Podstawy zasad squasha mówią o tym, że polega on na naprzemiennym odbijaniu piłki od ściany frontowej. Zgadza się, po rozpoczęciu wymiany serwisem tak to właśnie działa. Od czego zatem zaczynamy podstawy zasad squasha? Jak zbudowany jest kort i czym jak wygląda prawidłowy serwis?
Zasady squash mówią wyraźnie o tym w jaki sposób squash różni się od innych sportów rakietowych. Mianowicie przeciwnicy dzielą pole gry między siebie, a między nimi nie ma siatki. Kort do squasha to pomieszczenie otoczone 4 ścianami.
Serwis rozpoczyna wymianę. Pierwszy w meczu wykonuje osoba, która wygrała losowanie. Gracz wybiera stronę, z której rozpocznie serwisem. Następnie staje co najmniej jedną pełną stopą w małym kwadracie serwisowym, podrzuca piłeczkę i zagrywa. Robi to w taki sposób, że piłeczka odbija się nad linią serwisową (środkowa na ścianie frontowej) a pod linią autu (najwyżej na ścianie frontowej) i trafia w pole przeciwnika (duży kwadrat). Zasady squash wyraźnie mówią, że nie można grać linii, tzn. piłka uderzona w linię autową to błąd, w przeciwieństwie np. do tenisa ziemnego. Inaczej jak w tenisie wygląda również return, gdyż można uderzać z woleja.
Gra toczy się do popełnionego błędu, tzn. kiedy przeciwnik nie wykona poprawnego zagrania i piłeczka nie uderzy o ścianę frontową. Może się tak zdarzyć na różne sposoby - piłka zagrana przez przeciwnika była zbyt dobra i nie udało się do niej dobiec przed drugim kozłem lub zagrało się w aut. W squashu pojawić mogą się trzy komendy, świadczące o przebiegu rozgrywki, a bardziej jej przerwaniu.
Let to inaczej powtórzenie wymiany od serwisu. Ma miejsce, kiedy na przykład przerywamy wymianę z obawy na uderzenie przeciwnika rakietą w czasie zamachu lub uderzenie go piłeczką, ale nie w sytuacji kiedy ten celowo nam przeszkadza.
No let - strata punktu, która może wiązać się np. z zaniechaniem zagrania kiedy mieliśmy konieczność je wykonać. Zdarza się często kiedy zawodnik wybierze zły kierunek dojścia do zagrania i minie się z piłką. Mógł zagrać, ale tego nie robi.
Stroke - w zasadach squash zdobycie punktu poprzez np. utratę możliwości zagrania piłki przez niewłaściwie uderzającego przeciwnika, który nie zostawił nam miejsca na korcie, w żargonie squashowym “nie oczyścił” pola czy ściany przedniej. Podobnie kiedy przeciwnik zagrywa na siebie, a my, żeby uderzyć musielibyśmy mieć kontakt z jego ciałem.
Zasady squash choć z pozoru trudne to w rzeczywistości bardzo podobne do innych sportów, z drobnymi niuansami, które czynią go wyjątkowym. Warto choć raz w życiu wybrać się na kort i spróbować swoich sił w jednym z nowych sportów olimpijskich.