Zamknij

Fotowoltaika – od czego zacząć i o jakich zasadach pamiętać?

Artykuł sponsorowany + 11:47, 25.01.2024 Aktualizacja: 11:48, 25.01.2024

Mimo zmian w zasadach rozliczeń energii dla prosumentów w 2022 roku, fotowoltaika wciąż może być opłacalną inwestycją i zapewniać niższe rachunki za prąd. Jak zabrać się za taką instalację? Od czego zacząć, aby wybrać właściwy sprzęt dopasowany do indywidualnych potrzeb? Sprawdź, jak krok po kroku rozpocząć inwestycję w instalację fotowoltaiczną i jakich zasad musisz przy tym przestrzegać.

Od czego zacząć inwestycję w fotowoltaikę?

Po pierwsze – i często najtrudniejsze – podejmij decyzję o montażu fotowoltaiki. To korzystne rozwiązanie, które ma wiele zalet. 

Dzięki fotowoltaice:

  • obniżysz rachunki za energię,
  • uniezależnisz się od podwyżek cen energii,
  • zwiększysz wartość swojej nieruchomości,
  • przyczynisz się do ochrony środowiska.

Co więcej, własne odnawialne źródło energii w postaci paneli fotowoltaicznych jest naprawdę wygodne. Prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest bezawaryjna i praktycznie nie wymaga obsługi. 

Decyzja podjęta? Przejdź do konkretnych przygotowań. Jak zacząć przygodę z fotowoltaiką?

  • Analiza rachunków za prąd

Przejrzyj faktury za energię elektryczną i policz roczne koszty prądu w Twoim gospodarstwie domowym. Zbierz rachunki z kilku miesięcy, weź pod uwagę także planowane zakupy urządzeń, które będą energochłonne (klimatyzacja, pompa ciepła, kuchenka indukcyjna). Zobacz, ile prądu zużywasz wraz z domownikami, ponieważ od tego zależy, jakiej mocy fotowoltaiki do domu potrzebujesz.  

  • Wybór miejsca na instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaikę często montuje się na dachu domu, ale to nie jest jedyne rozwiązanie. Jeśli dach nie ma wystarczająco dużej powierzchni, odpowiedniego kąta nachylenia lub posiada częściowe zacienienia, np. poprzez otaczające drzewa, rozważ inne miejsce. Instalacja może być też wolnostojąca, założona na stelażu przytwierdzonym do gruntu. Czasami zakłada się ją też na ogrodzeniach, balkonach i fasadach. 

Jakich zasad przestrzegać przy wyborze miejsca na fotowoltaikę?

  1. Ilość miejsca na montaż - im większa moc instalacji, tym więcej powierzchni ona zajmie.
  2. Orientacja miejsca montażu - najlepiej, jeśli panele będą skierowane na południe.
  3. Zacienienie – cień nie sprzyja produkcji energii ze słońca. Mogą je powodować drzewa, kominy, słupy elektryczne, wzniesienia terenu i inne obiekty.
  4. Estetyka – pamiętaj, że nie musisz zakładać paneli na dachu domu. Zamiast tego wybierz garaż lub dogodne miejsce na działce.
  • Ustalenie budżetu na fotowoltaikę

Koszt instalacji fotowoltaicznej to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Audyt z doborem mocy systemu i właściwych komponentów, dostawa, montaż i zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego są już wliczone w tę cenę. Koszt zależy m. in. od cen i dostępności podzespołów, a także wybranego sposobu montażu. Możesz go zmniejszyć, jeśli skorzystasz z dofinansowania w programach Czyste Powietrze lub Mój Prąd. W połączeniu z korzystną ofertą Orange Energia dostępną na stronie https://www.orange.pl/view/energia fotowoltaika zapewni Ci prąd w niskiej cenie. 

Orange Energia pomoże Ci zacząć korzystać z fotowoltaiki

Analiza wydatków, dobór mocy instalacji i wybór miejsca na kolektory to zadania, które mogą być trudne i przytłaczające. W Orange Energia nie musisz się tym przejmować. Eksperci oferują profesjonalny dobór instalacji, przedstawiciel pomoże Ci też wybrać odpowiednią powierzchnię pod panele. Ze wsparciem specjalistów montaż fotowoltaiki pójdzie szybko i sprawnie. 

Warto w tym miejscu przyjrzeć się oferowanym panelom i falownikom, które dostarczane są przez renomowanych producentów i gwarantują najwyższą jakość. Komponenty i systemy montażowe pochodzą wyłącznie od sprawdzonych dostawców. Orange Energia oferuje ratalny system płatności na korzystnych warunkach. Można rozłożyć całkowity koszt instalacji nawet na 120 rat o stałej wysokości, bez konieczności wkładu własnego. Wszelkie formalności można załatwić online bez wychodzenia z domu – sprawnie i komfortowo, a pozytywna decyzja banku rozpatrującego wniosek wpływa niemal od razu.

Co więcej, doradcy pomogą Ci też pozyskać dostępne formy dofinansowania. W Orange Energia możesz liczyć na opiekę na każdym etapie inwestycji. Spotkaj się z doradcą, podpisz umowę, ustal termin montażu, a eksperci założą instalację, zgłoszą ją do właściwego operatora sieci i uruchomią system. 

Jakie są zasady rozliczania energii z fotowoltaiki?

Od 1 kwietnia 2022 roku fotowoltaika jest rozliczana na zasadzie net-billingu. Nowi prosumenci sprzedają nadwyżkę energii do sieci i płacą za prąd, który z sieci pobierają. Orange Energia oferuje rozliczanie w oparciu o ofertę Orange Energia Net-billing 1:1. Oznacza to rozliczanie energii oddanej i pobranej po tej samej stawce, zatem zyskujesz pewność, że wróci do Ciebie 100% wyprodukowanej energii z instalacji. Dodatkowo w pakiecie otrzymujesz domowe Assistance, czyli 5 napraw rocznie do 1500 zł każda z częściami zamiennymi w cenie. 

Co jeszcze sprawia, że warto założyć instalację z Orange Energia?

  • przez 4 lata masz gwarancję stałych opłaty za pakiet,
  • nie płacisz za Magazyn Energii oddanej,
  • zawierasz umowę na 48 miesięcy z możliwością wykorzystania energii z Wirtualnego Magazynu Energii przez cały ten okres,
  • nie ponosisz opłaty aktywacyjnej.

Takie zasady rozliczania fotowoltaiki są naprawdę korzystne dla prosumentów.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%