Zamknij

Zastosowanie badań penetracyjnych PT

14:52, 23.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:52, 23.11.2021

Badania penetracyjne PT służą do profesjonalnej kontroli jakości wyrobów przemysłowych, które powstały dzięki procesowi spawania. Obecnie większość wyrobów powstaje właśnie w wyniku spawania metali. Dlatego przebieg tego procesu można uznać za kluczowy dla jakości produktów. Badania PT pozwalają wykryć wiele defektów niezauważalnych gołym okiem. Sprawdźmy, jak przeprowadza się badania penetracyjne PT.

Badania penetracyjne PT

Badania penetracyjne PT to jedna z wielu metod badawczych, wchodzących w skład badań nieniszczących NDT. Firmy świadczące profesjonalne usługi biorą pod uwagę indywidualne czynniki i zapotrzebowanie klienta. Pozwala to na odpowiedni dobór i ewentualne łączenie, a nawet modyfikację poszczególnych metody, aby jak najlepiej skontrolować wyroby przemysłowe.

Badania PT są jedną z najstarszych i bardziej zaawansowaną metodą niż wstępne badania wizualne. W procesie dalszych testów wykorzystuje się badania magnetyczno-proszkowe, ultradźwiękowe, radiograficzne i termowizyjne.

Na początku procesu zastosowanie ma prosta metoda wizualna. Dalsze badania wymagają zastosowania specjalistycznych urządzeń. Po wnikliwym sprawdzeniu wydawana jest ostateczna diagnostyka, którą można uznać za prawidłową.

Kontrola nieciągłości materiałowych za pomocą badania PT

Badania nieniszczące PT wykorzystuje się do kontroli zarówno metali, jak i materiałów innego rodzaju. W spawalnictwie za pomocą badania PT wykrywa się nieciągłości materiałowe, które wychodzą na powierzchnię.

Metoda jest wykorzystywana do badania spoin. Jest to bardzo skuteczna i uniwersalna kontrola bezciśnieniowa, wykorzystująca zjawisko włoskowatości. Dzięki niej obserwuje się wnikanie penetranta nawet w bardzo wąskie przestrzenie, także wbrew prawu grawitacji. Badania nieniszczące PT przeprowadza się po wykonaniu oględzin wizualnych oraz usunięciu z powierzchni wykrytych niezgodności.

Badania nieniszczące PT krok po kroku

W pierwszej kolejności badaną powierzchnię trzeba starannie oczyścić ze śladów korozji, zgorzeliny, olejów i farb. Następnie nanosi się środek (penetrant) na powierzchnię pędzlem lub za pomocą rozpylacza. Istotne, aby penetrant został utrzymany odpowiednio długo od 5 do 60 minut i ciecz musi dokładnie zwilżać ciało stałe.

Gdzie stosuje się badania PT?

Eksperci, chcąc wykryć niezgodności złączy spawanych, odlewów i odkuwek wykonanych między innymi ze stali stopowych, niestopowych, staliwa, żeliwa, a także z aluminium, miedzi i tytanu wykorzystują badania PT.

Metoda ma zalety, ale także wady. Nie sprawdza się do kontroli materiałów porowatych. Badania PT  w przeciwieństwie do innej metody badań nieniszczących – magnetyczno-proszkowych MT mogą zostać użyte do materiałów diamagnetycznych i paramagnetycznych. Należy do nich stal austenityczna i aluminium.

Rozwiązanie uznawane jest za wydajne, ze względu na relatywnie niski koszt aparatury pomiarowej. Proces badania i interpretacja wyników są stosunkowo proste do zrealizowania. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%