Zamknij

Choroby błony śluzowej jamy ustnej - co stosować na afty i zapalenie dziąseł?

18:16, 16.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:17, 16.06.2021

Jama ustna to pierwszy punkt na mapie układu pokarmowego. Rozdrabniane pokarmu, odczuwanie smaku czy ochrona przed drobnoustrojami — nie sposób nie docenić pełnionych przez nią funkcji, a mimo to często bagatelizujemy wszelkie zmiany chorobowe, które w niej występują. Wysyłane przez jamę ustną sygnały alarmowe, m.in. w postaci powszechnie występujących aft czy zapalenia dziąseł, mogą być zwiastunem poważniejszych chorób. W jaki sposób reagować i co stosować w przypadku ich wystąpienia?

Afty — częste schorzenie jamy ustnej

Niewielkie owrzodzenia pokryte białym nalotem oraz miejscowy ból i pieczenie w jamie ustnej to objawy, które świadczą o powstaniu aft. Najczęściej pojawiają się w sytuacji obniżonej odporności organizmu, dużego stresu, niedoboru witamin, w wyniku urazów mechanicznych czy nieprawidłowej higieny. Afty, choć niewielkie, powodują dyskomfort podczas jedzenia i mówienia, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, aby ułatwić ich gojenie.

W procesie leczenia stosuje się specjalne żele i pasty, które nakłada się na zmianę i pozostawia do wyschnięcia, a także preparaty w sprayu czy płyny, którymi przepłukuje się jamę ustną. Ich odkażające i ściągające działanie przyspiesza regenerację błony śluzowej oraz zmniejsza występujący dyskomfort. Duży wybór preparatów pomagających przyspieszyć proces gojenia znajduje się na stronie wapteka.pl. W niektórych przypadkach, np. nawracających aft, konieczne okazuje się leczenie ogólnoustrojowe, które polega na przyjmowaniu leków kortykosteroidowych, immunosupresyjnych oraz immunostymulujących — wszystko odbywa się pod kontrolą lekarza.

Zapalenie dziąseł — niebezpieczna dolegliwość stomatologiczna

Kolejnym częstym schorzeniem jest zapalenie dziąseł, do którego prowadzi gromadzenie płytki nazębnej. Aby nie dopuścić do pojawienia się dolegliwości, należy przede wszystkim zadbać o właściwą higienę jamy ustnej, dlatego warto zapoznać się z artykułem "Jak dbać o higienę i zdrowie jamy ustnej w czasie pandemii? - najczęściej popełniane błędy". Natomiast jeśli stan zapalny już wystąpił, podobnie jak w przypadku aft, w leczeniu pomocne będą żele stomatologiczne do pielęgnacji dziąseł, płyny do płukania ust czy poprawiające kondycję zębów pasty.

Schorzenia jamy ustnej — zapobieganie negatywnym konsekwencjom

Aby zapobiec negatywnym konsekwencjom możliwych dolegliwości, należy przede wszystkim odpowiednio szybko reagować. Dostępne na rynku preparaty pozwalają złagodzić pojawiające się schorzenia i przyspieszyć regenerację błony śluzowej, dlatego warto po nie sięgać, gdy tylko zauważymy, że coś złego dzieje się w obrębie jamy ustnej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%