Zamknij

Mężczyźni cierpią. O tym trzeba mówić [FOTO]

18:12, 13.05.2022 Aktualizacja: 18:13, 13.05.2022

Wystawa mocnych zdjęć autorstwa krakowianina Adama Mikołajczyka oraz debata ekspertów - w ten sposób w Przecławiu wywołany został temat cierpienia mężczyzn. Dane są niepokojące: znacznie więcej mężczyzn decyduje się na samobójstwa w porównaniu z kobietami.

[FOTORELACJA]9277[/FOTORELACJA]

Z inicjatywy Szymona Burka ze Stowarzyszenia JARTE, przy wsparciu Domu Kultury w Przecławiu, w czwartkowe popołudnie udało się przygotować kameralne wydarzenie, które poruszyło bardzo ważny problem. Przez kilka tygodni w Domu Kultury w Przecławiu o tej sprawie będzie opowiadać niezwykła wystawa fotografii.

Mowa o cierpieniu mężczyzn - przede wszystkim psychicznym. Panowie przytłoczeni problemami zazwyczaj starają się postępować w myśl stereotypowej zasady wskazującej, że „facet musi być silny i radzić sobie sam”. Taka postawa jednak zazwyczaj prowadzi do depresji i poważnych kłopotów. To niepokojące zjawisko zostało przywołane w Przecławiu. 

Pierwszym aktem spotkania pod hasłem „Cierpienie” jest wystawa fotografii młodego krakowskiego artysty Adama Mikołajczyka, który przywiózł do Przecławia zbiór zdjęć ukazujących męskie cierpienie. To kadry, które powstały w studiu przy udziale modela, jednak w swoim przekazie są bardzo mocne, budzą wśród oglądających refleksję. 

Mikołajczyk podkreślał, że wielu mężczyzn cierpi w samotności, skrycie, wstydzi się swoich problemów i nie otrzymuje pomocy. Poprzez swoją wystawę namawia panów, by decydowali się szukać wsparcia, mówić o swoich zmartwieniach czy lękach, ale też by pamiętali o regularnych badaniach lekarskich, profilaktyce chroniącej ich przed poważnymi chorobami, które przecież także wiążą się z cierpieniem.

Częścią drugą przecławskiego wydarzenia stała się debata ekspertów. Swoją wiedzą i praktyką dzielili się: Mateusz Majkut - psycholog policyjny, Jakub Kajdaniuk z Fundacji Światełko - organizator znanej akcji „Movember”, Joanna Szatkowska - psycholog i terapeuta z Mielca oraz Mariusz Surowiec - dyrektor Poradni Fundacji Instytutu Profilaktyki, Innowacji i Rozwoju, która swoją siedzibę ma w Przecławiu. Rozmowę moderował Szymon Burek. 

Tu ukazane podczas wernisażu wystawy tezy zostały potwierdzone i podparte historiami pochodzącymi z doświadczeń zawodowych ekspertów. Nie brakowało opinii, że mężczyźni rzadko wybierają się po pomoc specjalisty, a łatwiej im przychodzi się przyznać do uzależnienia, które bywa zazwyczaj efektem depresji. Panowie znacznie częściej od kobiet decydują się też na czyny samobójcze. 

Eksperci wskazali ważną rolę bliskich, którzy powinni potrafić dostrzec kłopoty mężczyzn w swoim otoczeniu i zareagować, najlepiej zachęcając ich do skorzystania z fachowej pomocy. - O tym trzeba głośno mówić - powtarzali. I o tym będzie do połowy czerwca przypominać wystawa w Domu Kultury w Przecławiu.

Portal hej.mielec.pl jest partnerem medialnym wydarzenia - tylko u nas autorska relacja fotograficzna ze spotkania w Przecławiu. Wydarzenie wsparła także Komenda Powiatowa Policji w Mielcu. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%