Zamknij
REKLAMA

Rynek pożyczek przez Internet w dobie Covid-19

11:02, 24.11.2020 | Materiał partnera

Pojawienie się na świecie koronawirusa spowodowało negatywne zmiany we wszystkich sektorach gospodarki. Ucierpiały zarówno wielkie firmy, jak i mikroprzedsiębiorstwa. Skutki pandemii odczuwalne będą jeszcze w Polsce przez wiele miesięcy w niemal każdej dziedzinie życia. Problemy nie ominęły także branży pożyczek pozabankowych i pożyczka na raty już nie jest osiągalna dla każdego.

Jak funkcjonowały pożyczki pozabankowe przed epidemią?

Przed nastaniem pandemii COVID-19 pożyczki pozabankowe były rozwiązaniem problemów finansowych dla wielu Polaków. Korzystały z nich głównie osoby bez stałych dochodów, często posiadające już zadłużenia w bankach, które odmawiały im udzielenia kolejnych kredytów. Wymagania instytucji pozabankowych przy składaniu wniosku o kredyt były zdecydowanie niższe niż w przypadku banków. Aby otrzymać pożyczkę pozabankową często wystarczyło okazać dowód osobisty i złożyć oświadczenie o osiąganych dochodach. Wniosek można było bez problemu złożyć online. Pożyczka przez Internet na konto była realizowana szybko i nawet w ciągu kilku minut można było otrzymać przelew.

Rozwój epidemii COVID-19 spowodował spadek liczby udzielanych kredytów i pożyczek zarówno w bankach, jak i firmach pozabankowych. Według danych Biura Informacji Kredytowej liczba udzielonych przez instytucje pozabankowe pożyczek spadła o 45,5% w maju 2020 roku w porównaniu do pożyczek udzielonych w maju 2019 roku. Zmniejszyła się również średnia wartość udzielanych pożyczek z 2453 zł w maju 2019 roku na 1994 zł w maju 2020 roku. Klienci w dobie pandemii są mniej zainteresowani zaciąganiem pożyczek przez Internet z obawy o brak możliwości ich spłaty. Ze względu na wprowadzone przez rząd ustawy pożyczkodawcy musieli wprowadzić wiele zmian, które negatywnie odbiły się na ich dochodach.

Zaostrzenie kryteriów udzielania pożyczek w dobie COVID-19

31 marca 2020 roku weszła w życie ustawa o tzw. Tarczy Antykryzysowej, która wymusiła ograniczenia kosztów pożyczek przez instytucje, które ich udzielają. Ograniczono koszty pozaodsetkowe pożyczek udzielanych na okres do 30 dni do maksymalnie 5% pożyczonej kwoty, a w przypadku pożyczki ratalnej maksymalny koszt może wynosić 15% pożyczanej sumy za pierwszy rok i 6% za każdy kolejny rok. Firmy pożyczkowe nie mogą nakładać łącznych, pozaodsetkowych opłat większych niż 45% całkowitej kwoty zobowiązania finansowego. Tarcza Antykryzysowa zdecydowanie zmniejszyła więc dochody firm pożyczkowych. W przypadku pożyczek na krótki czas koszty w niektórych firmach zostały zmniejszone nawet pięciokrotnie. Dodatkowym obciążeniem dla tej branży było ustalenie przez Narodowy Bank Polski maksymalnego oprocentowania pożyczek i kredytów. Obniżone koszty pożyczek powodują w konsekwencji spadek rentowności udzielanych pożyczek. Zwiększa się również obawa o niespłacalność zaciągniętych zobowiązań.

Oferta firm pozabankowych drastycznie się zmieniła. Ze względu na wprowadzone zmiany prawne wielu pożyczkodawców zmodyfikowało warunki swoich produktów. W tej chwili mniej firm oferuje pierwszą, darmową pożyczkę za 0 zł. Szybki kredyt online już nie jest tak łatwy do uzyskania. Teraz podstawowym warunkiem otrzymania pożyczki jest stały i udokumentowany dochód. Udzielona pożyczka nie może mieć wartości wyższej niż 50% tego dochodu, a miesięczna rata nie może przekraczać 30% jego wartości. Wybór pożyczek oferowanych przez Internet zdecydowanie się zmniejszył, a wiele firm zagranicznych wycofało się z rynku ze względu na nieopłacalność dalszej działalności. Uzyskanie pożyczki online w 15 minut już nie będzie tak proste, jak jeszcze rok temu.

Pożyczkę nadal łatwiej otrzymać niż kredyt w banku

Mimo wszystkich zmian w branży pożyczek nadal łatwiej otrzymać można pożyczkę w firmie pożyczkowej niż w tradycyjnym banku. Należy pamiętać, że firmy pozabankowe zabezpieczają się i w tej chwili weryfikują swoich potencjalnych klientów w Biurze Informacji Kredytowej oraz sprawdzają ich zdolność kredytową. W związku z tym, jeśli posiada się niespłacone długi w innych instytucjach możemy nie otrzymać kolejnych środków z obawy o to, że możemy ich nie spłacić. Mimo tych zmian nadal istnieje szansa otrzymania pożyczki bez stałej umowy o pracę. Podstawą do udzielenia pożyczki może być otrzymywana renta, zasiłek czy stypendium. Składając wniosek o udzielenie pożyczki należy jednak pamiętać, że na podstawie takich samych dochodów jak rok temu możemy otrzymać niższą pożyczkę. Pozytywną zmianą w tym całym zamieszaniu są zmniejszone koszty pożyczek dla klientów, wynikające z obniżenia oprocentowania pożyczek i kosztów pozaodsetkowych dla produktów pożyczkowych. Ze względu na zmieniającą się sytuację na rynku warto dokładnie przeanalizować warunki proponowane przez instytucje finansowe tak, by szybka pożyczka online nie zrujnowała całkowicie naszego budżetu.

* Artykuł powstał przy współpracy z poertalem: www.pozyczki-24.pl

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA