Zamknij
REKLAMA

Jak działa Internet światłowodowy w domu?

11:47, 11.05.2020 | Materiał zewnętrzny

Internet światłowód zdobywa coraz większą popularność nie tylko w biurach, ale również w gospodarstwach domowych. Szybki Internet pozwala na sprawne przeglądanie stron internetowych, pobieranie dużych plików oraz oglądanie filmów w wysokiej jakości. Płynne łącze internetowe to również niezbędne narzędzie do pracy lub nauki szkolnej w trybie zdalnym. Jak działa światłowód oraz jakie prędkości osiąga?

Dostęp do światłowodów w Polsce

Sieci światłowodowe w Polsce cały czas się rozwijają, ale nie w każdej lokalizacji są one powszechnie dostępne. Aby podłączyć Internet światłowód w swoim domu lub mieszkaniu, warto sprawdzić mapę zasięgu łącza lub zapytać preferowanego dostawcę o dostęp do światłowodu. W pierwszym przypadku wystarczy wpisać swoją lokalizację na stronie internetowej. Nawet jeśli aktualnie znajdujemy się poza jego dostępem, po przeprowadzeniu odpowiednich prac, Internet światłowód może zagościć także w naszym gospodarstwie domowym.

Światłowód w domu – jak to działa?

Jeśli do naszego domu lub mieszkania zostanie doprowadzona sieć światłowodowa, podłączenie do niej przebiega już bardzo szybko. Cały proces, w którym uzyskuje się możliwość skorzystania z takiego łącza internetowego, trwa zwykle od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Po dociągnięciu kabla światłowodowego do danej lokalizacji, technik instaluje gniazdo optyczne z terminalem światłowodowym w określonym miejscu. Podłączane jest ono kablem ethernetowym do routera. Taki router przekazuje natomiast za pomocą sieci Wi-Fi sygnał internetowy do innych urządzeń zlokalizowanych w różnych pomieszczeniach. Wśród nich mogą się znajdować np. komputery stacjonarne, laptopy czy smartfony. W celu zablokowania możliwości korzystania z takiego łącza internetowego przez nieuprawnionych do tego użytkowników, można ustanowić hasło. Wówczas przy podłączaniu do światłowodu nowego urządzenia konieczne będzie jego wpisanie.

Jak można sprawdzić prędkość światłowodu w domu?

Jeśli używamy łącza światłowodowego w domu, możemy w dwojaki sposób sprawdzić jego prędkość. Zależy to od urządzenia. W przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów jest to zwykle strona internetowa z testem, a na smartfonach i innych urządzeń mobilnych - aplikacja.

Doskonałym tego przykładem jest operator INEA, który umożliwia przeprowadzenie testów łącza na portalu speedtest.pl. Jest to rozwiązanie dedykowane dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Można jednak również zainstalować bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne – INEA Speedtest. Sprawdza ona jakość sygnału i prędkość Internetu światłowodowego, a co więcej – zapisuje historię pomiarów w jednym miejscu. W przypadku takiego operatora jak INEA, prędkość przesyłania i wysyłania danych może być wielokrotnie większa niż 1 Gb/s.

(Materiał zewnętrzny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA