Około dwustu zdjęć zaprezentowanych zostało na najnowszej wystawie „Sztetl Mielec” prezentującej społeczność żydowską w Mielcu od końca XIX wieku do czasu II wojny światowej. To sprawia, że mamy do czynienia z największą pod względem liczebności materiału ikonograficznego wystawą w historii Muzeum Historii Fotografii Jadernówka. - Dominują zdjęcia, na których są ludzie. Zachęcam szczególnie, żeby stanąć przed tymi ludźmi, popatrzeć im w twarze - powiedział podczas czwartkowego wernisażu Janusz Halisz, kustosz Jadernówki.
Muzeum Historii Fotografii Jadernówka gości w swoich progach najnowszą wystawę „Sztetl Mielec” przygotowaną wspólnie z Samorządowym Centrum Kultury i Stowarzyszeniem Kulturalnym Jarte w ramach projektu Shalom Mielec. Ekspozycja prezentuje społeczność żydowską w Mielcu od końca XIX wieku do czasu II wojny światowej. Niezwykle bogaty, ale i poruszający materiał ikonograficzny został wzbogacony przedmiotami codziennego użytku, dokumentami i drewnianymi modelami synagog w Mielcu i Rzochowie.
- Wystawa jest jedną z 12 części projektu Shalom Mielec - projektu, który od trzech lat organizuje Stowarzyszenie Kulturalne Jarte – powiedziała na wstępie czwartkowego wernisażu w Jadernówce dyrektor SCK w Mielcu Joanna Kruszyńska. - Nasza instytucja w tym roku miała przyjemność być współorganizatorem tego wydarzenia - dodała.
- Bardzo się cieszę, że ten projekt jest pozytywnie odbierany przez mielczan - powiedział z kolei Szymon Burek, wiceprezes Stowarzyszenia Kulturalnego Jarte. - Powoli tradycją stały się już nasze spacery po starym mieście, za które podziękowania należą się panu Stanisławowi Wanatowiczowi, który oprowadza nas i opowiada o starym Mielcu właśnie od tej strony - dodał.
Gospodarz Jadernówki – kustosz Janusz Halisz przyznał natomiast, że wystawa jest „niezwykle emocjonalna, bardzo ważna, trudna, ale i bogata”.
Konfrontacja zebranych zdjęć
- Oprócz zdjęć zgromadziliśmy szereg eksponatów o charakterze religijnym, czy przedmiotów codziennego użytku. Bezcenna jest Tora, którą datujemy na przełom XVII i XVIII wieku - pisana ręcznie na pergaminie. Jest też zestaw sztućców znalezionych w jednym z pożydowskich domów i przekazanych przez sąd do naszego muzeum. Jest też szereg dokumentów o charakterze handlowym, biznesowym czy sądowym, które dotyczą mieleckich Żydów – mówił Janusz Halisz, kustosz Muzeum Historii Fotografii Jadernówka w Mielcu.
Na wystawie pokazano też dwa modele synagog z Mielca i Rzochowa, które wykonał Hubert Pomiankiewicz, pracownik Samorządowego Centrum Kultury.
- Na wystawie mało jest zdjęć architektury. Dominują zdjęcia, na których są ludzie. Zachęcam szczególnie, żeby stanąć przed tymi ludźmi, popatrzeć im w twarze. Kiedy państwo przejdą przez tę wystawę, spróbujcie sobie skonfrontować te zdjęcia - niektóre prezentujące młode, radosne dzieci, młode dziewczęta, które jeżdżą na łyżwach - są jeszcze uśmiechnięte, bo nie wiedzą, że za chwile spotka je to, co widać na tej ścianie - mówił Janusz Halisz wskazując na prezentację zdjęć „niezwykle wymownych, dramatycznych i poruszających”. - To będzie podróż przez spory kawałek historii mieleckiej społeczności żydowskiej – przyznał Halisz.
