Zamknij

Jak konserwować broń krótką i długą?

20:17, 27.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20:18, 27.04.2021

Stałeś się dumnym posiadaniem broni. Czy wiesz, jak ją pielęgnować? Umiejętności niezbędne do jej posiadania nie oznaczają, że masz pojęcie, w jaki sposób bezpiecznie ją czyścić. Poniższy poradnik ma za zadanie wprowadzić Cię w ten temat.

Szczotkowanie i wycieranie broni – co najlepiej się do tego sprawdza?

Przed nasmarowaniem broni trzeba pozbawić ją zanieczyszczeń. Najlepsze do tego są sztywne długie wyciory, najlepiej z możliwością zmiany końcówek. Sprawdzają się zarówno zaraz po strzelaniu, jak i do okresowych konserwacji. Sztywne włosie najlepiej usuwa zanieczyszczenia powstające w wyniku spalania – świeże, jak i stare. Zdecydowanie gorszym rozwiązaniem są wyciory z przeznaczeniem do montowania fragmentów tkaniny na ich końcach, gdyż nie mają dostatecznie dużo siły szorującej – zwłaszcza przy nierównej powierzchni wewnątrz lufy.

Smar i olej do broni – akcesoria wydłużające żywotność broni krótkiej i długiej

Aby zwiększyć żywotność karabinów i pistoletów potrzebna jest regularna konserwacja broni. Akcesoria strzeleckie, takie jak smar do broni, chronią zewnętrzną oraz wewnętrzną powierzchnię pistoletów. Służy do zabezpieczania ruchomych elementów mechanizmów. Podczas konserwacji broni warto stosować specjalne maty lub po prostu ściereczki, aby resztki zanieczyszczeń nie wyciekały na blat. W przypadku konserwowania przydaje się również olej do broni Fireclean, którym można również czyścić kompensatory PCC czy kompensator 9 mm – do kupienia w sklepie internetowym Hotbarrels.

Jakie jeszcze akcesoria sprawdzą się do konserwacji broni?

Wielu entuzjastów broni do jej czyszczenia stosuje filcowe przetyki do lufy, nakładane na końcówki od wyciora. Sprawdzają się one na ostatnim etapie, żeby wypolerować wnętrze lufy. Mogą jeszcze przydać się ściereczki filcowe. Przydają się w takich samych celach – do czyszczenia wewnętrznych elementów po ich rozłożeniu oraz przecierania broni z zewnątrz. Pomocne bywają też szczoteczki do zębów czy patyczki do uszu. Aby dostać się do największej liczby zakamarków, warto spłaszczyć ich końce obcęgami. Niektórzy korzystają też z narzędzi dentystycznych, będących w stanie wyskrobać zalegający brud – nawet znajdujący się w bardzo małych szczelinach. Przydają się jednorazowe lateksowe rękawiczki – nie tylko zabezpieczają skórę przed kontaktem ze środkami konserwującymi, ale także dobrze widać na nich brud, dzięki czemu można uniknąć ponownego zabrudzenia wyczyszczonej broni.

Jakich sprzętów i środków lepiej nie używać?

Wydawać by się mogło, że myjki ultradźwiękowe będą idealne do czyszczenia broni, jednak biorąc pod uwagę ich wysoką cenę i konieczność zaopatrywania się w dodatkowe substancje wypełniające, nie będzie to optymalne rozwiązanie dla użytkowników indywidualnych – zwłaszcza posiadających jedną sztukę. Także ciężka chemia, dostępna w formie – na przykład – pianki w sprayu nie będzie dobrym wyborem z uwagi na to, większość standardowych zanieczyszczeń można bez problemu usunąć bez jej pomocy, a silne właściwości żrące mogą być kłopotliwe w kontakcie ze skórą czy bardziej wrażliwymi elementami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%