Zamknij

Najczęstsze urazy sportowe – na to musisz uważać, jeśli jesteś aktywny fizycznie!

10:18, 30.04.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:18, 30.04.2024

Systematycznie uprawiany sport ma niewątpliwie wiele atutów – wzmacnia wydolność i kondycję, poprawia siłę, zręczność i samopoczucie, dotlenia. Ale sport to także większe ryzyko doznania kontuzji. Przekonaj się, które najczęściej dotyczą osób aktywnych oraz dowiedz się, jak im zapobiegać!

Urazy narządu ruchu są bardzo częste u osób aktywnych fizycznie – zarówno amatorów, jak i zawodowych sportowców. Ich diagnostyką i leczeniem zajmuje się głównie fizjoterapeuta oraz ortopeda. Wrocław jest miastem, w którym skorzystasz z pomocy najlepszych specjalistów. Dowiedz się jednak, które kontuzje są najczęstsze i jak można się przed nimi chronić!

Rodzaje uszkodzeń a aktywność fizyczna

Uszkodzenia narządu ruchu dzieli się zgodnie z podstawowym podziałem na:

  • duże – przy zadziałaniu znacznych sił, które przeważnie prowadzą do widocznej kontuzji w krótkim czasie (np. złamania, skręcenia, zwichnięcia);
  • małe – mikrourazy, które tworzą się w konsekwencji nadmiernej eksploatacji, czyli powtarzających się przeciążeń w dłuższym przedziale czasowym.

Małe uszkodzenia są na tyle niebezpieczne, że przez długi czas mogą pozostawać bezobjawowe, a gdy dojdzie już do wystąpienia dolegliwości, przyjmują one charakter przewlekły. Urazów dużych ciężko nie zauważyć – wiążą się z silnym, nagłym bólem, opuchlizną i innymi dolegliwościami. W obu przypadkach może pomóc Ci doświadczony fizjoterapeuta Wrocław, który dodatkowo zadba, aby minimalizować ryzyko urazów w przyszłości.

Najczęstsze urazy sportowe

Do grona najczęściej diagnozowanych urazów sportowych wraz z ich typowymi objawami klinicznymi zalicza się:

  • skręcenie stawu skokowego (lub innych stawów) – silny, ostry ból nasilający się podczas prób poruszania stopą lub obciążania jej, opuchlizna wokół stawu, zwiększenie jego ciepłoty;
  • zerwanie lub naderwanie ścięgien (zwłaszcza ścięgna Achillesa) – obrzęk na przebiegu mięśnia, ból nasilający się podczas ruchu lub napinania mięśnia, słyszalny trzask w momencie urazu;
  • uszkodzenie stożka rotatorów – ból w barku, ograniczenie ruchomości stawu ramiennego, uczucie przeskakiwania i blokowania stawu;
  • zerwanie więzadła ACL – silny ból, obrzęk kolana, niestabilność przednia kolana.

Urazy z przeciążenia to przede wszystkim różnego rodzaju entezopatie (np. łokieć tenisisty), choć nie tylko. Manifestują się pod postacią bólu zwykle tępego, rozlanego, piekącego.

Jak zapobiegać urazom sportowym?

Aby minimalizować ryzyko urazów sportowych, przede wszystkim nie należy zapominać o dobrej rozgrzewce przed treningiem. Powinna zawierać m.in. ćwiczenia poprawiające krążenie i mobilnościowe stawów (w pełnym zakresie ruchomości). Podczas treningu należy wykonywać tak dobrane ćwiczenia, aby nie przekraczać możliwości organizmu. Ważny jest także element wyciszenia po treningu – świetnie sprawdza się rozciąganie połączone z ćwiczeniami oddechowymi.

Ryzyko kontuzji sportowych zmniejszają systematyczne masaże, korzystanie z sauny czy czas na regenerację tkanek (tzw. dni nietreningowe). Uzupełnieniem jest zdrowia dieta i suplementacja, np. kolagenu.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%