- Proszę sobie wyobrazić, że w ciągu kilku godzin z Mielca zniknęło ponad 5 tysięcy ludzi. To zrobiło wielką wyrwę praktycznie w każdej sferze ludzkiej aktywności. Wśród nich byli nie tylko kupcy, rzemieślnicy i handlarze, ale lekarze, nauczyciele, adwokaci, żołnierze walczący w kampanii wrześniowej w I wojnie światowej – to wszystkie sfery społeczne, które aktywnie uczestniczyły w życiu miasta – dodał gospodarz Jadernówki.
Gość specjalny z USA
Czwartkowy wernisaż w Jadernówce wzbogacił swoją obecnością Scott Genzer, potomek mieleckich Żydów, który współpracuje z mieleckimi muzealnikami od kilkunastu miesięcy.
- Moi dziadkowie, pradziadkowie i prapradziadkowie pochodzili z Mielca, dlatego to miasto jest dla mnie „domem” – przyznał wzruszony Amerykanin. - To bardzo ważne zobaczyć tylu ludzi z tego miasta zainteresowanych historią Żydów, tym bardziej, że ta wystawa może dotyczyć sąsiadów waszych rodziców, znajomych waszych rodziców, to bardzo wzruszające – mówił.
Genzer zaznaczył, że ma kontakt z wieloma potomkami mieleckich Żydów i zawsze opowiada im o Mielcu, o wydarzeniach i inicjatywach realizowanych tutaj przez mieszkańców. – Jestem wam za to bardzo wdzięczny – podkreślał wymieniając chociażby właśnie projekt Shalom Mielec realizowany od trzech lat przez Stowarzyszenie Jarte.
Wystawa jest już dostępna w Jadernówce. Można ją zwiedzać do 31 stycznia 2020 roku.
Użytkownik05:48, 15.11.2019
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Żydzi13:02, 15.11.2019
Kto i po co promuje żydów? Mało wam? Dopytajcie dziadków i pradziadków co wyrabiali w Mielcu przed wojną i jak traktowali Polaków. Cała lichwa i handel był w ich rękach. Gnębili polskiego chłopa jak tylko mogli. Dzieci żydowskie do polskich wolały:"wasza ulica nasza kamienica". Tak było z żydami.
I co? 16:51, 15.11.2019
Nie podniecaj się. Skoro dziadek nie umiał liczyć a naddawał sie tylko do pracy na folwarku u pana to do kogo masz pretensję?
Spejson21:36, 13.12.2019
Szykowany jest grunt pod roszczenia (447)
Kto ? Oglądałem specjalnie otwarcie sztetl Mielec i był przedstawiony Pan Z USA niby potomek żydow mieleckich. Po co ? Wiadomo.
Chwała Wielkiej Polsce !
Użytkownik18:15, 16.11.2019
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Jusb18:22, 16.11.2019
literówka- 10 wiersz od dołu od "słów dał Jozwa W, prze lata", powinno być "przez lata"
Użytkownik18:39, 16.11.2019
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
NIE19:36, 16.11.2019
Ten film mówi wszystko precz z narzucaniem żydowstwa polecam https://www.youtube.com/watch?v=T6tzzm2rVHY&feature=share&fbclid=IwAR26Z9WxjQX4h-BogGQgp_LcWhpJVE504rwhKm_tI4tKFk8gl7YvEyO88nk
Użytkownik19:38, 16.11.2019
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Fan19:50, 16.11.2019
Te pajace, sprawdźcie sobie pochodzenie posłów z KONFEDERACJI. Od Mikke zacznijcie. Same izraelity. Daliście się w uja zrobić cieniasy
Spejcon20:53, 12.12.2019
Ciekawe kiedy będzie coś o Polakach i o naszych bohaterach regionalnych takich jak Wojciech Lis ps. „Mściciel"
Spejcon21:32, 13.12.2019
Ciekawe kiedy będzie coś o Polakach i o naszych bohaterach regionalnych takich jak Wojciech Lis ps. „Mściciel"
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Biednych miałeś dziadków. Rodzice też pewnie nie mieli lekko? Całe życie pod górkę.