Zamknij

Nawilżacz powietrza do mieszkania w bloku - jaki wybrać?

11:32, 30.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:32, 30.10.2020

Prawidłowa wilgotność względna dla środowiska w jakim żyjemy powinna mieścić się w przedziale od 40 do 60 %. Tymczasem jak pokazuje codzienność, poziom nawilżenia w wielu polskich mieszkaniach pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza jeżeli mówimy o mieszkaniach w blokach. Wiele zależy też od wentylacji i stanu stolarki okiennej oraz materiałów budowlanych użytych do wykończenia lokalu. Odpowiedzią na zbyt niską wilgotność jest nawilżacz powietrza, który szybko i skutecznie przywróci odpowiedni poziom. Czym kierować się przy jego wyborze i jaki model wybrać?

Dlaczego wilgotność powietrza jest ważna?

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, wilgotność powietrza przekłada się na niespodziewanie wiele aspektów naszego zdrowia i samopoczucia.

Układ oddechowy i odpornościowy – wilgotność powietrza przekłada się na stan układu oddechowego. Zbyt niska prowadzi do wysuszenia śluzówek gardła i nosa, a zawarta w nich warstwa glikanów nie jest w stanie wówczas spełniać swojej naturalnej funkcji ochronnej. Dzięki temu alergeny, bakterie czy wirusy mają prostszą drogę do zaatakowania górnych dróg oddechowych. Częste przeziębienia czy infekcje mogą więc wynikać ze zbyt niskiej wilgotności.

Niekorzystna jest również zbyt wysoka wilgotność, która prowadzi do rozwijania się pleśni i grzybów. Te zaś mogą również podrażniać układ oddechowy i prowadzić do reakcji alergicznych.

Kondycja skóry i problemy dermatologiczneniska wilgotność powietrza prowadzi do wysuszenia skóry i spojówek, pojawiają się problemy z suchymi, łamliwymi włosami, złuszczającą się i pieczącą skórą, jak również zapalenia spojówek, „zespół suchego oka”.

Komfort snu, samopoczucie w ciągu dnia – przy zbyt niskiej wilgotności powietrza pojawiają się problemy z zaśnięciem, w nocy i nad ranem może budzić nas chrypa i suchość w gardle. Wilgotność sprzyja też lepszej koncentracji i wydajności przy codziennych obowiązkach.

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Wybierając nawilżacz powietrza dla siebie, warto zacząć od przeanalizowania kilku kryteriów

 

  • Wydajność nawilżania/powierzchnia – wyrażana w ml/h, wydajność nawilżacza powietrza przekłada się na maksymalną powierzchnię, na jakiej można stosować dane urządzenie. Urządzenia o wydajności 300 ml/h będą przeznaczone do powierzchni ok. 40 m2. Warto jednak wiedzieć, iż są to zawsze wartości przybliżone. Dwa pokoje o takim samym kształcie i identycznej powierzchni mogą mieć bowiem różne zapotrzebowanie na wodę. Wpływ na to mają m.in. stolarka okienna czy wentylacja w mieszkaniu.
  • Zbiornik na wodę – objętość pojemnika na wodę przekłada się na to, jak długo nawilżacz może pracować na jednym napełnieniu. Spory, bo aż 4-litrowy pojemnik na wodę posiada wyżej wymieniony nawilżacz Xiaomi. Jednak największe znajdziemy w urządzeniach 2w1 (oczyszczaczach powietrza z nawilżaczem) np. firmy Sharp, Philips czy Panasonic. Więcej informacji o oczyszczaczach powietrza znajdziesz na stronię ranking-oczyszczaczy.pl
  • Higrostat – nawilżacz powietrza wyposażony w higrostat pozwoli ustawić pożądany przez nas docelowy poziom wilgotności powietrza w otoczeniu. W połączeniu z trybem automatycznym, urządzenie samo zwiększy intensywność nawilżania, gdy będzie to stosowne i zmniejszy obroty, gdy nie będzie to już konieczne.
  • Głośność – aspekt, który ma znaczenie głównie dla naszego komfortu eksploatacji. Na szczęście nawilżacze powietrza to z reguły urządzenia bardzo ciche. Najcichsze są nawilżacze ultradźwiękowe, jednak wytwarzane częstotliwości mogą z kolei drażnić zwierzęta domowe. Nawilżacze ewaporacyjne emitują z reguły od 20 do 40-50 dB, co jest wartością praktycznie niesłyszalną codziennej eksploatacji. Sporo urządzeń wyposażonych jest też w tryb nocny, w którym urządzenie pracuje cicho i powoli.

Jaki model nawilżacza powietrza wybrać?

Na rynku znajdziemy obecnie kilkadziesiąt modeli nawilżaczy powietrza, różniących się między sobą typem nawilżania, wydajnością urządzenia, designem i oczywiście ceną. Klarta, Xiaomi, Philips, Stadler Form czy Stylies to tylko niektóre z nich. Pomocny w wyborze właściwego urządzenia będzie ranking nawilżaczy powietrza na: https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%