Zamknij

Zbiornik jedno- i dwupłaszczowy – który wybrać, kiedy i dlaczego?

Artykuł sponsorowany + 15:50, 21.02.2023 Aktualizacja: 15:50, 21.02.2023 ok. 4 min. czytania

Zbiorniki jedno- i dwupłaszczowe są konstrukcjami specjalnie dostosowanymi do magazynowania cieczy różnego rodzaju. Chociaż oba warianty sprawiają wrażenie podobnych do siebie, różnią się budową, a także ewentualnym przeznaczeniem. Jaki, kiedy i dlaczego wybrać konkretny zbiornik z kategorii elementów jedno- i dwupłaszczowych?

Czym charakteryzują się zbiorniki jednopłaszczowe?

Kwestia liczby „płaszczy” w zbiornikach na substancje płynne odnosi się do warstw ochronnych zastosowanych w konstrukcji danego wariantu. Dodatkowo konstrukcje tak jedno-, jak i dwupłaszczowe są budowane z materiałów odpornych na działanie różnych czynników (zarówno tych zewnętrznych, jak i wynikających ze składu chemicznego przechowywanych w nich cieczy).

Zbiorniki jednopłaszczowe zbudowane są zatem z pojedynczej ściany konstrukcyjnej, określanej właśnie mianem płaszcza. Zasadnicza funkcjonalność zbiorników jednopłaszczowych opiera się na ich szczelności – jest to cecha niezbędna do prawidłowego użytkowania pojemników tej klasy.

Zbiorniki jednopłaszczowe mogą, chociaż nie muszą być nieco tańsze od zbiorników dwupłaszczowych. Koszt zakupu jest oczywiście uzależniony w dużej mierze od wszystkich parametrów technicznych konstrukcji i jedynie po złożeniu kompletnego zamówienia u producenta można uzyskać wiarygodny kosztorys. 

Mniejsze zużycie materiału wiąże się z obniżonymi kosztami zakupu, jak i znacznie szybszym procesem produkcyjnym. Również dość duża łatwość modyfikacji i zestawiania w większe systemy magazynowe świadczy na ich korzyść. Docelowo zbiorniki jednopłaszczowe nadają się do przechowywania cieczy o niskiej agresywności – takich, jak woda (także deszczowa) czy niektóre nawozy. Oczywiście im bardziej skomplikowany skład płynów, tym większą uwagę należy zwrócić na kwestię zabezpieczenia wnętrza zbiornika przed działaniem rdzy. Stanowczo nie jest wskazane wykorzystywanie tego rodzaju pojemników do magazynowania cieczy gęstych, w tym olejów – jednopłaszczowa konstrukcja staje się wówczas mało wydajna i może stanowić zbyt małe zabezpieczenie.

Zbiorniki dwupłaszczowe – co warto o nich wiedzieć?

W przypadku zbiorników dwupłaszczowych należy mówić o konstrukcji dwuściennej, czyli składającej się z dwóch płaszczy ochronnych. Bardziej obrazowo można takie pojemniki nazwać „zbiornikiem w zbiorniku”. Wynika to między innymi z faktu, że pomiędzy dwoma płaszczami zbiornika pozostaje niewielka, wolna przestrzeń. Pełni ona funkcje ochronne na wypadek ewentualnej nieszczelności i wycieku. Ma to duże znaczenie dla ochrony otoczenia wokół zbiornika – taka konstrukcja zapobiega przedostawaniu się często niebezpiecznych substancji do gruntu.

Ze względu na takie właściwości profesjonalne zbiorniki dwupłaszczowe są wykorzystywane do bezpiecznego magazynowania substancji niebezpiecznych, w tym cieczy łatwopalnych czy o skomplikowanym składzie chemicznym (toksycznych). 

Zbiornik dwupłaszczowy na paliwo

Obecne regulacje prawne nakazują stosowanie do magazynowania paliw: benzyny i oleju napędowego właśnie zbiorników dwupłaszczowych. Wymóg ten pozwala ograniczyć ryzyko skażenia środowiska naturalnego. 

Wśród dwupłaszczowych modeli można wyróżnić:

W sprzedaży znajdują się zbiorniki dwupłaszczowe produkowane z różnych surowców – mogą to być tworzywa sztuczne, jednak z pewnością dużo większą odporność i trwałość wykazują zbiorniki paliwowe wykonane ze stali.

Kiedy i gdzie wykorzystywane są dwupłaszczowe zbiorniki paliwowe?

Dwupłaszczowe zbiorniki paliwowe dużych pojemności przeznaczone są głównie do użytku przemysłowego. Tego typu konstrukcje sprawdzają się w przypadku obiektów dystrybuujących paliwa, dużych przedsiębiorstw rolnych i produkcyjnych, a także w punktach zaopatrzenia pojazdów służb mundurowych, lotnictwa czy żeglugi. Zbiorniki tego rodzaju mogą być ponadto stosowane do składowania innych płynów, chociażby AdBlue.

Stojąc przed koniecznością zakupu zbiornika dwupłaszczowego na paliwa i substancje podobnego rodzaju, warto wziąć pod uwagę wybór wyrobu możliwie najlepszej klasy. Cenieni w branży producenci powinni zapewnić odpowiednią certyfikację, która potwierdza wysoką jakość wykonania i umożliwia wykorzystanie zbiornika w celach przemysłowych, typowo komercyjnych, ale i całkowicie prywatnych.

W zależności od potrzeb użytkownika, paliwowy zbiornik dwupłaszczowy, tak zresztą, jak i wariant jednopłaszczowy, może mieć jedną komorę lub być podzielony na kilka komór o różnych pojemnościach, z których każda może służyć do magazynowania innego rodzaju substancji.

O czym musisz pamiętać przy zakupie zbiornika dwupłaszczowego lub jednopłaszczowego?

W niektórych sytuacjach zakup zbiornika dwupłaszczowego lub jednopłaszczowego związany jest z koniecznością dokonania kilku niezbędnych formalności. Jedną z nich jest obowiązkowe zgłoszenie do Urzędu Dozoru Technicznego konstrukcji, których pojemność przekracza 2500 litrów. Ponadto dozorowi będą podlegały wszystkie rodzaje zbiorników, w których magazynowane są materiały zapalne, trujące lub żrące.

Zbiorniki jednopłaszczowe i dwupłaszczowe na olej napędowy i inne paliwa muszą, zgodnie z obowiązującymi dyrektywami, spełniać warunki norm unijnych (deklarację zgodności wystawia producent), powinny być wyposażone w tabliczki znamionowe i niezbędne wyposażenie użytkowe. Im większa pojemność zbiornika, tym więcej dodatkowych wymogów względem jego użytkowania będzie obowiązywać właściciela.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%