Osoby z niepełnosprawnością intelektualną codziennie muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, dotyczy to zwłaszcza dzieci opóźnionych umysłowo czy mających inne problemy lub dysfunkcje na tle intelektualnym. Osobą, która ma pomóc im w edukacji, jest oligofrenopedagog, czyli specjalista od edukacji specjalnej.
Oligofrenopedagogika często łączy się też z takimi obszarami jak integracja sensoryczna czy arteterapia. Te specjalizacje często występują pod jednym zbiorczym pojęciem, jako pedagogika specjalna i ta nazwa chyba wydaje się łatwiejsza do przyswojenia dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym rodzajem edukacji.
Czym dokładnie zajmuje się oligofrenopedagog? Jest to osoba, do której obowiązków należy najczęściej opieka, terapia, wychowanie czy kształcenie osób niedostosowanych społecznie z powodu dysfunkcji umysłowych takich jak opóźnienie intelektualne w rozwoju. Oligofrenopedagogika to bardzo szerokie pojęcie, bo też problemy, z jakimi mierzą się osoby niepełnosprawne, są różne, podobnie zresztą, jak zakres samych dysfunkcji. W niektórych przypadkach oligofrenopedagogika przypomina normalną edukację, tyle że wszystko odbywa się nieco wolniej i przy użyciu prostszych pojęć.
Są jednak przypadki poważnych dysfunkcji, gdzie specjalista od pedagogiki specjalnej skupia się przede wszystkim na możliwie jak najlepszym przystosowaniu takiej osoby do normalnego funkcjonowania. Chodzi o naukę podstawowych, codziennych czynności i wyposażenie osób z niepełnosprawnościami w podstawową wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje otaczający świat i jak się w nim poruszać. Jakie przygotowanie pedagogiczne jest tu dokładnie potrzebne?
Na świecie jest coraz więcej ludzi, co powoduje, że statystycznie więcej jest też dzieci z dysfunkcjami intelektualnymi. Ten trend dostrzegają zarówno placówki oświatowe, jak i różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia czy inne organizacje pożytku publicznego, które poszukują nauczycieli ze specjalnością z oligofrenopedagogiki.
Również pracownicy państwowej oświaty, nauczyciele i pedagodzy szkolni dostrzegają coraz większą potrzebę prawidłowego przystosowania modelu kształcenia do potrzeb osób z dysfunkcjami i niepełnosprawnościami. Dlatego coraz więcej uczelni oferuje takie kierunki, zwłaszcza dla absolwentów pedagogiki czy nauczycieli, którzy chcieliby poszerzyć swoje kompetencje zawodowe i zdobyć nowe umiejętności.
Nowoczesny model kształcenia to dziś również dobre studia pedagogiczne online. Taką ofertę dla osób z wykształceniem pedagogicznym przygotowała między innymi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. Jest to nowoczesna placówka oświatowa mająca status uczelni wyższej, co daje gwarancję, że jakość kształcenia jest na wysokim poziomie, a ukończone studia będą zgodne z państwowymi normami.
Na https://studia-pedagogiczne.pl/ można znaleźć kilka kierunków związanych z oligofrenopedagogiką, edukacją osób ze spektrum autyzmu czy zespołem Aspergera. Ciekawa jest też integracja sensoryczna, czyli nauka dostosowywania prawidłowego odczuwania różnych bodźców, która często jest łączona z oligofrenopedagogiką w ramach jednego kierunku studiów. Absolwenci WSKZ cenią elastyczność, jaką dają studia pedagogiczne online oraz chwalą sobie poziom zajęć prowadzonych przez uznanych wykładowców i praktyków.