Zamknij

Spacerowali szlakiem mogił powstańców styczniowych [FOTO]

09:22, 21.02.2023 Aktualizacja: 15:26, 22.02.2023

Jednym z elementów obchodów 160 rocznicy Powstania Styczniowego w Mielcu był zrealizowany 18 lutego „Spacer szlakiem mogił powstańców”.

[FOTORELACJA]9864[/FOTORELACJA]

Zamysł przybliżenia mielczanom lokalnej historii związanej z Powstaniem Styczniowym  realizowany przez jest Stowarzyszenie Społeczno-Edukacyjne „Orzeł Biały - Strzelec” w Mielcu już od kilku lat. W ramach zadania, które wynikło z refleksji po obchodach 150 rocznicy powstania, udało się zebrać sporo informacji o udziale mielczan w zrywie 1863/64, zinwentaryzować obiekty związane z powstaniem na terenie miasta w tym szczególnie groby pochowanych w Mielcu powstańców a także uporządkować je, a jeden z nich własnymi środkami wyremontować.

Stowarzyszenie włączyło się w ogólnopolskie projekty, mające na celu zebranie informacji historycznych i szerokiego ich upowszechnienia. Jest to element kształtowania świadomości narodowej w kontekście najważniejszych wydarzeń historycznych. Stowarzyszenie współpracuje na tej płaszczyźnie z wieloma podmiotami o zbieżnych celach edukacyjnych i wychowawczych.

- Powstanie styczniowe miało ogromny wpływ na późniejszą historię i losy Polski. Na etosie powstania wychowywało się pokolenie, które w 1914 roku zgłosiło się do Legionów Piłsudskiego i wywalczyło Niepodległość. Tę wyśnioną i wymarzoną przez ich ojców. Powstanie przeciwko Moskalom z 1863/64 roku daje nam i dziś naukę, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie - mówi Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich.

W sobotni poranek 18 lutego na cmentarzu parafialnym przy ulicy Sienkiewicza zebrali się młodzi mielczanie - strzelcy z mieleckiej Jednostki Strzeleckiej 2093 pod dowództwem chor. Łukasza Przybyło oraz uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu pod opieką Marty Borek, prowadzeni ścieżką powstańczych mogił przez oficerów Wojskowego Centrum Rekrutacji w Mielcu: por. Grzegorza Mazana i por. Dawida Zagrabę, koordynatora CWKM i OPW Marka Sypka, dyrektora Muzeum Regionalnego dr. Jerzego Skrzypczaka oraz radnego i regionalistę Marka Zalotyńskiego.

- Dla nas świadomość historyczna jest bardzo ważnym elementem kształtowania postaw patriotycznych. Szkoła nasza przykłada bardzo dużą wagę do takich działań. Widzimy w nich istotny czynnik budujący świadomość młodego pokolenia, zwłaszcza tych młodych ludzi, którzy swoją przyszłość wiążą z pracą w wojskowości, policji - mówi Marek Sypek.

W trakcie spotkania młodzi mielczanie mieli możliwość poznać sylwetki powstańców związanych z naszym miastem oraz historię powstania widzianą z lokalnej perspektywy Mielca. Ścieżka wiodła szlakiem grobów: Stanisława Damse, Józefa Turczynowicza, Walentego Działowskiego, Hipolita Szaneckiego, Stanisława Pohoskiego, Antoniego Fibicha oraz Mieczysława Koryckiego. Ma mieleckich cmentarzach, przy ul. Sienkiewicza i ul. Rzochowskiej znajdują się także inne mogiły powstańców, których odwiedziny planowane są w późniejszym terminie.

Spacer był także okazją dla zainaugurowania w Mielcu akcji oznaczania mogił powstańców styczniowych w ramach akcji Instytutu Pamięci Narodowej „Mogiła Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski” oraz projektu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego „Baza Grobów Powstańców Styczniowych”.

- W tym roku chcielibyśmy pozyskać środki na odnowienie tabliczki nagrobnej powstańca styczniowego Józefa Turczynowicza. Obecna jest bardzo zniszczona. Chcielibyśmy by obecna swoje miejsce znalazła w muzeum a nowa nadal oznaczała imiennie mogiłę powstańca - mówi Marek Zalotyński.

(mb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%