Zamknij
REKLAMA

Obsadzenie roślinności wokół basenu stelażowego - które rośliny się sprawdzą?

11:04, 28.04.2021 | Materiał partnera

Marzysz o basenie, który byłby spójnym i efektownym elementem architektury ogrodu? Szukasz tańszej alternatywy dla tradycyjnego basenu ziemnego? Możesz obudować lub wbudować w ziemię basen stelażowy, a następnie ozdobić tę strefę roślinnością.

Czy basen stelażowy można wkopać w ziemię?

Oczywiście! Baseny stelażowe można zabudować tak, aby ukryć pod obudową lub w ziemi wszystkie elementy konstrukcyjne i instalacyjne. Uzyskany w ten sposób basen wygląda jak murowany. Odpowiednio wykończony, stanie się ekskluzywną ozdobą ogrodu, podnosząc standard posesji. Wkopanie basenu stelażowego w ziemię jest znacznie tańsze i prostsze w realizacji od wybudowania wersji murowanej.


Basen ogrodowy stelażowy 305 x 76 BESTWAY - można go wkopać w ziemię

Jak obudować basen stelażowy?

Baseny do ogrodu można wbudować w ziemię lub stworzyć konstrukcję wolnostojącą (obudować basen stelażowy ustawiony na powierzchni). W pierwszym przypadku należy przygotować nieckę na zbiornik z pompą. Otwór trzeba obudować i zaizolować. Podłoże musi być stabilne i dobrze wypoziomowane. W tak wykonanej niecce można rozłożyć basen stelażowy. Następnie wykonuje się ramę. Do jej zabudowania można użyć np. drewnianych desek tarasowych. Należy pamiętać o zachowaniu swobodnego dostępu do elementów instalacyjnych. Basen stelażowy prostokątny lub okrągły, nadający się do obudowy lub wkopania w ziemię, kupisz np. w sklepie Dollo: https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/baseny_ogrodowe/baseny_stelazowe.html.


Prostokątny basen stelażowy BESTWAY - z możliwością wkopania w ziemię lub obudowania

Jaką ozdobić przestrzeń wokół basenu stelażowego?

Zewnętrzny basen może stanowić wyjątkowy element dekoracyjny ogrodu przez cały rok – także w naszych warunkach klimatycznych. Wokół basenu warto wykonać utwardzoną nawierzchnię, np. z kostki, dużych płyt betonowych czy drewnianych desek. W pobliżu powinno znaleźć się miejsce na wypoczynek z meblami ogrodowymi. Wokół basenu sadzimy roślinność spójną z pozostałą florą w ogrodzie oraz przyjętą stylistyką, np. trendem minimalistycznym.

Jakie rośliny najlepiej sprawdzają się wokół basenu stelażowego?

Najpopularniejszą roślinnością sadzoną wokół basenów są trawy ozdobne, w szczególności miskanty oraz różne odmiany trawy pampasowej i rozplenicy japońskiej. Trawy pozwalają uzyskać bardzo naturalny, sielski efekt. Z taflą wody cudownie komponują się odmiany miskantów o mocno nasyconych kolorach i lekkim wyglądzie (np. miskant gracillimus, miskant morning light). W strefie basenowej rewelacyjnie sprawdzają się także niskie rośliny liściaste, które na przestrzeni roku zmieniają swoją barwę oraz rośliny w dużych donicach. Warto zdecydować się również na bambus, lawendę (większe odmiany), hortensję ogrodową, jaśminowiec, lny nowozelandzkie, kocimiętkę, jukę karolińską, a nawet na różę. Ogólną zasadą jest sadzenie niższych roślin w pobliżu lustra wody (do metra wysokości) i coraz wyższych w kierunku narożników ogrodu i płotu. Jeśli chcesz odgrodzić basen od reszty ogrodu, możesz to zrobić za pomocą lekkiego żywopłotu np. z bukszpanu, zachowując rozsądną odległość od zbiornika.


Basen ogrodowy stelażowy BESTWAY - wokół może znaleźć się nie tylko trawnik

Czy basen stelażowy można zostawić na zimę?

Martwisz się, co zrobisz z wkopanym w ziemię basenem stelażowym po sezonie? Niepotrzebnie. Wbudowane baseny stelażowe są rozwiązaniem całorocznym (w przeciwieństwie do rozkładanych), więc nie wymagają składania na zimę. Po sezonie zbiornik należy częściowo opróżnić z wody (na ok. 15 cm poniżej skimmera), odłączyć instalację i zastosować odpowiednią chemię basenową. Wrzuć plastikowe, duże pojemniki, np. butelki (zapobiegają tworzeniu się tafli lodu) i nałóż pokrywę. Tak przygotowany basen będzie chroniony przed glonami i drobnoustrojami oraz praktycznie gotowy na kolejny sezon wspaniałej, wodnej rozrywki. Przed ponownym użytkowaniem sprawdź stan wody, zmierz pH i zastosuj chemię.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%