Gumy oporowe to te, z którymi ćwiczenia są najbardziej intensywne. Jak sama nazwa wskazuje, opór, który stawiają podczas ruchu, głęboko angażuje mięśnie i zmusza je do dynamicznej pracy. Wysoka jakość i rodzaj gum oporowych to kluczowe kwestie, którymi należy kierować się przy wyborze.
Wybierając gumy oporowe, niezmiernie istotne jest zadbanie o ich wysoką jakość. Dlaczego? Dzięki niej mamy pewność, że podczas treningu guma nie ulegnie przerwaniu. Napięcia wytwarzane w trakcie interakcji z gumą oporową są wysokie, a jej nagłe pęknięcie może uszkodzić ciało ćwiczącego. Dodatkowo guma o niskiej jakości szybciej utraci walory funkcjonalne oraz wizualne.
Na rynku najczęściej znajdziesz gumy wykonane z nylonu lub z lateksu. Są one odporne na pęknięcia i rozerwania, a przy tym bardzo rozciągliwe.
Jednak to nie jedyny materiał, z którego może być wykonana guma oporowa. Dostępne są gumy bawełniane, które zawierają dodatek tworzywa! Dzięki temu stawiany opór jest jeszcze większy, ćwiczenia intensywniejsze, a bezpieczeństwo… zachowane!
Zastanów się, do jakich ćwiczeń będziesz ich używać. Nie wszystkie rodzaje gum oporowych zdadzą egzamin podczas każdego treningu.
O ile trenując z gumami, mówi się, że ograniczać może jedynie wyobraźnia, w przypadku gum oporowych ogranicza Cię także… opór, który okazać się może zbyt duży do wykonania zamierzonych ćwiczeń.
Jeśli trening, który wykonujesz ma na celu wzmocnienie mięśni, wybierz gumy o niższym oporze. Jednak w przypadku ćwiczeń, które wspierają ruch — zdecyduj się na taśmy stawiające większy opór.
Może być to oznaczenie kilogramowe, opis słowny bądź graficzne natężenie.
Opór stawiany przez gumy może wynosić od 5 kg do około 150 kg. Zazwyczaj producent podaje informacje o oporze na opakowaniu produktu.
Pamiętaj, żeby rozpoczynając przygodę z gumami, zacząć od mniejszego oporu. Im dalej w trening, tym możesz stopniowo zwiększać jego natężenie.
To jaką gumę wybierzesz, zależne jest również od Twoich planów treningowych.
Może potrzebujesz gumy do ćwiczeń rehabilitacyjnych? Wówczas o jej specyfikację zapytaj fizjoterapeuty, który dobierze gumę, która realnie pomoże Ci wrócić do formy.
Z kolei jeśli rozpoczynasz praktykę jogi, lepiej sprawdzą się taśmy treningowe i gumy o niewielkim oporze. Celem w tych ćwiczeniach jest głównie rozciąganie ciała, dlatego ekspandery czy gumy oporowe mogą zdać egzamin niego gorzej.
Jednak jeśli chcesz zwiększać swoją siłę, masę mięśniową bądź kondycję, śmiało eksperymentuj z różnymi rodzajami, i zobacz, co w Twoim treningu sprawdzi się najlepiej!