Zamknij

Możesz wyjść z długów samodzielnie

14:34, 16.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:21, 17.04.2024

Długi to bardzo poważny problem. Nieuregulowane zobowiązania utrudniają nie tylko korzystanie np. z zakupów ratalnych czy usług na abonament, ale też wywierają mocną presję psychiczną. I chociaż zadłużonemu czasem wydaje się, że znalazł się w sytuacji bez wyjścia, to uporanie się z zobowiązaniami jest możliwe. Jak wyjść z długów?

Polak zadłużony

Poziom zadłużenia Polaków regularnie rośnie. Na koniec września 2023 r. osiągnął rekordowy poziom 83,6 mld zł i tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł o 6,5 mld zł. Samych zadłużonych pod koniec III kwartału 2023 r. było 2,7 mln, a średnie przeterminowane zadłużenie na osobę wyniosło niemal 31 tys. złi. Zadłużenia Polaków dotyczą przede wszystkim czynszu, alimentów, rat pożyczek i kredytów, opłat sądowych, kar za brak biletu w komunikacji publicznej czy rachunków za media. Największe zadłużenia mają osoby w wieku 45-54 lata, chociaż nieuregulowane zobowiązania dotyczą każdego pokolenia, nawet najmłodszego Gen Z.

Jak wyjść z długów? Opracuj plan!

Aby skutecznie uporać się z zadłużeniami, warto opracować plan, jak wyjść z długów. Ten powinien uwzględniać: wysokość miesięcznych zarobków i stałych opłat, wysokość zobowiązania z tytułu zadłużenia, ewentualne dodatkowe dochody. Jeśli po wstępnej analizie finansów okazuje się, że zadłużony nie dysponuje środkami do spłaty, konieczne jest przeorganizowanie domowego budżetu i wykluczenie zbędnych wydatków, a nawet maksymalne ograniczenie tych niezbędnych. Nikt nie mówił, że wyjście z długów będzie proste. Jednak warto zacisnąć pasa na kilka czy nawet kilkanaście miesięcy, aby spłacić zobowiązania niż żyć z zadłużeniem i stale rosnącymi jego kosztami.

Negocjuj z wierzycielem

Czasem do opracowania skutecznego planu, jak wyjść z długów, potrzebny jest kontakt zadłużonego z wierzycielem. Szczególnie w sytuacji, kiedy wysokość zobowiązań przerasta możliwości finansowe takiej osoby. Warto wtedy spróbować próby negocjacji z wierzycielem w zakresie nowego schematu spłaty długu. Oczywiście zmiany w umowie pożyczkowej i warunkach spłaty będą wiązać się najprawdopodobniej z dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak te będą uwzględnione w nowych warunkach spłaty, to ich koszt i tak będzie mniejszym obciążeniem dla osoby zadłużonej niż stale rosnące odsetki od nieregulowanego zobowiązania. Co ważne, ustalenie nowych warunków spłaty może być niemożliwe w niektórych przypadkach. Wszystko zależy też od obowiązującej u pożyczkodawcy oferty.

Masz długi? Nie ignoruj ich!

A co jeśli na samodzielne wyjście z długów jest niemożliwe, ponieważ wierzytelność została przekazana do firmy windykacyjnej? Zadłużonemu nie pozostaje wtedy nic innego jak podjąć rozmowy z windykatorem w sprawie wypracowania planu spłaty zobowiązań. Firmy windykacyjne wykazują w tym zakresie większą elastyczność niż sami pożyczkodawcy, ponieważ zależy im na uregulowaniu zobowiązania tak samo jak osobie spłacającej zobowiązanie.

Warto też podkreślić, że firmy windykacyjne oferują rozwiązania ułatwiające zadłużonemu monitorowanie jego długu i poziomu spłaty. Taką możliwość daje chociażby platforma online KRUKa, gdzie można nie tylko sprawdzi źródło i wysokość zobowiązania, ale również ustali nowe warunki jego uregulowania oraz opłacać raty.

Jak wyjść z długów? Na pewno nie pożyczaj!

Część osób chcących się samodzielnie uporać z długami, wpada na pomysł zaciągnięcia kolejnej pożyczki na rzecz spłaty już zaległej. Jednak ta metoda nie jest sposobem na samodzielne poradzenie sobie z długami. Wręcz odwrotnie: zaciąganie kolejnych zobowiązać to mechanizm prowadzący do spirali długów. I chociaż może się początkowo wydawać, że uda się spłacić tę pożyczkę zaciągniętą na pierwsze zadłużenie, to z czasem może się okazać, że zadłużony potrzebuje kolejnej pożyczki. W skutecznym wychodzeniu z długów istotne jest ograniczanie nie tylko wydatków, ale też kolejnych zobowiązań.

 BIG InfoMonitor, Raport InfoDług: Rekordowy wzrost zadłużenia Polaków. Inflacja bardziej zaszkodziła Polsce Wschodniej - https://media.big.pl/informacje-prasowe/825227/raport-infodlug-rekordowy-wzrost-zadluzenia-polakow-inflacja-bardziej-zaszkodzila-polsce-wschodniej

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%