Zamknij

Zewnętrzne oświetlenie - gdzie należy zadbać o odpowiednie źródło światła?

13:17, 18.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:17, 18.11.2020

Zewnętrzne oświetlenie powinno spełniać podstawową funkcję - ułatwiać poruszanie się po zmroku. Instalowanie oświetlenia na zewnątrz domów jednorodzinnych powinno być planowane przede wszystkim ze względu na kryteria bezpieczeństwa, a wtórną, chociaż bardzo ważną potrzebą jest estetyka. Co ważne - nie tylko miejsce, ale również wybór oświetlenia jest istotny.

Priorytety w doborze miejsca oświetlenia zewnętrznego

Przede wszystkim należy dobrze oświetlić wejście do domu wraz ze schodami prowadzącymi do drzwi. Jeżeli do domu wejście jest przez bramkę i do schodów wejściowych prowadzi ścieżka, oświetlenia wymaga zarówno bramka, jak i też cała ścieżka. Następnie oświetlone powinny być podjazd i brama do garażu.

W następnej kolejności warto doświetlić budynek, szczególnie jeżeli jest duży - narożniki, ściany szczytowe i boczne. Ścieżki w ogrodzie, szczególnie te, które prowadzą do altanek lub małej architektury ogrodowej również warto oświetlić, podobnie, jak taras i wejście na niego. Optymalnym rozwiązaniem jest oświetlenie całych stref, a nie tylko punktowych elementów, na przykład oświetlenie wejścia do domu, a nie samych drzwi lub samych schodów.

Na końcu można zadbać o podkreślenie światłem urody rzeźb ogrodowych, jeżeli znajdują się w ogrodzie, ozdobnych elementów elewacji oraz ciekawe okazy roślin.

Oświetlenie główne

Należy brać pod uwagę wiązkę światła oraz wysokość lampy, gdyż w zależności od strefy, inna wiązka jest potrzebna. Do oświetlenia strefy wejścia na posesję (bramka, ścieżka wejściowa) najlepiej sprawdzi się wysoka lampa ze światłem skierowanym ku dołowi, oświetlająca duży obszar. Z kolei lampy wzdłuż ścieżki mogą być niższe i mniej ostre, mają oświetlać tylko ścieżkę. 

Oświetlenie drzwi wejściowych i schodów również powinno być silne i umieszczone wysoko, nad drzwiami, oświetlające również schody wejściowe. W tym przypadku dobrze sprawią się lampy podtynkowe z szeroką wiązką skierowaną ku dołowi lub w postaci szerokiego reflektora. Dobrze jest powiązać oświetlenie wejściowe z czujnikiem ruchu. Wówczas uruchamia się samoczynnie pod wpływem ruchu na zewnątrz.

Oświetlenie dodatkowe

Mniejsze ścieżki ogrodowe lub podświetlenie tarasu może być przytłumione, rozproszone i ustawione tuż nad podłożem. Doskonale się sprawdzą w tej funkcji lampki LED. Dają ciekawy efekt tajemniczego ogrodu i romantycznej poświaty. Z kolei lampy oświetlające rośliny ogrodowych powinny mieć kształt małych lub większych reflektorków, które można dowolnie ustawiać, kierując wiązkę światła na konkretne fragmenty rośliny. Najczęściej umieszcza się je nisko nad ziemią lub trawnikiem.

Oświetlenie świąteczne

Właściciele ogrodów często urządzają przyjęcia w ogrodzie. Wspaniałym akcentem są specjalne lampki w kształcie lampionów, kolorowych kul świetlnych lub w innej, dowolnej formie. Najczęściej zaznacza się nimi obszar uroczystości lub zabawy ogrodowej, rozwieszając światła na otaczających miejsce dużych roślinach lub elementach architektury ogrodowej. Podobną funkcję pełnią ogrodowe lampki świąteczne, rozpinane na przydomowych świerkach, iglakach, ogrodzeniach i tarasach.

Uwaga: Każde montowane oświetlenie zewnętrzne musi posiadać dodatkowe zabezpieczenia przed wilgocią z opadów atmosferycznych i pyłów. Lampy domowe nie spełniają warunków bezpieczeństwa na zewnątrz.

Artykuł napisany we współpracy z producentem słupów oświetleniowych https://www.elmarco.pl/oferta/oswietlenie-zewnetrzne/slupy-oswietleniowe
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%