Zamknij

WWR, czyli czym jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka?

artykuł sponsorowany + 19:42, 06.09.2020 Aktualizacja: 19:43, 06.09.2020

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka są to kompleksowe działania, których celem jest stymulowanie u malucha funkcji, odpowiedzialnych za jego komunikację oraz rozwój psychomotoryczny. Działania te są intensywne i należy je wdrażać w momencie wykrycia u dziecka niepełnosprawności, a następnie kontynuować aż do podjęcia przez nie nauki szkolnej. Z WWR wiąże się także wsparcie rodziców i rodzin, w przyswajaniu umiejętności życia i postępowania z maluchem.

Istota WWR dziecka

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka musi być podjęte najszybciej jak to możliwe. Fachowa i wszechstronna pomoc pedagogiczna oraz psychologiczna jest w tym wypadku nieoceniona. Wsparcie dziecka już na początkowym etapie jest niezwykle ważne, ponieważ wspomaga jego rozwój w każdej sferze życia oraz funkcjonowania. Nie tylko pomaga zrekompensować już występujące u malucha dysfunkcje rozwojowe, ale również jest w stanie zapobiegać ewentualnym zaburzeniom rozwojowym wtórnym! WWR dziecka i jego bliskich dąży do optymalizacji funkcjonowania całej rodziny!

Co zrobić, by moje dziecko mogło korzystać z WWR w przedszkolu?

Aby maluch mógł korzystać z takich zajęć, musi on posiadać prawomocną opinię o potrzebie objęcia go WWR. Otrzymać ją można w poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie zespół orzekający oceni, czy pociecha potrzebuje tego typu zajęć, czy też nie. Należy złożyć wniosek i oczekiwać na wezwanie do odpowiadającej Waszemu miejscu zamieszkania poradni!

Źródło: https://przedszkole-guziczek.pl/wczesne-wspomaganie-rozwoju-dziecka/

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w przedszkolu – jakim dzieciom się należy?

Wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka powinno się objąć wszystkie pociechy, których dotknęły takie schorzenia jak: wady wzroku, słuchu, autyzm, zaburzenia zachowania lub jakakolwiek niepełnosprawność ruchowa bądź umysłowa.

Zajęcia przedszkolne w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

Tego rodzaju zajęcia organizuje się w wymiarze pomiędzy 4-8 h miesięcznie. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – Krosno, Warszawa, Darłowo, Kalisz – bez względu na to, w jakim mieście mieszkacie, organizowane w ramach WWR zajęcia będą bezpłatne! Niestety, nie da się powiedzieć na 100% jak wyglądają takie zajęcia, ponieważ każde będą wyglądać inaczej i są one dostosowywane indywidualnie do potrzeb i dysfunkcji konkretnego malucha. Dokładny przebieg będzie zależał od wieku i problemów dziecka. Całkowicie inaczej prowadzi się zajęcia u maluchów z nieprawidłowością rozwoju ruchowego, u których nacisk kładziony jest przede wszystkim na zajęcia usprawniające, podczas gdy w przypadku młodszych dzieci z zaburzeniami mowy, stawia się głównie na intensywną pracę z logopedą. Zajęcia WWR w przedszkolu mogą być prowadzone w małych, 2 lub 3-osobowych grupach, bądź też, gdy mamy do czynienia z dziećmi młodszymi – indywidualnie!

Wczesne wspomaganie rozwoju w przedszkolu – co ma na celu?

Głównym i absolutnie podstawowym celem wczesnego wspomagania rozwoju dziecka jest doprowadzenie do sytuacji, w której poziom funkcjonowania jest możliwie najlepszy. Terapia ma ponadto zapobiegać ewentualnym problemom psychicznym, które mogą być następstwem występujących zaburzeń rozwojowych czy niepełnosprawności.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%