Zamknij

Klimatyzacja przenośna. Hit czy kit?

09:54, 27.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:54, 27.04.2021

Wiosna to ostatni moment na to, aby dobrze przygotować się do letnich upałów. Jak wiadomo, nic nie ochroni przed nimi lepiej niż dobra klimatyzacja. Nie wszędzie można zamontować tę stacjonarną, ale niemal w każdym pomieszczeniu sprawdzi się klimatyzator przenośny.

Klimatyzacja przenośna a stacjonarna

W serwisie https://ranking-klimatyzatorow.pl/ możemy znaleźć informację, iż klimatyzator przenośny to dobra propozycja m.in. dla osób, które nie mogą ingerować w elewację budynku. Co to oznacza? Że klimatyzator przenośny w przeciwieństwie do stacjonarnego można zamontować w mieszkaniu lub domu bez uzyskiwania jakichkolwiek zezwoleń. 

Tradycyjna klimatyzacja wymaga połączenia ze sobą jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Wykonanie tego zadania nie jest możliwe bez naruszenia ścian budynku, dlatego mieszkańcy bloków muszą najpierw uzyskać zgodę od zarządcy lub administratora obiektu. 

Typowy klimatyzator przenośny, czyli tzw. monoblok, ma wszystkie części zamknięte w jednej obudowie. Wyjątek stanowi rura odprowadzająca gorące powietrze. Tę jednak można wysunąć przez uchylone i zabezpieczone specjalną uszczelką okno. Montaż nie wymaga żadnych zezwoleń, a na dodatek jest tak prosty, że każdy poradzi sobie z nim samodzielnie.

 

Dobry klimatyzator przenośny, czyli jaki?

Klimatyzator przenośny może chłodzić powietrze równie skutecznie co stacjonarny. Warunkiem jest jednak wybór odpowiedniego urządzenia.

Moc chłodnicza kluczem do wyboru właściwego klimatyzatora

Autorzy poradnika https://ranking-klimatyzatorow.pl/jaki-klimatyzator-przenosny-wybrac/ informują, iż najważniejszym parametrem klimatyzatora jest moc chłodnicza. Zapotrzebowanie na nią zależy od:

  • powierzchni pomieszczenia,
  • kierunku wychodzenia ścian zewnętrznych i okien,
  • powierzchni okien oraz obecności w nich rolet lub żaluzji,
  • lokalizacji pomieszczenia (najmocniej nagrzewa się poddasze),
  • liczby osób przebywających w pomieszczeniu,
  • ilości sprzętu elektrycznego.

Przy niewielkich zyskach ciepła do schładzania 1 m³ potrzeba 0,03 kW, co oznacza, iż zapotrzebowanie na moc chłodniczą w pokoju o wysokości 2,7 m wynosi 0,081 kW na 1 m². W przypadku mocniej nagrzewającego się pomieszczenia może to być nawet dwukrotnie więcej.

Inne ważne parametry klimatyzatora

Moc chłodnicza jest bardzo ważna, ale warto wziąć pod uwagę także inne parametry klimatyzatora.

Przepływ powietrza

Przepływ powietrza ma wpływ na czas potrzebny do uzyskania optymalnej temperatury powietrza. Warto wybrać klimatyzator, w którym wynosi on 300 m³/h albo więcej.

Obecność funkcji swing

Najbardziej przydatną funkcją w klimatyzatorze jest oscylacja żaluzji znajdujących się na nawiewie, czyli funkcja swing. Ułatwia ona równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza.

Wygodny sposób sterowania

Wiele klimatyzatorów ma pilot zdalnego sterowania. Czasem wyposażony jest on w wyświetlacz, na którym można sprawdzić aktualną temperaturę albo wybrane ustawienia. Ponadto na rynku dostępne są klimatyzatory przenośne umożliwiające sterowanie za pośrednictwem smartfona.

Dobre oceny

Oczywiście, podczas wyboru klimatyzatora przenośnego warto wziąć pod uwagę także opinie na temat dostępnych urządzeń. Przydatne są zarówno oceny użytkowników, jak i ekspertów. Te drugie można znaleźć w rankingu klimatyzatorów przenośnych.

Uwaga na klimatyzatory bez rury!

Jednym z największych błędów, jakie możemy popełnić podczas zakupu klimatyzatora przenośnego, jest wybór urządzenia bez rury, które tak naprawdę… nie jest klimatyzatorem. Mianem klimatyzatora bez rury albo klimatyzatora wodnego określa się błędnie klimatyzery (inaczej klimatory), czyli sprzęt, którego działanie wygląda podobnie do nawilżacza ewaporacyjnego. 

Klimatyzer wyposażony jest w pojemnik na zimną wodę albo lód i matę ewaporacyjną. Wentylator wymusza obieg powietrza, tzn. zostaje ono pobrane z pomieszczenia, przepływa przez matę ewaporacyjną, która na skutek kontaktu z lodem pozostaje zimna i mokra, a następnie wraca do otoczenia. 

Skuteczność takiego urządzenia jest podobna jak w przypadku wiatraka. Wypływające z klimatyzatora powietrze wydaje się chłodne, lecz temperatura w pomieszczeniu nie spada. Co więcej, efektem ubocznym jest tu nawilżanie powietrza, a to po kilku godzinach może doprowadzić do przekroczenia prawidłowej wilgotności.

Klimatyzer można łatwo rozpoznać po:

  • braku rury odprowadzającej gorące powietrze,
  • niskiej cenie (zwykle poniżej 1000 zł),
  • obecności pojemnika na lód albo zimną wodę.

 

Podsumowanie

Klimatyzator przenośny to urządzenie, dzięki któremu można zapewnić sobie ochronę przed upałem w każdym domu czy mieszkaniu. Odpowiednio dobrany (a więc przede wszystkim o wysokiej mocy chłodniczej) działa równie skutecznie co stacjonarna klimatyzacja. Łatwy montaż sprawia, że wydatki ograniczają się do zakupu samego urządzenia. Klimatyzator przenośny bez wątpienia zatem zasługuje na uwagę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%