Zamknij

Czy profilaktyczne leczenie zębów jest ważne?

17:47, 15.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:48, 15.02.2021

Wizyta u dentysty zazwyczaj nie kojarzy nam się zbyt pozytywnie. Wiertła, pilniki oraz duże koszty faktycznie nie wydają się zachęcające, ale warto przy tym pamiętać, że regularne odwiedzanie stomatologa jest ważnym elementem działań profilaktycznych pozwalających na uniknięcie w przyszłości bolesnych i drogich w leczeniu chorób zębów. Czy profilaktyka stomatologiczna faktycznie się opłaca?

Krótka historia chorób zębów

Choć dziś średniowiecze kojarzy nam się z brudem i śmiercią, tak naprawdę przeciętny człowiek żyjący w XII wieku mógł pochwalić się lepszym stanem uzębienia od ludzi współczesnych. Może to być dla was szokiem, ale powody takiego stanu rzeczy były dwa. Po pierwsze, regularnie myto wówczas zęby po posiłkach. Po drugie, dieta w średniowieczu była niemal całkowicie pozbawiona cukru, który jest główną pożywką dla bakterii żerujących na szkliwie.

Wszechobecne słodycze oraz sztuczne napoje z cukrem sprawiły, że dzisiaj próchnica jest wręcz problemem cywilizacyjnym, a ponad połowa dorosłych Polaków choć raz była zmuszona przeżywać bolesne i drogie leczenie kanałowe. To właśnie dlatego profilaktyka stomatologiczna jest niezwykle istotna. W końcu znacznie lepiej jest zapobiegać chorobom, niż je później leczyć. W ramach działań profilaktycznych większość z nas myje zęby co najmniej dwa razy dziennie, ale jest to zdecydowanie zbyt mało. Jak prawidłowo dbać o zęby?

Podstawy profilaktyki stomatologicznej

Profilaktyka chorób jamy ustnej powinna opierać się na dwóch filarach. Pierwszy z nich to regularne wizyty u dentysty, które powinny mieć miejsce mniej więcej dwa razy w roku (optymalnie: raz na siedem miesięcy). Stomatolog dokładnie sprawdzi uzębienie i upewni się, że nie ma w nim ubytków, a także wskaże ewentualne zabiegi do wykonania (np. czyszczenie lub fluorowanie).

Drugim, równie istotnym filarem profilaktyki powinna być higiena jamy ustnej. Co istotnie, nie powinna ona sprowadzać się do "mycia zębów rano i wieczorem", co wciąż jest popularną koncepcją wśród części społeczeństwa. Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów

Za każdym razem, gdy spożywamy posiłek (szczególnie posiłek z cukrem), żyjące na zębach bakterie zyskują pożywkę do rozmnażania się. Gdy jest ich wystarczająco dużo, zaczynają żerować na szkliwie zębowym, a następnie na zębinie. To właśnie one powodują próchnicę, a jedynym skutecznym sposobem pozbycia się szkodliwych bakterii jest dokładne umycie zębów przy pomocy szczotki oraz pasty do zębów. Dlatego warto jest myć zęby po każdym posiłku, szczególnie jeżeli istnieje taka możliwość.

Podczas szczotkowania należy dokładnie umyć nie tylko górę, ale też przód i boki zębów. Cały proces powinien trwać ok. dwóch minut. Raz na jakiś czas warto jest także, czyścić przerwy pomiędzy zębami przy pomocy nici dentystycznych — to właśnie boki zębów są najbardziej narażone na tworzenie się dziur i to na nie powinno zwracać się szczególną uwagę. Warto przy tym zauważyć, że regularne wizyty u dentysty oraz higiena jamy ustnej to jedyne skuteczne sposoby na uniknięcie chorób uzębienia!

Więcej informacji znajdziesz na https://stomatologia-osowa.pl/

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%