Zamknij
REKLAMA

Jedna w swoim rodzaju - hiszpańska Primera Division

10:02, 26.05.2020 | Materiał partnera

Niemal każda mocna piłkarsko liga europejska ma swoich entuzjastów na swoim świecie, toteż chętnie oglądamy zmagania na boiskach włoskiej Serie A, angielskiej Premier League, niemieckiej Bundesligi, a szczególnie hiszpańskiej Primera Division. Dlaczego spora część kibiców wspiera właśnie te zespoły, a sam futbol jest dla nich najbardziej atrakcyjny?

To prawda, że w każdym kraju futbol wygląda nieco inaczej. Seria A słynie z doskonałego przygotowania taktycznego i żelaznej defensywy. W Anglii mówi się o najwyższej intensywności, a piłkarze muszą posiadać niebywałą wydolność, a w Primera Division kładzie się szczególny nacisk na technikę, finezję, a także indywidualne umiejętności piłkarzy. Sprawia to tylko, że dla wielu jest to właśnie liga, która jest zdecydowanie najbardziej atrakcyjna do oglądania.

Na czym polega wyjątkowość hiszpańskiej piłki i całej Primera Diviosion?

Spoglądając na tabelę Primera Division, ta zwykle jest zdominowana przez jednego z hegemonów i gigantów światowej piłki, czyli przez Real Madryt lub przez FC Barcelonę. Co więcej, spotkania między tymi dwoma zespołami to największe derby na świecie, znane pod nazwą El Classico, z których transmisja wędruje to niemal wszelkich zakątków świata. Wszystko z uwagi na rangę i popularność tych dwóch drużyn, które posiadają największe fankluby ma całym świecie. Do niedawna, pikanterii tym meczom dodawała rywalizacja pomiędzy dwoma najlepszymi zawodnikami na świecie, czyli Cristino Ronaldo i Lionelem Messi, aczkolwiek ten pierwszy już niestety nie reprezentuje barw drużyny królewskich po przejściu do włoskiego Juventusu Turyn. Mimo tego i tak derby cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony kibiców z całego globu.

Osoby twierdzące, że jest to najmocniejsza liga na świecie, mają ku temu solidne argumenty, a jednym z nich jest np. fakt, że kilka sezonów temu Champions League została zdominowana przez Real Madryt, który triumfował aż trzy razy z rzędu, a dodatkowo to właśnie Hiszpańskie kluby posiadają najwięcej wygranych finałów zarówno Ligi Mistrzów, jaki starej formuły rozgrywek - Pucharu Mistrzów. Primera división być może nie należy do lig siłowych i wyjątkowo intensywnych, aczkolwiek śmiało można stwierdzić, że grywają tutaj piłkarze o najlepszych wyszkoleniu technicznym, dlatego właśnie to hiszpańskie boiska są zwykle świadkami najbardziej efektownych zagrań i sztuczek zawodników. Co więcej, klubowe akademie piłkarskie z Primera Division rokrocznie "produkują" masę utalentowanych zawodników, którzy stopniowo rozwijają się, po czym  podbijają światowe ligi, a także z powodzeniem radzą sobie w reprezentacji kraju. Największe hiszpańskie kluby to bez wątpienia wspomniana FC Barcelona oraz Real Madryt, aczkolwiek do tego grona zalicza się często też Athletico Madryt, a historycznie sporo sukcesów na swoim koncie ma także np. Valencia, czy też Sevilla. Dziś jednak, zespoły te nie mają większych szans w walce z hegemonami.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA