Zamknij

Kto garnki lepi? 19. Prezentacje już za nami [FOTO]

01:46, 10.06.2015 Aktualizacja: 01:46, 10.06.2015
Skomentuj

Jak co roku Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków były wielkim świętem przede wszystkim dla artystów i rzemieślników kultywujących tradycje naszego regionu, ale również i dla wszystkich, którym nieobojętny jest los zostawionego nam przez przodków dziedzictwa.

7 czerwca skansenowskie zagrody ożyły – twórcy ludowi odkrywali przed gośćmi sekrety swojego warsztatu, pokazując, jak powstają ich wyroby, które można było też kupić. Nasi goście uprawiali najróżniejsze rzemiosła i sztuki: od malarstwa i rzeźby przez wytwarzanie drewnianych zabawek po pszczelarstwo, plecionkę z wikliny, korzeni sosny i słomy, wytwarzanie kwiatów z bibuły i szyszek weselnych.

Tematem przewodnim tegorocznych prezentacji było garncarstwo, nie mogło zatem zabraknąć twórców zajmujących się ceramiką artystyczną oraz garncarza, który w zagrodzie z Łążka Garncarskiego zapoznawał widzów z tajnikami jednego z najstarszych rzemiosł.

Zagroda garncarska nie była jedynym obiektem, do którego można było w czasie imprezy zajrzeć. Otwarty dla zwiedzających był również kościół z Rzochowa oraz spichlerz dworski z Bidzin. Można było w nim obejrzeć wystawę prac Olgi Bardan.

Od 16.00 centrum wydarzeń stała się scena, na której zaprezentowały się: Ziemia Podkarpacka, Szkolny Dziewczęcy Zespół Pieśni Ludowej „Kalina” z Zespołu Szkół

w Trzebosi, Zespół Obrzędowy „Wolanie” z Domatkowa, Zespół Pieśni i Tańca „Rochy” z Sędziszowa Małopolskiego, a także „Widelanie” z Widełki.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych gościach. Dzieci mogły spróbować swoich sił w czasie warsztatów ceramicznych i warsztatów plastycznych pod tytułem „Moja przygoda w muzeum”.

Jak zwykle nie mogło zabraknąć również dobrej tradycyjnej kuchni. O podniebienia uczestników prezentacji zadbały gospodynie z Mazurów i Domatkowa. Wszyscy chętni mogli nie tylko spróbować potraw regionalnych, ale również nauczyć się samemu je przygotowywać, a to dzięki niezwykłej książce kucharskiej – „Nasze kasze”. Promocja tego najnowszego wydawnictwa MKL odbyła się w szkole z Trzebosi.

Honorowy patronat nad wydarzeniem przyjął Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego. Wsparcia finansowego udzielili Burmistrz Kolbuszowej oraz Starosta Kolbuszowski. Patronami medialnymi byli: Narodowe Centrum Kultury, Mapakultury.pl, TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, „Super Nowości”, Supernowosci24.pl, „Korso Kolbuszowskie”, Biznesistyl.pl, Hej.mielec.pl, Hej.rzeszow.pl, Witrynawiejska.pl.

hm

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%