Zamknij

Oblicza epok 1.1 - świetny wstęp do historii literatury i sztuki

12:10, 22.06.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:10, 22.06.2023
freepik.com freepik.com

Literatura ostatnich lat przed naszą erą oraz pierwszych lat naszej ery to ogromna skarbnica wiedzy, która ukształtowała naszą cywilizację. Bezapelacyjnie do jednych z największych dzieł literackich trzeba zaliczyć Biblię. W tym okresie powstało także wiele prac słynnych Greków i Rzymian, których poglądy na filozofie stosuje się do dziś. Na bazie tych dzieł wykształciła się następnie kultura średniowiecza, która również ma swoją charakterystykę. Poznanie literatury tych epok jest możliwe z pomocą podręcznika "Oblicza epok 1.1". 

Czasy starożytne 

Epoka starożytna jest fascynującym okresem w historii świata, który skrywa wiele cennych dzieł literackich i filozoficznych. Starożytne państwa takie jak Rzym czy Grecja, za sprawą swoich wybitnych obywateli, przyniosły wiele klasyków, które są do dziś uważane za fundamenty literatury całego świata. Dlatego niezwykle istotne jest poznanie tych źródeł, aby móc zgłębiać tajemnice i mądrości dawnych cywilizacji. 

Starożytna Grecja często uważana jest za kolebkę zachodniej literatury. Epoka ta była bogata w mitologię, dramat, poezję, filozofię czy retorykę. Ponadczasowe dzieła takie jak "Iliada" czy "Odyseja" Homera stanowią podstawę greckiej mitologii, a poglądy Sokratesa czy Platona są dyskutowane do dzisiaj. 

Największe państwo w dziejach świata, czyli starożytny Rzym odcisnął swoje piętno również w dziedzinie kultury. Kultura Rzymian stanowiła fundament, na którym później została zbudowana zachodnia cywilizacja. Miana takie jak Cyceron, Wergiliusz wpłynęły znacząco na ówczesną kulturę, a w efekcie również na dzisiejszą. 

Nie należy zapominać o najważniejszym dziele literackim świata, czyli Biblii, która jest pełna pięknej poezji, symbolicznych opisów, przysłów i opowieści. Motywy biblijne są wykorzystywane przez wybitnych pisarzy wszystkich epok, wśród których znajdą się Shakespeare czy Dostojewski. 

Epoka średniowiecza 

Na fundamencie zbudowanym przez starożytność, a często w opozycji do wielu kwestii ukształtowała się kultura średniowiecza. Epoka zamków, rycerzy, krucjat i licznych wojen, wykształciła także swoją charakterystyczną literaturę. Autorzy opisywali w pieśniach i kronikach średniowieczną rzeczywistość - poczynania królów, rycerzy oraz kościoła. W tamtych czasach kościół miał ogromny wpływ na społeczeństwo i kulturę, dlatego też wiele utworów miało charakter moralny czy religijny, propagujący wartości chrześcijańskie. 

Podsumowanie 

Czasy starożytności i średniowiecza są niezwykle istotne, ponieważ są to najdłuższe epoki w historii ludzkości. Zawierają wiele dzieł kultury, które stanowiły podwaliny pod budowę współczesnej cywilizacji, a wiele zasad moralnych, które wtedy powstały, funkcjonuje do dziś. Ciekawym przewodnikiem po tych niezwykłych epokach będzie podręcznik "Oblicza epok 1.1", który doskonale wprowadzi w pierwszy rozdział historii literatury i sztuki. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%