Zamknij

Keramzyt w ogrodzie - poznaj jego zastosowanie i sprawdź, jakie korzyści gwarantuje!

18:28, 29.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:29, 29.12.2020

Wykorzystanie kruszyw w ogrodnictwie nie jest nowością. O innowacji natomiast można mówić w kontekście stosowanych rodzajów. Coraz większą popularnością cieszy się keramzyt. Niepozorne kuleczki dają ogromne możliwości. Czytaj dalej i sprawdź nie tylko możliwości ich wykorzystania, ale także – korzyści, jakie gwarantuje!

Keramzyt powstaje w procesie wypalania gliny – sprawdź, czym jest!

Niewielkie kuleczki, porowate, dodatkowo otoczone twardą skorupką, powstają w procesie wypalania gliny. Wysoka temperatura, sięgająca 1200 stopni Celsjusza skutecznie neutralizuje substancje organiczne, sprawiając, że keramzyt jest zupełnie wolny od patogenów. Ze względu na swoje właściwości, w tym – obojętność chemiczną, jest kruszywem powszechnie wykorzystywanym w ogrodnictwie. Regularne stosowanie kulek nie zmienia pH gleby, co więcej – nie absorbują one żadnych składników odżywczych, pochodzących z nawozów i przede wszystkim – nie ulegają rozkładowi mikrobiologicznemu. Jak można wykorzystać keramzyt w ogrodzie? Aż na cztery sposoby!

Cztery sposoby wykorzystania keramzytu. Sprawdź, który wybierzesz!

Keramzyt w ogrodzie okazuje się wielozadaniowy. Dzięki właściwościom, jakie gwarantuje, swojej uniwersalności, a także – bezpiecznemu dla środowiska sposobowi pozyskiwania (podczas wypalania keramzytu nie są generowane żadne odpady!) doskonale sprawdza się aż w czterech ogrodowych wyzwaniach!

1. Warstwa drenująca

Keramzyt, ze względu na swoje właściwości może być stosowany jako warstwa drenująca w doniczkach i donicach ogrodowych. Wystarczy wypełnić naczynie do odpowiedniej wysokości i postępować, jak zwykle – wypełniając je ziemią. 

2. Materiał spulchniający

Keramzyt możesz dodać do podłoża. Wmieszany w glebę, napowietrzy podłoże, zwiększając dostęp systemu korzeniowego do powietrza. Stosowany w ogrodnictwie, może zastąpić od 20 do 40% wypełnienia donicy, pozytywnie wpływając na rozwój i wzrost rośliny.

3. Materiał do budowy zielonych dachów

Keramzyt powszechnie jest stosowany w budownictwie. Zatem – nic nie stoi na przeszkodzie, by został wykorzystany w budowie zielonych dachów! Zdolny do umocowania korzeni roślin, może być wykorzystywany w procesie realizacji projektów zielonych dachów. Wszystko ze względu na niską wagę i doskonałe właściwości izolacyjne.

4. Materiał ściółkujący

Dzięki swojej uniwersalności keramzyt doskonale sprawdzi się w charakterze materiału ściółkującego, dzięki czemu może być wykorzystany w donicach i bezpośrednio – w ogrodzie.  Ściółkowanie wierzchniej warstwy skutecznie zapobiega odparowaniu wilgoci i skutecznie chroni rośliny przed niekorzystnym działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%