Podczas transportowania towarów, może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni skorzystać z przeprawy promowej. W Polsce najczęściej wybierany jest prom do Szwecji i to właśnie na nim skupimy się w dalszej części publikacji. Skandynawia stanowi popularny kierunek, zarówno wśród ruchu pasażerskiego, jak i cargo. Jaka jest cena rejsu? Z jakich portów wychodzą promy?
Każdego roku z usług armatorów korzystają miliony pasażerów. Wśród nich dużą część stanowi transport ładunku. Promy kursujące na trasie Polska-Szwecja na pokład zabierają zarówno samochody ciężarowe, jak i wagony kolejowe.
Duża ładowność towaru, jaką zabrać mogą na swój pokład statki, a także szybkość i stosunkowo niewielka cena sprawiają, że prom do Szwecji jest chętnie wykorzystywany co przewożenia ładunków.
Zmodernizowana flota pozwala zachować bezpieczeństwo podczas frachtu, a same jednostki kursujące na trasie do Królestwa spełniają restrykcyjne wymagania pozwalające pokonywać Bałtyk w niesprzyjających warunkach.
Dzięki temu niezależnie od sytuacji pogodowej, kurs, jak i sam towar dostarczany jest punktualnie i bez znacznych opóźnień.
W Polsce istnieje kilku armatorów, którzy realizują regularne połączenia ze Skandynawią. Najpopularniejszymi portami, z których odchodzą statki promowe, są -oprócz Gdańska- Świnoujście oraz Gdynia.
Oprócz komfortu rejsu dużym atutem jest również czas. Jeżeli zależy nam na szybkiej dostawie, powinniśmy liczyć się z tym, że prom do Szwecji z Gdyni swoją trasę pokonuje średnio w ciągu około 10 godzin.
Dla porównania podróż z Gdańska na pokładzie statku należącego do jednego z największych przewoźników, to niespełna 20 godzin. Portem docelowym jest w tym przypadku Nynäshamn oddalony o 60 kilometrów od Sztokholmu.
Bałtyk najszybciej przemierzymy, wyruszając ze Świnoujścia. Swoje usługi oferuje aż 4 armatorów, a średni czas przeprawy wynosi 7 godzin.
Kierowcy samochodów ciężarowych, na pokładzie skorzystać mogą z prawa do wypoczynku. Według prawa regulującego czas pracy odpoczynek może odbywać się jedynie w kajucie z miejscem do spania.
Transport ładunków drogą morską zawsze słynął z konkurencyjnych cen względem pozostałych sposobów tranzytu. Szczegóły odnośnie do taryfy frachtowej należy indywidualnie sprawdzać na stronach internetowych poszczególnych armatorów.
Przykładowo prom do Szwecji ze Świnoujścia czołowego przewoźnika w Polsce to koszt od kilkunastu do ponad stu euro. Oprócz portu, z którego wypływamy, istotny wpływ na cenę ma także rodzaj ładunku oraz wymiary zestawu (w przypadku samochodów ciężarowych).
Regularnie realizowane rejsy pozwalają sprawnie przedostać się do Królestwa Szwecji z kilku portów na terenie Polski. Wygoda i bezpieczeństwo przewożonego ładunku, a wszystko to w niskiej cenie.
W przypadku TIR-ów warto przed wjazdem na prom zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naczepy. Warunki na morzu często są dość nieprzewidywalne, a podczas przeprawy możemy mieć do czynienia z silnym wiatrem oraz sztormem.