Zamknij

Szyfrowanie danych firmowych - jak zabezpieczyć pliki i foldery?

12:02, 10.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:03, 10.06.2021

Zaszyfrowane pliki i foldery to wyzwanie dla hakerów i osób, którym zależy na przechwyceniu wrażliwych danych. Aby chronić poufne informacje, takie jak plany rozwoju czy dane klientów, każda firma powinna stosować narzędzia chroniące przed nieautoryzowanym dostępem. Popularnym, a zarazem skutecznym sposobem na ochronę danych jest szyfrowanie plików i folderów. Jak to działa?

Na czym polega szyfrowanie plików i folderów?

Szyfrowanie plików odbywa się przy zastosowaniu różnego rodzaju algorytmów i kluczy. Kluczem szyfrującym może być na przykład hasło, które odblokowuje dostęp do całego folderu lub pojedynczego pliku. Warto przy tym zauważyć, że każdy plik lub folder można zabezpieczyć oddzielnie za pomocą unikalnych haseł. Takie szyfrowanie plików i folderów znacząco zwiększa bezpieczeństwo danych, gdyż złamanie jednego klucza wcale nie prowadzi do udostępnienia wszystkich informacji.

Szyfrowanie danych może odbywać się na dwa sposoby:

  • Szyfrowanie plików z aplikacją szyfrującą – zakres szyfrowania zależy od rodzaju aplikacji. Niektóre programy umożliwiają szyfrowanie katalogów i szyfrowanie danych w chmurze, natomiast inne dają jedynie możliwość zabezpieczania poszczególnych plików. Im więcej jesteśmy w stanie zapłacić, tym więcej funkcji możemy uzyskać.
  • Szyfrowanie folderów z poziomu systemu operacyjnego – wbudowany w Windows mechanizm EFS (ang. Encrypted File System) zapewnia ochronę przed atakami osób trzecich mających fizyczny dostęp do urządzenia. Wdrażanie tego rodzaju szyfrowania jest jednak bardziej czasochłonne i skomplikowane niż implementacja aplikacji szyfrującej.

Szyfrowanie danych w chmurze

Korzystanie z chmury jest coraz popularniejsze w firmach, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na szyfrowanie danych w chmurze. Cały proces polega na wykorzystaniu algorytmów w celu

konwersji danych do bezpieczniejszego formatu. Użytkownik uzyskuje dostęp do danych po wpisaniu unikalnego klucza, który może przechowywać dostawca chmury i/lub dostawca IT. Szyfrowanie danych w chmurze jest skuteczne, bezpieczne i stosunkowo proste do wdrożenia, a rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością również ze względu na niezbyt wygórowane ceny.

Szyfrowanie danych w chmurze dzielimy na 3 główne typy:

  • szyfrowanie danych w archiwum – ochrona plików i folderów, które nie są w stałym użytkowaniu,
  • szyfrowanie danych w użyciu – ochrona informacji, z których pracownicy aktywnie korzystają,
  • szyfrowanie danych w trakcie przesyłania – ochrona plików, które są przenoszone z chmury i do chmury.

Przed rozpoczęciem korzystania z szyfrowania w chmurze, należy odpowiednio sklasyfikować pliki. Historyczne dane finansowe firmy mogą być szyfrowane w archiwum, natomiast pliki i foldery w stałym użyciu mogą wymagać nieco bardziej zaawansowanego szyfrowania. Szyfrowanie folderów w chmurze jest szczególnie korzystne w przypadku pracy zdalnej, gdyż umożliwia bezpieczne korzystanie z danych firmowych w warunkach domowych.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Szyfrowanie danych jest zagadnieniem, które ma bezpośredni wpływ na cyberbezpieczeństwo firmy. Przed wyborem jednego z dostępnych rozwiązań, warto przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa i dopasować rodzaj szyfrowania do aktualnych wymagań. To, co będzie korzystne dla startupu, może okazać się niewystarczające w przypadku dużej organizacji. Analizę potrzeb warto zlecić specjalistom IT, takim jak SECURIVY – ekspertom w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, którzy dopasowują rozwiązania do możliwości i budżetu swoich klientów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%