Zamknij
REKLAMA

Co należy wiedzieć o okuciach okiennych?

00:15, 09.01.2021 | Materiał partnera

Okucia okienne to najważniejszy element okna. Solidne okucia zapewnią odpowiednie uszczelnienie i wentylację naszego domu. Co należy o nich wiedzieć i jak wybrać solidnego producenta?

1. Czym są okucia okienne i do czego służą?

2. Jakie są rodzaje okuć okiennych?

3. Dodatkowe funkcje okien

4. Jakie powinny być okucia?

Czym są okucia okienne i do czego służą?

Okucia to wszystkie metalowe elementy w oknie. Są to więc zarówno zawiasy, jak i otwieralnice, narożniki, zaczepy, zasuwnice czy osłony. Wybór odpowiedniego okucia ma niebagatelne znaczenie – od tej części zależy to, czy okno będzie się łatwo otwierać i uchylać, czy będzie miało tendencję do łatwego rozszczelniania się, czy będzie miało funkcję przeciwwłamaniową. Warto więc poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej czasu, choć wiele okien wyposażonych jest w okucia już dopasowane przez producenta – nie oznacza to jednak, że nie możemy spytać o dodatkowe możliwości.

Jakie są rodzaje okuć okiennych?

- okucia obwiedniowe. Pozwalają na rozwieranie i uchylanie okna.

- okucia okienne w systemie PSK (lub HKS – różne nazwy stosowane są przez różnych producentów). To rozwiązanie przeznaczone do dużych okien tarasowych, dzięki któremu możemy je rozszczelnić i wysunąć, a następnie przesunąć na bok.

- systemy podnoszono-przesuwne HS – do najcięższych i największych drzwi okiennych. Takie okucia zawierają dwie prowadnice na dole i na górze okna, po których prowadzone są drzwi okienne.

Dodatkowe funkcje okien

- blokada ruchu klamki. Zabezpiecza przed wyczepieniem się okna z trzech zawiasów zamiast dwóch przy próbie rozszczelnienia okna. 

- ogranicznik rozwarcia. Dzięki temu elementowi okucia okno nie otworzy się zbyt szeroko podczas przeciągu.

- czujniki w oknach (kontaktrony) - czujniki zintegrowane zarówno z okuciami, jak i urządzeniami alarmowymi - potrafią automatycznie otworzyć okno, w razie np. wykrycia w domu spalin. 

Jakie powinny być okucia?

Okucia okienne powinny być niezawodne i wytrzymałe. Najlepiej skorzystać z oferty producenta produkującego okucia zarówno dla okien PCV, drewnianych czy aluminiowych. Takim producentem jest firma Winkhaus, słynąca z jednej z najbardziej uniwersalnej oferty na rynku.

http://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-okien/okucia-okienne

Z pewnością ważnym dla wielu klientów czynnikiem jest estetyka – dlatego producenci przykładają wiele uwagi do tego, by okucia były ukryte w ramie okiennej. Niezwykle istotna jest też oczywiście funkcjonalność: dobierzmy więc takie okucia, które umożliwiają mikro-wietrzenie mieszkania, a także doposażone są w zaczepy antywłamaniowe. 

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA