Zamknij

Od czego zależy ergonomia podnośników przesuwnych?

14:23, 10.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:24, 10.04.2024

Podnośniki przesuwne elektryczne są znakomita alternatywą dla drabin, choć w praktyce ich zastosowania są znacznie szersze. Kluczowa jest tu ergonomia, natomiast nie jest łatwo wskazać wszystkie czynniki, które decydują o komforcie i wszechstronnego tego rodzaju urządzeń.

Stabilność i zwinność

Z jednej strony podnośniki przesuwne elektryczne muszą być maksymalnie stabilne w pełnych granicach dopuszczalnych obciążeń, z drugiej natomiast oczekiwać od nich należy pewnej zwinności i manewrowości. Takie wymagania nieuchronnie prowadzą do konfliktów, ponieważ stabilność zyskuje się zwykle dzięki powiększeniu podstawy, co prowadziłoby do pogorszenia zwrotności. Najlepsze podnośniki nożycowe są zaprojektowane w taki sposób, aby ich konstrukcja była maksymalnie zwarta, ale nisko położony środek ciężkości i odpowiednia sztywność konstrukcji umożliwiały bezpieczną i komfortową pracę w pełnym zakresie zasięgu i obciążenia.

Wielkość i konstrukcja podestu

To, że powierzchnia podestu ma znaczenie, jest intuicyjnie zrozumiałe, natomiast warto też uzmysłowić sobie, jak ważna z punktu widzenia ergonomii jest jego konstrukcja. Nie chodzi tylko o to, z jakiego materiału wykonany jest podest, ale też o obecność lub brak choćby dodatkowych mocowań, które pozwalają bezpiecznie przechowywać sprzęt i narzędzia przydatne w czasie pracy na wysokości. Często tego typu rozwiązania są dostępne w opcji, ale też nie opracowuje się ich dla wszystkich modeli, stąd przy wyborze podnośników przesuwnych elektrycznych nie można zapominać o dopasowaniu do konkretnych zadań.

Specyficzne cechy elektryków

W przypadku podnośników przesuwnych elektrycznych za ergonomię odpowiadać będą również dość specyficzne czynniki, takie jak dostępność wejść ładujących czy łatwość wymiany akumulatora. Istotna może być także masa podnośnika, choć ten czynnik jest szczególnie istotny, kiedy przewiduje się konieczność relatywnie częstego transportu sprzętu. W przypadku podnośników używanych na terenie jednego obiektu masa będzie miała zwykle drugorzędne znaczenie.

Nie tylko technologia

Na szeroko rozumianą ergonomię może wpływać również jakość obsługi serwisowej świadczonej przez producenta lub dealera podnośników. To oczywiście wykracza poza klasyczną definicję ergonomii, ale zdecydowanie to, jak szybko sprzęt zostanie przywrócony do pełnej sprawności i to, czy można liczyć na udostępnienie maszyny zastępczej, jest istotne z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa prac. W przypadku najbardziej znanych marek i dostawców podnośniki zastępcze będą również modelami komfortowymi i nowoczesnymi, więc to będzie miało znaczenie dla pracowników, ale i ogólnie dla wydajności prac.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%