Zamknij

Co to znaczy, że produkt jest bio lub eko?

12:03, 05.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:03, 05.07.2022

Takie oznaczenia coraz częściej możesz spotkać na sklepowych półkach. Czy wiesz, czym naprawdę jest produkt eko lub bio? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym wyjaśnimy wszystkie zagadnienia i pomożemy Ci wybrać zdrowe jedzenie!

Bio i Eko – co to znaczy?

Sklepy ze zdrową żywnością cieszą się dziś dużym zainteresowaniem. Nie brakuje tam produktów z oznaczeniem Bio oraz Eko. Tymczasem każde z tych określeń oznacza, że żywność pochodzi z ekologicznej uprawy. Na takich gospodarstwach nie korzysta się ze środków ochrony roślin, sztucznych nawozów, związków z dużą ilością azotu czy regulatorów wzrostu. Oznacza to, że możesz sięgnąć np. owoce suszone bio, ekologiczne jabłka, a nawet lepszy wariant mięsa. Z łatwością znajdziesz więc alternatywę dla konwencjonalnej żywności.

Kluczową rolę ma również właściwa hodowla zwierząt, które powinny być karmione paszami bez antybiotyków przy zachowaniu zrównoważonych zasad rozwoju wzrostu i masy. Dzięki temu hodowla nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, a w dalszej perspektywie warunkuje rozwój lokalnego rolnictwa. Kolejny ważny czynnik to oszczędność energii oraz konieczność korzystania z materiałów, które poddawane są recyklingowi.

Dlaczego warto spożywać żywność ekologiczną?

Przede wszystkim wybór ekologicznej żywności to prosty sposób na zmianę stylu życia. Unikanie sztucznych dodatków czy konserwantów w diecie pozwoli Ci znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowalności na poważne schorzenia. Pamiętaj, że warzywa czy owoce ze sprawdzonych gospodarstw stanowią prawdziwe bogactwo witamin i antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki. W dodatku wysokiej jakości produkty zawierają mniej metali ciężkich od konwencjonalnych artykułów spożywczych, więc trudno o lepsze i tak łatwo dostępne rozwiązanie dietetyczne.

Na słowa uznania zasługuje także  różnorodność eko produktów. Możesz bez trudu wybrać owoce suszone bio, jabłka, przeróżne warzywa, miody, makarony, orzechy, herbatę, a nawet dania gotowe oraz wiele innych artykułów. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby na stałe włączyć je do diety, ciesząc się możliwością przygotowywania przeróżnych potraw.

Jak rozpoznać, która żywność jest eko?

Bardzo często na sklepowych półkach możesz zobaczyć napis „produkt naturalny”. To jednak nie wystarczy, aby uznać go za ekologiczny. Przede wszystkim zwróć uwagę na logo, które świadczy o posiadaniu certyfikatu przez producenta. Gospodarstwo musi więc spełnić szereg wytycznych, które potwierdzi szczegółowa kontrola. Organem, który uprawnia jednostki do kontroli, jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z kolei jednostki nadzoruje

Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Ponadto certyfikat jest ważny przez 12 miesięcy i może zostać wycofany, gdy normy przestaną być respektowane. Wszystko to sprawia, że konsumenci mają absolutną pewność, że wybierają sprawdzone i zdrowe produkty. To doskonała propozycja dla wszystkich osób, którym szczególnie zależy na zdrowiu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%