa w stu procentach na ich matce. Naszym zadaniem jest dbanie o to, by jej samej była podawana odpowiednia karma dla psa, tak, by posiłek był zbilansowany. 

Wszystko zmienia się mniej więcej po miesiącu, kiedy to następuje okres zwany odsadzaniem. Piesek zaczyna interesować się innym jedzeniem, wtedy też powinna być już podawana karma dla szczeniaka, oczywiście jako dodatek do spożywanego przez niego mleka matki. Dzięki takiemu stopniowemu wprowadzaniu karmy dla szczeniaków, następuje przyspieszenie dojrzewania jego przewodu pokarmowego. Zwykle w okolicach 12 miesiąca życia psa przechodzi się na karmę dla psów dorosłych.

Karma dla szczeniaka – liczba porcji zależna od wieku

Kiedy pies kończy 8 tygodni życia, jest już gotowy na to, by podawana mu była tylko karma dla szczeniaka. Nie należy decydować się na posiłki przeznaczone dla dorosłego psa, karmy dla szczeniaków bowiem mają w swoim składzie większy poziom tłuszczu, węglowodanów i białka analitycznego. Karma dla psa nie posiada ich w takich proporcjach, nie zaspokoi więc wszystkich potrzeb rozwijającego się wciąż organizmu.

Ważne jest to, by od początku trzymać się stałych pór karmienia. Co do liczby porcji, to szczeniakom w wieku 6-8 tygodni dobową ilość pokarmu podzielić trzeba na pięć lub sześć porcji. W 3. miesiącu życia karma dla psa przeznaczona na dany dzień powinna być już podzielona na cztery porcje, w 5 miesiącu na trzy. Po 7. miesiącu karma dla szczeniaka musi być serwowana raz lub dwa razy na dzień.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%