Zamknij

Anemia a dieta

12:15, 30.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:16, 30.12.2021

Anemia, inaczej nazywana niedokrwistością, to stan, w którym bardzo spada stężenie hemoglobiny we krwi oraz obniża się liczba czerwonych krwinek i wskaźnika hematokrytowego. Jej najczęstszą przyczyną występowania jest niedobór żelaza, ale może również wynikać z wielu chorób przewlekłych, takich jak: nowotwory, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. Oprócz niedoboru żelaza, anemię powoduje także niedobór kwasy foliowego czy witaminy B12.

Objawy anemii

Do głównych objawów anemii zalicza się osłabienie organizmu, zawroty głowy, omdlenia, zadyszka po wysiłku fizycznym, często bóle głowy, zaburzenia rytmu serca oraz bladość ust i powiek. Zespół tych objawów dotyczy anemii, która spowodowana jest każdym z wyżej wymienionych czynników. Dodatkowe objawy, takie jak występowanie zmian na błonie śluzowej gardła, przełyku i języczek, czy łamliwość włosów i paznokci, a także uczucie pieczenia w przełyku spotyka się u osób, które cierpią na anemię spowodowaną brakiem żelaza.

Niezwykle ważne jest prawidłowe wykrycie anemii oraz jej leczenie pod okiem specjalisty. W przypadku podejrzenia jej występowania należy udać się bezzwłocznie do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje dalszym leczeniem.

Dieta w anemii

Ze względu na to, że najczęstszą przyczyną anemii jest brak żelaza, to dla osób cierpiących na niedokrwistość, zaleca się przejście na dietę bogatą w żelazo. Pierwiastek ten występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, tak zwane żelazo hemowe, oraz produktach pochodzenia roślinnego, czyli żelazo niehemowe. Zdecydowanie szybciej do ludzkiego organizmu wchłania się żelazo hemowe.

Jeśli chodzi o produkty bogate w żelazo, to warto spożywać: wątróbkę, chude mięso wołowe i wieprzowe, jajka, ryby, takie jako makrela, śledzie i sardynki. To, co wparto wprowadzić do swojej diety w trakcie leczenia anemii, to także produkty roślinne takie, jak: morele, śliwki, suszone jagody i jabłko, soję, fasolę białą, szpinak, brokuł czy natkę pietruszki.

Ważna zasada komponowania posiłków jest taka, żeby nie łączyć produktów bogatych w żelazo, z produktami, które ograniczają jego wchłanianie. Do związków, które zmniejszają wchłanialności żelaza nas zaliczyć fityniany, które znajdują się w otrębach i nasionach strączkowych oraz błonnik.  Jeśli chodzi o nawodnienie organizmu, to nie należy pijać zbyt często herbaty i kawy, które zawierają taninę, która utrudnia wchłanianie tego pierwiastka. Ważne jest także spożywanie witaminy C, która poprawia absorpcję żelaza.

O tym warto pamiętać

Oprócz produktów, które zawierają dużo żelaza, warto pamiętać jeszcze o kilku innych kwestiach związanych z prawidłową dietą. W walce z niedoczynnością bez wątpienia pomoże także spożywanie pełnowartościowych posiłków, bogatych w białko, węglowodany i tłuszcze. W codziennej diecie powinny znaleźć się także produktu bogate w kwas foliowy, miedź, cynk i kobalt. Można jest znaleźć w soku pomarańczowym, jajach, kapuście, grzybach, szpinaku czy owocach morza i szpinaku oraz soczewicy. Nie należy zapominać o spożywaniu produktów, które zawierają molibden, witaminy B6 i B12.

Warto zainteresować się cateringiem dietetycznym, dzięki któremu dostarczymy do organizmu wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin. Jest to istotne, żeby w tym czasie uzupełnić wszelkie braki i zadbać o zbilansowaną dietę. Catering dietetyczny to sprawdzony sposób na dostarczanie zbilansowanych posiłków, które pomogą w walce z niedokrwistością.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%