Zamknij
REKLAMA

Kawior - jak go jeść poprawnie?

16:21, 02.08.2022 | Materiał partnera

Kawior od dawna już uważany jest za jeden z bardziej luksusowych przysmaków. Jest to nic innego jak rybia ikra, która kryje w sobie wiele walorów smakowych, a także i wartości odżywczych. Nie da się ukryć, że jedni mogą kawior wręcz uwielbiać, zaś inni z pewnością nie będą w nim gustować. Niemniej jednak od wielu już lat pojawia się dylemat odnośnie tego, jak kawior powinno się spożywać. W sieci z pewnością można znaleźć wiele poradników i wskazówek odnośnie poprawnego jedzenia kawioru z jesiotra czy z każdej innej ryby. Jednak dość ciężko obdarzyć tego typu poradniki pełnym zaufaniem. Wobec tego jak powinno się poprawnie spożywać kawior?

Kawior - produkt będący wyznacznikiem kulinarnego luksusu

Z kawiorem spotkał się praktycznie każdy z nas. Nie chodzi nawet o to, czy zdążyliśmy go spróbować, czy wszystko jeszcze przed nami. Kojarzymy kawior głównie z produktem prestiżowym i luksusowym, z którym powinniśmy się odpowiednio obchodzić. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że sposób konsumpcji kawioru z jesiotra czy z każdej innej ryby, może wiele powiedzieć o naszej etykiecie i manierach przy stole. Spożywając kawior w sposób niezgodny z podstawowymi zasadami, możemy najzwyczajniej w świecie wyjść na ignorantów, którym daleko jest do dam i dżentelmenów. Wart osobie również uświadomić, że kawior jest produktem wyjątkowo drogim oraz różnorodnym. Może on występować w różnych kolorach, a to z kolei gwarantuje inne doznania smakowe. Niemniej jednak za każdym razem powinien być on konsumowany w sposób, który podkreśli nasze obycie z manierami i szacunek do tego produktu.

Jak powinno się jeść kawior?

Spożywanie kawioru z jesiotra czy z każdej innej ryby jest prawdziwie wyjątkowym rytuałem. Przede wszystkim warto sobie uzmysłowić, że kawior najczęściej sprzedawany jest w niewielkich słoiczkach czy też puszkach, do których z reguły jest dołączana niewielka, drewniana łyżeczka. To ona powinna nam posłużyć jako główne narzędzie, do wyjmowania ziarenek. Pod żadnym pozorem nie powinno się tego robić z wykorzystaniem tradycyjnej, stołowej łyżki czy widelca. Kolejną istotną kwestią jest sposób serwowania kawioru.

Powinien być on podawany samodzielnie, w oryginalnych puszkach i słoikach, które będą pięknie eksponować jego ziarenka. Dobrej jakości kawior powinien nam zagwarantować ziarenka nieposklejanie i o jednolitym kształcie. Następnie takie puszeczki lub słoiczki powinny być pięknie i estetycznie ułożone na schłodzonym lodzie. Dlaczego? Otóż kawior powinien być zawsze podawany odpowiednio schłodzony. To równocześnie podkreśli jego wyjątkowy smak. Pamiętajmy także o tym, że niedopuszczalne jest rozsmarowywanie kawioru lub jego skruszenie. Ziarenka muszą być w całości posypane na daną potrawę. Tylko i wyłącznie wtedy będzie można poczuć ich wyjątkowy smak i aromat. 

Z czym łączyć kawior?

Spożywanie kawioru z jesiotra może odbywać się na wiele, różnorodnych sposobów. Najpopularniejszym z nich jest połączenie go z ziemniakami. Słone ziarenka kawioru z jesiotra w idealny sposób skomponują się z lekko słodkawymi ziemniakami. Dodatkowo możemy całość okrasić kwaśną śmietaną, która nada całej potrawie jeszcze bardziej wyjątkowego smaku. Kawior tradycyjnie jest również podawany z gryczanymi blinami oraz z jajkami na twardo. Jak więc widać, spożywanie kawioru z jesiotra praktycznie w niczym nas nie ogranicza. Można łączyć go z wieloma, różnorodnymi produktami i odkrywać absolutnie wyjątkowe połączenia smaków. Pamiętajmy jednak o tym, by nie łączyć kawioru z żadnymi, innymi przyprawami. Ziarenka same w sobie mają bowiem lekko słonawy i morski posmak, co będzie całkowicie wystarczające. Dodatkowa sól, czy nawet pieprz, mogłyby skutecznie zaburzyć smak samego kawioru z jesiotra.

Kawior to bez wątpienia wyznacznik kulinarnego luksusu. Wobec tego jego spożywanie jest wyjątkowym rytuałem, który wymaga również odpowiedniej oprawy. Pamiętając jednak o podstawowych zasadach spożywania kawioru z jesiotra uda się nam uniknąć kulinarnego potknięcia i pokazać pełnię manier.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%