Zamknij
REKLAMA

Jakie suplementy dla wegetarian? Oto nasze propozycje!

12:10, 13.12.2019 | Materiał partnera

W europejskim społeczeństwie każdego roku wzrasta odsetek osób, które przechodzą na dietę wegetariańską lub wegańską, w ankietach całe grono ludzi wykazuje zainteresowanie i chęć częściowo lub całkowicie usunięcia mięsa ze swojego jadłospisu. Wynika to ze świadomego odżywiania – to doskonały trend. Jednak nagłe przejście na dietę wegetariańską bez odpowiedniego poukładania swojego jadłospisu może mieć kiepskie następstwa. Oto suplementy diety dla wegetarian, polecane przez ekspertów.

Witaminy dla wegan i wegetarian – czy suplementacja jest obowiązkowa?

W przypadku diety nic nie jest tylko czarne lub tylko białe. Zróżnicowana dieta i świadome dobieranie składników w jadłospisie zawsze popłaca, a usuwając jeden lub kilka elementów należy zastąpić je innymi, równie wartościowymi. Liczą się źródła witamin, minerałów, aminokwasów, kwasów tłuszczowych itd. Słowem – trzeba jeść wszystkiego po trochu. Odkładając pewne składniki odżywcze mamy dwa wyjścia, skorzystać z suplementów dla wegetarian lub poszukać odpowiedników w innych produktach spożywczych, co nie zawsze jest takie proste.

Twierdzenie, że każdy wegetarianin lub weganin musi kupować suplementy diety to spore nadużycie. Warto jednak wiedzieć, że wiele preparatów dedykowanych jest właśnie tym grupom odbiorców. Suplementy dla wegan i dla wegetarian są bardzo podobne i w większości mają za zadanie uzupełnić składniki odżywcze, których standardowym źródłem jest mięso.

Suplementy dla wegan

Na jakie suplementy diety dla wegan warto zwrócić uwagę? Cóż, zdecydowanie polecimy suplementację jodem, warto uzupełniać także witaminy z grupy B, żelazo, a także, co w przypadku wegan jest całkiem istotne, wapń. Jego głównym źródłem jest nabiał, który nie widnieje w jadłospisie wegan. Suplementy dla wegan powinny więc dostarczać dodatkowe ilości wapnia, a także mikroskładniki, które pomagają w jego efektywnym przyswajaniu. Witaminy dla wegan godne polecenia to kompleks D+K.

Suplementy diety dla wegetarian w formie kompleksowej

Dieta wegetarian jest bardziej zróżnicowana od diety wegan, pojawia się w niej choćby wcześniej wspomniany nabiał, będący wartościowym źródłem aminokwasów oraz wapnia. Chcąc uzupełnić zarówno jod, jak i aminokwasy egzogenne, żelazo i magnez można pokusić się i kupić swoisty, naturalny kompleks witamin dla wegetarian. Mowa o spirulinie i chlorelli. Są to algi, które zaliczane są do grona superfoods. W ich składzie znajdziemy moc składników odżywczych. Szczególnie cenna wydaje się być spirulina, gdyż około 60% jej masy to cenne aminokwasy, świetnie zastępuje mięso. Tutaj znajdują się renomowane suplementy dla wegetarian od KenayAG (polski producent).

Wegetarianizm – suplementacja cynkiem i żelazem

Do suplementów diety dla wegetarian z całą pewnością można zaliczyć żelazo. Jak doskonale wiemy, jego dobrze przyswajalna forma – żelazo hemowe – ma swoje źródło w produktach zwierzęcych. Jeśli więc brakuje ich w naszej diecie polecamy skonsultować się z lekarze w celu zbadania poziomu żelaza we krwi i w razie niedoborów zastosowanie efektywnej suplementacji.

Odpowiedni metabolizm oraz regeneracja komórek w naszym organizmie to zadanie cynku. Poboczne następstwa jego niedoboru to łamliwe włosy i paznokcie. Jeśli więc idzie o suplementy diety dla wegetarian, w zestawieniu nie może zabraknąć cynku. Wśród szeroko dostępnych preparatów natkniemy się na glukonian cynku oraz cytrynian cynku, oba warto włączyć do swojej wegetariańskiej lub wegańskiej diety.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone