Zamknij

Planujesz sprowadzić auto lub motor z USA? To warto wiedzieć przed zakupem

15:10, 23.01.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:10, 23.01.2024

Samochód zza Oceanu może być pod wieloma względami kuszącą propozycją. Przede wszystkim to kwestia oszczędności, które sięgają 20-30% wartości pojazdu. Mimo atrakcyjnych cen import i rejestracja auta z USA wiążą się z pewnymi wyzwaniami.

W artykule tym omówimy kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę, planując sprowadzenie auta z USA, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów i maksymalnie skorzystać z potencjalnych korzyści finansowych.

Czy import z USA jest kosztowny?

Auta i motocykle dostępne na rynku amerykańskim są tańsze niż ich europejskie odpowiedniki, ale również często oferują bogatsze wyposażenie. Istnieje kilka czynników wyjaśniających, dlaczego pojazdy w Stanach Zjednoczonych są bardziej dostępne finansowo. Sprawdź sam, odwiedzając aukcje motocykli USA.

Ogromne zainteresowanie autami stworzyło intensywną konkurencję, co zaowocowało większą liczbą modeli dostępnych na rynku amerykańskim, często rzadko spotykanych w Europie. Ponadto warto zauważyć, że samochody w USA są wyprodukowane z materiałów o wyższej jakości niż te w Europie. Dostępność i cena surowców wpływają korzystnie na koszty produkcji, co automatycznie przekłada się na atrakcyjniejsze ceny auta lub motoru.

Koszty importu aut i motorów z USA

Planując import Toyoty MR2 lub Harleya Davidsona z USA, uwzględnij wszystkie koszty związane z tym procesem. Składają się na nie m.in.:

  • cło;
  • podatek VAT;
  • akcyza;
  • opłata transportowa;
  • prowizja aukcyjna;
  • koszty przelewu;
  • koszty przesyłki dokumentów. 

Co więcej, opłaty za transport drogowy i morski, a także odprawa celna wpływają na ostateczne koszty. Warto więc precyzyjnie oszacować te wydatki, uwzględniając lokalizację zakupu, port docelowy, a także korzystanie z preferencyjnych portów niemieckich.

Planując import, istotne jest także uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z oddzielnym załadunkiem i rozładunkiem podczas transportu drogowego oraz odprawą celną podczas transportu morskiego. Dbałość o szczegóły pozwoli uniknąć nieprzewidzianych wydatków i efektywnie zaplanować cały proces importu.

Uwaga na warunki gwarancji!

Przed zakupem importowanego auta lub motoru z USA, konieczne jest zrozumienie, że nie wszystkie firmy motoryzacyjne honorują amerykańskie gwarancje. Niektóre producenci, jak Mercedes czy Volkswagen, uznają te dokumenty, ale istnieją i tacy, którzy tego nie robią. Brak uznania gwarancji oznacza, że kierowca może napotkać trudności w uzyskaniu bezpłatnej naprawy w autoryzowanej stacji obsługi.

Dodatkowym wyzwaniem może być różnica w konstrukcji pojazdu. Mimo identycznych nazw modeli wersje amerykańskie często różnią się specyfikacją od europejskich odpowiedników. Zmiękczone zawieszenie, słabsze zabezpieczenia antykorozyjne czy inne rozwiązania techniczne mogą sprawić trudności podczas naprawy poza autoryzowanym serwisem, zwłaszcza jeśli trzeba będzie zakupić specyficzne części.

Choć różnica w cenie może być kusząca, potencjalni nabywcy powinni uwzględnić konieczność modyfikacji pojazdu, dłuższego czasu rejestracji oraz trudności z dostępem do odpowiednich części zamiennych podczas eksploatacji auta ze Stanów.

Przygotowaliśmy garść praktycznych informacji o samochodach z Ameryki. Być może dzięki Tobie, kolejny taki pojazd będzie brylował na ulicach miast.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%