Zamknij
REKLAMA

Dlaczego powinno się pić mleko?

15:36, 26.03.2020 | Materiał partnera

Mleko to ważny element diety. To nasz pierwszy pokarm, który otrzymujemy zaraz po przyjściu na świat. Mleko to źródło dużej ilości witamin zwłaszcza z grupy B, ale zawiera też witaminy: A, C, E, D i K. Witaminy z grupy B wspomagają procesy trawienia, poprawiają metabolizm. Korzystnie wpływają na skórę i na włosy, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, poprawiają równowagę hormonalną organizmu, pomagają w produkcji czerwonych krwinek.

Szklanka mleka dostarcza nam około 300 mg wapnia. To stanowi 30% dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na ten pierwiastek. Wapń to bardzo ważny pierwiastek. Jest budulcem kości i zębów, wzmacnia je, zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Wapń doskonale wpływ na stan zębów, chroni je przed próchnicą. Mleko neutralizuje wytwarzane w jamie ustnej kwasy pogarszające stan szkliwa i prowadzące do ubytków.

Szklanka mleka zawiera też około 300 mg potasu. Dostarczenie organizmowi  odpowiedniej ilości potasu zmniejsza ryzyko pojawienia się nadciśnienia, chroni przed wylewem i problemami z sercem. Potas bardzo korzystnie wpływa też na mięśnie, nerki i wątrobę.

Mleko to doskonałe źródło białka, które stanowi budulec mięśni i dodaje nam energii.  Mikroelementy występujące w mleku normalizują działanie hormonów, korzystnie wpływają na mózg i układ nerwowy.

Często zastanawiamy się, czy mleko krowie jest zdrowe. Te wątpliwości spowodowane są faktem występowania u niektórych osób nietolerancji laktozy i alergii. Jeżeli nasz organizm nie toleruje laktozy, można zastąpić je mlekiem bez laktozy.

Mleko w przeciwieństwie do innych napojów jest naturalne, pełne składników odżywczych. Nawet osoby na specjalnej diecie nie  muszą rezygnować z mleka. Wtedy można przerzucić się na mleko o obniżonej zawartości tłuszczu. Świeże mleko to też doskonała alternatywa dla słodzonych napojów. Picie mleka zmniejsza apetyt na słodkie napoje gazowane.

Ile mleka pić każdego dnia?

Każda ilość mleka to dobrodziejstwo dla naszego organizmu. Najlepiej wypijać trzy szklanki mleka dziennie. Taka ilość zaspokoi dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń, dostarczy też duże ilości witaminy D i innych składników  takich, jak wysokowartościowe białko, fosfor, potas, witaminy A i B12.

Jeżeli picie mleka nam nie służy, można zastąpić je kefirem, jogurtem, maślanką. Wiele osób dodaje mleko do kawy. Dzieciom, które nie przepadają za mlekiem warto podawać kakao. Do diety warto włączyć sery i twarogi.

 

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA