Zamknij

Jaki zbiornik do sprężarki wybrać?

13:59, 31.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:04, 31.03.2021

Sprężarka powietrza to bardzo funkcjonalne urządzenie niezwykle przydatne w branży przemysłowej, chemicznej czy usługowej, ale i w przydomowym garażu. Decydując się na odpowiedni model, musisz wziąć pod uwagę kilka jej parametrów między innymi moc silnika i jego wydajność, a także zdecydować, jaki zbiornik do sprężarki wybrać.

Jaki zbiornik do sprężarki wybrać i jakie pełni on funkcję?

Odpowiedź na pytanie, jaki zbiornik do sprężarki wybrać jest niezwykle istotna, ponieważ to on pełni wiele ważnych funkcji. To w nim magazynowane jest sprzężone powietrze oraz częściowo oddziela je od kondensatu, który należy regularnie otwierać i usunąć z niego nagromadzoną wodę skroploną w wyniku różnicy temperatur wewnątrz na zewnątrz zbiornika. Dlatego też zawór spustu kondensatu to element obowiązkowy zbiornika sprężarki, który pozwoli ci usunąć z niego nie tylko wodę, ale i zanieczyszczenia w postaci osadu tak, aby urządzenie pracowało w sposób prawidłowy.

To, jaki zbiornik do sprężarki wybrać, powinno być podyktowane rodzajem sprężarki. W przypadku sprężarek łopatkowych i śrubowych zbiornik pozwala na ich nieustanną pracę i zasilenie ich poprzez podłączenia do zewnętrznej instalacji, przez co mogą one chwilowo wyprodukować więcej sprzężonego powietrza niż mogłaby to zrobić samodzielnie. Z kolei w sprężarkach tłokowych zbiornik ten pozwoli na pracę innych narzędzi lub instalacji w momencie, gdy sprężarka będzie znajdowała się w sanie spoczynku. Pamiętaj również, aby zawsze zwrócić uwagę, czy zbiornik sprężarki jest wyposażony nie tylko w  zawór kondensatu, ale i manometr, zawór bezpieczeństwa oraz wyjście na szybkozłączkę podłączoną przez zawór kulowy .

Jaki zbiornik do sprężarki wybrać - mały czy duży?

Większość zbiorników sprężarek osiąga zaledwie 1/3 wydajności całego urządzenia, co zapewnia im optymalną pracę. Jednak, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki zbiornik do sprężarki wybrać musisz przede wszystkim zastanowić się, do czego będziesz wykorzystywał sprężarkę - jakie urządzenia będzie obsługiwała, czy będzie pracowała stale, czy też w ustalonych cyklach oraz czy będzie używana stacjonarnie, czy zależy ci na jej mobilności. Istotny jest również fakt, że sprężarki tłokowe nie mogą mieć zbyt dużych zbiorników, ponieważ nie powinny pracować nieustannie. Natomiast sprężarki śrubowe nie mogą zbyt długo odpoczywać, bo zbyt mocno się schładzają, co szybko może doprowadzić do spadku ich wydajności.

Jaki zbiornik do sprężarki wybrać - zalety dużego zbiornika

Duży zbiornik do sprężarki będzie magazynował energię potrzebną do zasilania instalacji i urządzeń pracujących w oparciu o sprzężone powietrze, dlatego warto zadbać o jego intensywną pracę przez długi okres czasu. Duży zbiornik do sprężarki doskonale sprawdzi się w halach przemysłowych czy warsztatach samochodowych, gdzie duża ilość powietrza jest niezbędna do prawidłowego ich funkcjonowania.

Jaki zbiornik do sprężarki wybrać - zalety małego zbiornika

Z kolei wybór małego zbiornika do sprężarki sprawdzi się w przypadku, gdy najważniejsza jest jej mobilność, a więc i niewielkie rozmiary. Rozwiązanie to jest idealne dla amatorów majsterkowania w garażach i prywatnych warsztatach, a przy tym nie narazi cię na duże obciążenie finansowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%