Zamknij

Tętniak aorty brzusznej. Informator cz. I

00:00, 03.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 00:11, 03.09.2021


Ogólnopolski Program Bezpłatnych Badań Profilaktycznych - Diagnostyka Tętniaków Aorty Brzusznej skierowany jest do pacjentów 65+. Realizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Zapisy na badania w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu: tel. 17 78 00 302 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 10:00.

Badania można wykonać w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00 - 14:30 na Oddziale Chirurgii Naczyniowej.
 


Dr n. med. Piotr Gembal, ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej

- Dlaczego wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej jest tak ważne?

- Pęknięty tętniak stanowi bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta, a tymczasem tętniaki, które są wykryte we wczesnym stadium można leczyć chirurgicznie z bardzo wysoką skutecznością i dobrymi wynikami.

- Jakie są objawy tętniaka aorty brzusznej?

- Zwykle chorzy nie wiedzą, że mają tętniaka, a wykrywa się go na najczęściej  przypadkowo poprzez badanie USG jamy brzusznej w toku diagnozowania zupełnie innych schorzeń. Niekiedy u pacjentów bardzo szczupłych można wyczuć tętniący guz w brzuchu. Czasem tętniak aorty brzusznej może dawać objawy uciskowe czy obrzęki kończyn dolnych, z tym że to nie jest specyficzny objaw takiego tętniaka. W skrajnych przypadkach możemy mówić o wymiotach czy innych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Ponieważ jednak zwykle pacjent nie może sam u siebie wykryć tętniaka, warto wykonać bezinwazyjne, szybkie i proste badanie profilaktyczne, na które można zapisać się już teraz. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%