Zamknij

Co to jest lampa UV-C i jak działa?

11:18, 04.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:19, 04.06.2021

Zwiększający się od lat poziom wiedzy na temat chorobotwórczych drobnoustrojów wykazał, jak istotne jest stosowanie silnej, skutecznej dezynfekcji tam, gdzie ryzyko zarażenia jest szczególnie wysokie. Namnażaniu oraz rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów szczególnie dobrze zapobiega promieniowanie UV-C. Jak działają lampy wykorzystujące UV-C oraz gdzie przydają się one najbardziej?

Czym jest lampa UV-C ?

Lampa UV-C to urządzenie wykorzystywane do dezynfekcji pomieszczeń. Działaniu promieniowania UV-C poddaje się nie tylko powietrze w danym miejscu, lecz także powierzchnie oraz wodę. Doskonale sprawdza się ono w dezynfekowaniu różnego rodzaju narzędzi medycznych czy kosmetycznych. Lampy UV-C dostępne na rynku różnią się między sobą parametrami takimi jak długość emitowanej fali czy wydajność, warto więc poświęcić odpowiedniemu doborowi sprzętu szczególną uwagę – dzięki temu zyskamy pewność, że wybrane przez nas urządzenie spełni nasze oczekiwania. Na rynku znaleźć można również urządzenia, które łączą promieniowanie UV-C oraz filtr węglowy. Tak wykonane lampy nie tylko pozwalają na przeprowadzanie niezwykle skutecznej dezynfekcji, lecz także pomagają oczyścić powietrze z niepożądanych odorów i gazów. Poprawienie jakości powietrza takim sposobem znacząco wpływa na komfort przebywania w danym pomieszczeniu.

Działanie lampy UV-C

Stosowanie światła UV w technologii nie jest nowym zjawiskiem. Dobre poznanie tego typu promieniowania otworzyło drogę do wykorzystywania go w urządzeniach o różnym przeznaczeniu. Pojawienie się lamp UV-C na rynku sprzętów do dezynfekcji było prawdziwą rewolucją – szybko i skutecznie radzą sobie one z potencjalnie szkodliwymi mikroorganizmami oraz, w przeciwieństwie do środków chemicznych, nie szkodzą środowisku naturalnemu. Emitują one promieniowanie wystarczająco silne, by unicestwić bakterie, wirusy czy grzyby oraz inne drobnoustroje. UV-C jest absorbowanie przez komórki tych mikroorganizmów, co doprowadza do uszkodzenia ich struktury DNA, tym samym zapobiegając ich dalszemu rozwojowi oraz rozmnażaniu. Na rynku znaleźć można urządzenia o konstrukcji pozwalającej na pracę w trybie ciągłym oraz brak przymusu opuszczenia pomieszczenia na czas dezynfekcji.

Bakteriobójcza lampa UV-C – gdzie znajdzie zastosowanie?

Lampa UV-C przydaje się w szczególności w miejscach o zwiększonym ryzyku występowania chorobotwórczych mikroorganizmów. Z zalet tych urządzeń często korzystają gabinety medyczne, laboratoria oraz salony kosmetyczne. Tę technologię wykorzystują również placówki edukacyjne, salony fryzjerskie oraz punkty gastronomiczne. Jeśli poszukujemy takiej lampy, która sprawdzi się w każdej branży, warto rozważyć zakup modelu wyposażonego w nowoczesny system przepływu powietrza przez urządzenie. Cecha ta znacząco poprawia bezpieczeństwo pracy, umożliwiając korzystanie z lampy nawet podczas przebywania w dezynfekowanym pomieszczeniu bez obaw o wystąpienie podrażnień skóry czy błon śluzowych. Więcej informacji na temat tych urządzeń możemy znaleźć na stronie https://4med.eu/dezynfekcja-pomieszczen-przy-pomocy-uv-c-na-czym-polega/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%