Czy wiesz, że Twoje zęby są tak samo żywe jak wiele innych organów w Twoim ciele? To prawda. Łatwo jest myśleć o nich jako o statycznych i niezmiennych, ale każdy z naszych zębów posiada żywy nerw u swojego korzenia. Nerw ten znany jest również jako "miazga" zęba. Nerwy te kontrolują odżywianie naszych zębów i pomagają odczuwać ciepło i zimno. Tak jak zewnętrzna część zęba może ulec zniszczeniu, tak samo może ulec jego wnętrze. Możliwe jest nawet "obumarcie" zęba. W terminologii stomatologicznej można również usłyszeć, że to powikłanie jest nazywane "nieżywotnym", aby odróżnić je od zdrowych sąsiadów. Jeśli wiesz lub podejrzewasz, że masz martwy ząb, ważne jest, abyś zrozumiał, co to oznacza. Istnieją kroki naprawcze, które możesz podjąć, aby uratować ząb, jeśli zadziałasz odpowiednio wcześnie.
Martwy ząb to taki, w którym miazga w korzeniu obumarła. Jest to proces, który może zachodzić przez pewien czas. Czasami może on nawet przebiegać bezobjawowo, choć zdarza się to rzadziej. Częściej śmierć tej wrażliwej tkanki odczuwa się jako uporczywy ból zęba. Ból ten może nasilać się podczas żucia lub jedzenia. Po obumarciu miazgi nie można jej naprawić ani zregenerować. Tkanka pozostawiona w kanale może również zacząć próchnieć, powodując komplikacje. Podczas tego procesu ząb ulega widocznemu przebarwieniu z białego na żółty lub czarny.
Jak dochodzi do martwicy zębów? Po pierwsze, traumatyczne uszkodzenie zęba może mieć duży wpływ na nerw. Na przykład mocno wyszczerbiony ząb może doprowadzić do zakażenia nerwu. Silne uderzenie w ząb może również ograniczyć jego naczynia krwionośne, odcinając ważne substancje odżywcze i ostatecznie powodując obumarcie zęba. Długotrwała próchnica jest również częstą przyczyną obumierania zębów. Zła higiena zębów może z czasem doprowadzić do tego, że próchnica bakteryjna dotrze do korzenia. Bakterie mogą zaatakować miazgę, uszkadzając ją i ostatecznie powodując obumarcie tkanki. W obu przypadkach objawy fizyczne mogą być takie same.
Uratowanie umierającego zęba jest możliwe, jeśli w porę zostanie postawiona diagnoza. Proces ratowania uszkodzonego zęba, znany jako leczenie kanałowe, może pomóc zębowi odzyskać zdrowie bez konieczności stosowania alternatywnego leczenia. Jeśli ząb jest w większości nienaruszony, kanał korzeniowy i wypełnienie lub korona mogą utrzymać jego funkcjonalność. Zabieg kanałowy polega na usunięciu martwej miazgi i zastąpieniu jej materiałem przypominającym tworzywo sztuczne. Ponieważ martwy ząb może stać się kruchy, po leczeniu kanałowym dentysta może nałożyć na niego koronę, aby go wzmocnić i podtrzymać.
Jeśli martwy ząb jest zbyt zniszczony, prawdopodobnie będzie musiał zostać usunięty - jest to kolejny powód, dla którego należy wcześnie podjąć leczenie. Możliwe, że ząb będzie można zastąpić implantem. Przy odpowiedniej pielęgnacji można z pewnością zapobiec ponownemu pojawieniu się martwego zęba w przyszłości. Regularna dbałość o zęby i częste wizyty u dentysty to priorytet.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z portalem https://stomatologia-osowa.pl/