Zamknij

Prasowanie koszul męskich krok po kroku - poradnik praktyczny

10:57, 05.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:57, 05.12.2018

Prasowanie koszul nie należy do najłatwiejszych czynności. Kołnierzyk, rękawy, guziki, mankiety to elementy, które wymagają szczególnej uwagi podczas prasowania. Obowiązek prasowania koszul męskich nie musi być jednak przykrą koniecznością – wystarczy, że dostosujemy się do zasad prasowania.

Przygotowanie do prasowania

Prasowanie koszul męskich rozpoczynamy od przygotowania odpowiednich akcesoriów i sprzętów. Podstawą jest oczywiście żelazko z pojemnikiem na wodę i generatorem pary. W tym przypadku można użyć wody destylowanej lub zapachowej, jeśli chcemy nadać ubraniom aromatyczny zapach. Niezbędna będzie też stabilna deska do prasowania. Ważny jest przede wszystkim sposób wykonania blatu. Najlepiej, jeśli będzie wykonana z kratki metalowej i pokryta płótnem i cienką gąbką. Nie polecamy natomiast desek z płyt drewnianych.

Ponadto będą nam potrzebne koszule męskie do prasowania. Warto pamiętać, aby przed prasowaniem rozpiąć wszystkie guziki, w tym te znajdujące się przy mankietach.

Jak prasować koszule? Krok po kroku

Prasowanie koszul zaczynamy od kołnierzyka. Na początku prasujemy jego wewnętrzną stronę, następnie zewnętrzną. Aby uniknąć powstaniu zagnieceń, prasowanie kołnierzyka należy rozpocząć od rogów do wewnątrz. Jego wierzch prasujemy w taki sam sposób. Jeśli nasza koszula męska posiada wstawki usztywniające kołnierz, wtedy powinniśmy zmniejszyć temperaturę żelazka, aby zapobiec roztopieniu się plastiku.

Kolejnym krokiem jest wyprasowanie koszul w okolicy barków. Ze względu na kształt tylnej górnej części koszuli wymagane jest jej precyzyjne wyprasowanie. W tym celu naciągamy ubranie na koniec deski do prasowania, dzięki czemu nie będziemy mieli trudności podczas operowania żelazka i unikniemy powstaniu zagnieceń. Koszulę prasujemy od jednej strony, po czym przechodzimy do następnej. W tym przypadku wystarczające będzie wyprasowanie tylko zewnętrznej strony koszuli.

Podczas prasowania rękawów koszuli, istotne jest ich ułożenie na płasko, aby nie zaprasować zagnieceń materiału pod spodem. Wyprasowanie rękawów koszuli zaczynamy od środka, czyli na wysokości łokcia – na początku poruszamy żelazkiem w kierunku barku, następnie przesuwamy je w okolice mankietu. Ważne jest, aby podczas wykonywania tej czynności nie zrobić kantów. Pomocny może okazać się rękawnik – niewielkich rozmiarów deska do prasowania. Alternatywą może być ręcznik zwinięty w rulon.

Ostatnim etapem jest wyprasowanie koszul z przodu i z tyłu. Tylną część koszuli należy wyprasować od góry do dołu. Jeśli koszula posiada wcięcia optycznie wyszczuplające sylwetkę, nie prasujemy jej w kant. W tej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie wyprostowanie zagnieceń przy użyciu pary. Przód koszuli męskiej prasujemy z rozpiętymi guzikami, dzieląc ją na dwie części. Tak jak w przypadku tylnej części, zaczynami prasować od góry do dołu. Następnym krokiem będzie wyprasowanie zagnieceń przy guzikach. Jeśli szukasz więcej porad na temat prasowania koszul, sprawdź także ten artykuł.

Ogólne zasady prasowania koszul męskich

  • Prasujemy koszule męskie, które są delikatnie wilgotne. Ta zasada dotyczy szczególnie eleganckich koszul. Zbyt suchy materiał należy równomiernie skropić wodą, zawinąć i poczekać 15 minut. Warto pamiętać, aby podczas zwijania jeszcze bardziej nie pognieść koszuli. Niewskazane jest też nadmierne nawilżanie ubrań, gdyż prasowanie mokrych koszul może doprowadzić do tego, że materiał będzie się świecić.
  • Bawełniane i lniane koszule męskie są oporne na prasowanie, dlatego konieczne będzie ich intensywne nawilżenie. Najtrudniejszym wyzwaniem może jednak okazać się wyprasowanie koszul z popeliny. Aby zapobiec świeceniu się koszul, należy je prasować przez ściereczkę.
  • Wskazane jest zachowanie ostrożności podczas prasowania koszul z guzikami. Temperatura żelazka, odpowiednia dla danego materiału, może niestety zaszkodzić guzikom. W związku z tym, prasowanie koszul warto zacząć od lewej strony.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%