[FOTORELACJA]10284[/FOTORELACJA]
Piąty i ostatni koncert tegorocznego Mieleckiego Festiwalu Muzycznego odbył się w niedzielny wieczór w Parku Oborskich. Wybrzmiała portugalska muzyka fado.
- Dla bardzo wielu Portugalczyków muzyka fado to życiowy drogowskaz. Mawiają do siebie: „takie jest twoje fado przyjacielu”, „takie jest twoje przeznaczenie”. I wierząc w te piękne słowa, zgadzają się ze swoim losem i siłą wyższą. Dodaje im to i sił i otuchy - powiedziała Joanna Kruszyńska, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.
Jak dodała, „muzyczne fado stawiało swoje pierwsze kroki w XIX wieku w lizbońskich, pięknych, portowych dzielnicach miasta”.
- Wtedy opowiadało przede wszystkim o rozstaniach i tęsknotach. Były to nierzadko również zawadiackie opowieści morskie, opowiadające o odwadze, tęsknotach marynarzy i ich genialnych przygodach. Na przestrzeni tych wszystkich czasów fado zmieniało się i rozwijało na wielu różnych płaszczyznach, zyskując często tematykę społeczną, polityczną, a nawet ostatnio studencką - dodała.
Gwiazdą finałowego koncertu była młoda portugalska piosenkarką fado - Teresinha Landeiro oraz trio gitarowe.
Landeiro zaczęła śpiewać w wieku 12 lat, występując właśnie na imprezach muzycznych fado. W 2008 roku Landeiro zaśpiewała podczas Grande Noite do Fado i brał udział w różnych konkursach poświęconych portugalskiej muzyce popularnej, zdobywając pierwszą nagrodę na konkursach Amador de Odivelas i ACOF Fado.
W 2012 roku dała swój pierwszy solowy koncert w klubie Ritz w Lizbonie. W 2014 roku prezydent Portugalii Aníbal Cavaco Silva zaprosił ją do udziału w obchodach Dnia Portugalii (10 czerwca), które odbyły się w Guarda.
Landeiro została odkryta przez Sony Music Entertainment Portugal i w 2018 roku wydała swój debiutancki album Namoro, który osiągnął 6. miejsce na portugalskiej liście sprzedaży. W 2021 roku ukazała się jej druga płyta Agora, która uplasowała się na 15. miejscu list przebojów.
W styczniu 2023 roku znalazła się w gronie dwudziestu uczestniczek Festival da Canção 2023, festiwalu muzycznego, na którym wyłoniono reprezentantkę Portugalii w Konkursie Piosenki Eurowizji.
- Formuła, która została przyjęta w tym roku była dla nas jedną wielką niewiadomą - przyznał podczas finałowego wieczoru Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca.
- Wszystkie koncerty, poza jednym, który odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej, odbywały się w plenerze. Mając doświadczenie w organizacji poprzednich wydarzeń kulturalnych, kiedy pogoda płatała nam figle, mieliśmy pełne obawy, czy akurat ta formuła i ten Festiwal dojdzie do skutku i będzie cieszył się dużą popularnością - przyznał.
- Państwo udowadniacie, że tak, ta formuła, to miejsce i cudowna pogoda sprawiły, że ten Festiwal jest wyjątkowy, a repertuar, który został dobrany przez organizatorów był naprawdę świetny - dodał prezydent Mielca.
Portal hej.mielec.pl był patronem medialnym 26. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego. U nas znajdziesz fotoreportaże ze wszystkich pięciu koncertów Festiwalu, a także koncertu towarzyszącego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu.
[ZT]76949[/ZT]
[ZT]76970[/ZT]
[ZT]77005[/ZT]
[ZT]77011[/ZT]
[ZT]77016[/ZT]
Wydarzenie towarzyszące:
Emma i Pola Czubak
Koncert fortepianowy Laureatek Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”
[ZT]76880[/ZT]
2 0
słów badziew , badziew i miernota
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz