Rusza koordynowany przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu eksperymentalny projekt, którego celem jest stworzenie grupy ekspertów robotyki. Zespół Szkól Technicznych zrealizował już rekrutację, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W sumie przyjęto 32 uczniów, którzy przez najbliższe 5 lat nabędą umiejętności związane z eksploatacją i programowaniem robotów.
- Tym samym mają być przygotowani do podjęcia atrakcyjnej, przyszłościowej i dobrze płatnej pracy w innowacyjnych przedsiębiorstwach z różnych branż, w których automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych decyduje o przewadze względem konkurencji - mówi Zdzisław Nowakowski, dyrektor CKPiDN w Mielcu.
Uruchomienie nowatorskiego kierunku nauczania nie było prostym zadaniem. Udało się dzięki współpracy wielu instytucji i firm przemysłowych, które swoją codzienną pracę opierają na wysoce wyspecjalizowanej technologii produkcji. Nie mogło też zabraknąć światowego lidera produkcji robotów – firma KUKA dała praktyczny „know how” umożliwiający praktyczne zaplanowanie procesu dydaktycznego.
[FOTORELACJA]8270[/FOTORELACJA]
- Zamysł był taki, aby stworzyć kierunek, który będzie miał niezwykle praktyczny charakter. Nie będzie tu za dużo zbędnej teorii, której później ci młodzi chłopcy nie będą wykorzystywali, ale postawimy na umiejętności typowo praktyczne – mówi Sylwester Paterek, inżynier robotyki z CKPiDN, który już przed kilkoma laty był inicjatorem edukacji związanej z robotyką w Mielcu.
Co ważne, do dyspozycji uczniów zostanie udostępniona nowoczesna baza dydaktyczna CKPiDN – roboty dydaktyczne, bogato oprzyrządowane roboty przemysłowe, elektroniczne przyrządy do pomiaru wielkości nieelektrycznych, obrabiarki CNC, zestawy pneumatyczne i elektropneumatyczne oraz drukarki 3D.
Podstawa programowa i program nauczenia otrzymały już pozytywną opinię naukowo-dydaktyczną opracowaną przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Finalnie absolwenci tej eksperymentalnej klasy otrzymają certyfikat Student Basic – nadawany przez światowego producenta robotów KUKA.
Jakie instytucje podpisały się pod porozumieniem? Obok wspomnianego już Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Zespołem Szkół Technicznych do porozumienia przystąpił także Zespół Szkół im. Prof. Janusza Groszkowskiego, samorząd Powiatu Mieleckiego, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo", KUKA CEE GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., Kirchhoff Polska Sp. z o.o., Bury Sp. z o.o., Spiroflex Sp. z o.o., Husqvarna Poland Sp. z o.o., Firma Tarapata Sp. z o.o.
Współpraca tych podmiotów ma na celu zapewnianie spójnych, wzajemnie uzupełniających się działań na rzecz rozwoju potencjału kadrowego, w tym prezentację oferty edukacyjnej; uwzględnianie potrzeb rynku pracy w procesie kształcenia; tworzenie korzystnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem sektora wysokich technologii i transferu wiedzy do przemysłu gospodarki, a także promowanie i popularyzowanie nauki oraz rozwoju umiejętności technicznych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.
Mielczanin119:54, 16.09.2020
Elegancko!
Jasne 22:40, 16.09.2020
Kuka musi być kupowana przez niemieckie koncerny które ustalają taki standard by firmy z reszty świata nie mogły wejść nawet jak są lepsze
A przeciera są potentaci rynku FAnuk, MITSUBISHI, ABB .....
Szkoda ze dalej idziemy w wasalizm kolonialny dla koncernów zza Odry ????
Może ktos na tym zyskał ???
asd23:57, 16.09.2020
swietna sprawa . potem 2400 -2800 netto na wypłate.czego wiecej chciec po 5 latach szkolenia
Nie w Mielcu 10:30, 17.09.2020
Robotyk zarabia 10 -15 brutto tylko nie w Mielcu
Studia nie są konieczne jeżeli ktoś po technikum (Robotycznym czy Mechatronicznym, Elektromechanicznym) jest ogarnięty i ma kilku letni kontakt z robotami to spokojnie mu to wystarczy
A wypłata, pojedź do Wrocławia, Szczecina, Warszawy czy Trójmiasta (GDYNIA, GDAŃSK, SOPOT) i zobacz ....... ile płacą informatykowi czy robotykowi
Nie w Mielcu 10:35, 17.09.2020
Trzeba mieć świadomość iż po takiej szkole trzeba się z Mielca wyprowadzić i zamieszkać w Wrocławiu, Szczecinie, Warszawie czy Trójmieście (GDYNIA, GDAŃSK, SOPOT)
Inaczej szkoda robić taki kierunek chyba że ktoś później zrobi inny studiując i będzie inż mechanikiem czy konstruktorem na strefie ???
Hahhaha14:00, 17.09.2020
Ta trzeba się odrazu z Mielca wyprowadzac HAHAHA
To że ty pracujesz na taśmie na strefie nie oznacza że niema tam perspektyw i zatrudnienia dla specjalistów...
OPIEEE na strefie jest mnóstwo nowoczesnych firm wartych setki milionów które chętnie specjalistów zatrudnią,ale nie po technikum :|
Uczen06:49, 17.09.2020
Wiecej na fotach krawaciarzy niz uczniow. Sukces ma 100 ojcow
Dzis kazdy z mieleckich tzw urzednikow chce sobie sukces przypisac pomijajac zaangazowanych w powstanie kierunku nauczycieli. Mlodziez wie ktorzy belfrowie zabiegali o ten projekt a kto z krawaciarzy przyszedl tylko po to by na fotce w @ byc.... I to w godzinach pracy w. Firmach..... Jaki to przyklad dla mlodych? Mielecki zascianek
user07:20, 17.09.2020
KUKA jest chińska już :)
z SZWEDAMI !!!!10:23, 17.09.2020
I tak mają dostęp i jak będą chcieli to wyciągną informacje jakie chcą (zdalnie) ????
Polskie firmy powinny się "złożyć" i dogadać z SZWEDAMI którzy są liderem w technologiach w Europie i stworzyć wspólnie swój produkt lub razem z SZWEDAMI wziąć licencje od FANUC czy MITSUBISHI na produkcję robotów ........?
Przykład bezpiecznego biznesu;
https://biznesalert.pl/szwecja-polska-5g-ericsson-cyfryzacja-energetyka/
https://www.forbes.pl/opinie/ikea-szuka-innowacji-i-oswaja-sie-ze-sztuczna-inteligencja/m2vwvg2
https://wszczecinie.pl/aktualnosci,duza_skandynawska_firma_inwestuje_w_naszym_regionie_ma_zatrudnic_150_osob,id-34422.html
https://newsroom.electrolux.com/pl/electrolux-w-polsce/
był też SAAB, VOLVO, GRIPEN ......... i się dało
WNIOSEK
PKB SZWEDÓW i POLSKI jest porównywalny więc można stworzyć grupę technologiczną 50/50 ?
POLSKA powinna wejść w ścisły "SOJUSZ TECHNOLOGICZNY" z Szwecją i na licencji lub sami tworzyć swój potencjał przemysłowy !!!!!
UWAGA09:44, 17.09.2020
MIELEC był lotniczy a może być ROBOTYCZNY
Już w Mielcu są firmy które są regionalnymi Liderami w robotyce !!!!
https://www.youtube.com/watch?v=1g0-zJ0oeBk&feature=youtu.be
Największe koncerny FANUC oraz MITSUBISHI zastanawiają się nad produkcja robotów w Polsce (Tarnów, Mielec, Jasionka ....?)
Może to być dla Mielca czy Tarnowa przeskok z okręgówki do ekstraklasy i technologicznego TOP TOPÓW a roboty współpracujące z człowiekiem to przyszłość !!!!
Może dziś nie samoloty a ROBOTY ?
A po tym może?10:44, 17.09.2020
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN ???
np tu;
https://wme.amw.gdynia.pl/oferta-dydaktyczna/mechanika-i-budowa-maszyn/
DAWNIEJ10:51, 17.09.2020
Kiedyś nazywało się to Mechanika i budowa maszyn a dalej Mechatronika a teraz troszkę zmodyfikowano nazwę i będzie kilka godzin w tygodniu z robotami i będzie Robotyka
Realista20:57, 17.09.2020
Masz 100% rację
Kiedyś może ???11:13, 17.09.2020
Przyszłość za 15 lat ???
Robot pomoc domowa który ogarnia mieszkanie ???
https://cz.pinterest.com/pin/518476975846260403/
Ale na razie mamy to
https://www.forbes.pl/technologie/roboty-na-rynku-pracy-jakie-sie-przydaja/ybvh9zj
S.e.x.-robot14:10, 17.09.2020
czekamy, niech wyprodukuja s.e.x. robota; i niech ma opcje ze nie boli go glowa
przyszłość teraz16:41, 17.09.2020
Już są, ale, ani mnie, ani ciebie nie stać.
Sołtys20:06, 17.09.2020
Tylko dla zdolnych uczniów,zero znajomości.
PIJAR20:54, 17.09.2020
Poczekamy zobaczymy.
Hmm11:50, 18.09.2020
Może niech wypowie sie jakiś uczeń jak to naprawdę wygląda. ZST mami potencjalnych rekrutów reklamami o super wyposażonej bazie dydaktycznej w CKPDiN (roboty, obrabiarki CNC itd). A tajemnicą poliszynela jest fakt,że chłopaki z technikum na praktykach piłują pilnikami blaszki i nic ponadto. Pewnie na zlecenie jakiejś lokalnej firmy (choć tu pewności nie mam). Precyzyjnych maszyn CNC to nikt im nie pozwala włączać. Jeśli tak ma wygladać nauka praktyki to ja nie wiem co oni wyniosą ze szkoły i jakimi specjalistami zostaną. Po co było wydawać ciężkie miliony na wyposażenie skoro stoi i się starzeje?
Ares12:39, 19.09.2020
Brawo Panie Nowakowski!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kolejny Świetny pomysł.
do uczniów10:13, 20.09.2020
Powodzenia! Życzę Wam wytrwałości i nauczycieli, którzy nie straszą tylko zachęcają:-)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 2
A może Fanuk, MITSUBISHI, ABB nie chcieli pomóc?
2 0
A może jedna mielecka firma z pochodzenia zza Odry wymusiła ten standard???? Albo pomogła posmarować???