Zamknij
REKLAMA

Krajobraz po bitwie- mielecka polityka do generalnego remontu

13:05, 03.06.2019 | A.T
Skomentuj
REKLAMA

Ostatnie wybory ostatecznie przypieczętowały zakończenie w Mielcu misji  (jakby ją nie rozumieć) Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Po prostu obie te partie przestały w Mielcu istnieć, nawet jak mają jeszcze tutaj jakieś formalne struktury. Pisałem o tym jakiś czas temu. Jak ktoś wtedy nie wierzył, ma dowód czarno na białym.
Nie zajmowałem się w swoim przewidywaniu Kukizem15, bo od zawsze uważałem, że to jakaś dziwaczna hybryda polityczna  bez szans na długie trwanie w polityce. Więc jego zmierzch nie jest mi także dziwny.

Co będzie dalej? To już proste. Jak nie nastąpi jakaś katastrofa geopolityczna PiS  na jesieni weźmie znowu samodzielną większość w Parlamencie, tym razem znaczącą większość. Może nawet konstytucyjną.
Jestem przekonany, że Mielec będzie miał dwu parlamentarzystów z PiS. Kto nimi będzie, pisałem niedawno, więc nie chcę się powtarzać. Oczywiście pod warunkiem, że partia wystawi ich jako kandydatów, i że nie wystawi nikogo więcej.
A co w Mielcu?
To też wydaje mi się proste. Nastąpi zapewne zmiana sojuszy, bo nie widzący sensu i szans na dalsze trwanie w zawieszeniu, dwaj radni miejscy z upadłego Kukiz15 sprzymierzą się z PiS – em, co całkowicie wywróci do góry nogami mielecki układ polityczny.
Znowu będzie jak za poprzedniej kadencji – samotny prezydent i opozycyjna do niego Rada Miasta. I nie będzie to źle rokowało dla Mielca, bo władzę w województwie i Polsce będzie dzierżyło PiS. A marszałka mamy z Mielca. Podobnie, choć inaczej, nastąpi w powiecie.

Po przejęciu w Mielcu (prawie) pełni władzy, PiS pokaże, że dla Mielca może załatwić wiele spraw, co tylko utwierdzi niezdecydowanych w mniemaniu, że taka sytuacja jest ok.
Przy okazji obsadzi jeszcze możliwe do obsadzenia, a obsadzone przez kogo innego, stanowiska. Ale takie jest w Polsce zbójeckie prawo zwycięzcy politycznego.

PSL przed wyborami zapewne naprawi swoją największa pomyłkę, jaką było zawarcie koalicji z Koalicją, ale to mu niewiele pomoże. Bo jakąż wiarygodność dla mieszkańca wsi ma pięknie mówiący, wypielęgnowany, inteligentny  inteligent, klaszczący wrogom Kościoła, a potem żegnający się z nabożeństwem, pan Kosiniak - Kamysz? Żadną.
Może chłopu Kalinowskiemu by uwierzyli, ale on już jest na aucie polskiej polityki.
A jeszcze jak do Koalicji dołączy facet z brzytwą, niejaki Biedroń?

Tak PO jak i PSL nie znikną z mieleckiej sceny politycznej całkowicie.Bo nie. Do czasu. Ale jak się do spodu nie przeformatują, to będzie z nimi jak ze starym programem komputerowym – nowe komputery go nie otworzą. A wtedy wyrzuci się dyskietki na śmietnik historii.

Ps.1 Te powyższe oceny mieleckiej sytuacji politycznej nie świadczą o moich jakichkolwiek sympatiach czy antypatiach politycznych. Starają się być jedynie wyważoną próbą przepowiedzenia tego, co nastąpi.
Jak się wcześniej nie zawali.

Ps.2 Bardzo wierzę, że następny próg wyborczy będzie dla Wiosny za wysoki. A jak się przed progiem sprzymierzy z Koalicją, to Biedroń  jej tą brzytwą podetnie żyły.

Ps.3 Fajnie wyszli na koalicji z Koalicją starzy wyjadacze z SLD: Miller, Cimoszewicz, Hubner, Belka, Liberadzki. Ale jak za partnera mieli Schetynę, to nie dziwota.

Ps.4 No i oczywiście wszyscy mądrzy ludzie wiedzą, że mądrzy ludzie przegrali z głupimi, niewykształconymi, ciemniakami, wieśniakami, którzy nie przeczytali w życiu żadnej książki, prócz elementarza, etc. Znowu głupi naród nie spełnił wygórowanych oczekiwań wykształconej elity. No bo dał się kupić za głupie 500 zł. A wykształcona elita, żyjąca głównie z budżetu, nie może zrozumieć, że biedni ludzie mają być prawo wdzięczni rządzącym za to, że dali im trochę pieniędzy i pozwolili godniej żyć.

 

(A.T)

Od kilkunastu lat felietonista mediów mieleckich. Pisze o sprawach lokalnie aktualnych i ogólnie uniwersalnych. Twórca wierszy i bajek. Inżynier. Członek ZLP.

Andrzej Talarek

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (15)

zxszxs

8 10

Niby dobrze napisane i proroczo jednak czytając odnoszę wrażenie że trochę naciągnięta jest teoria o przechylaniu się ludzi w kierunku Pis. Jak nie będę miał na kogo zagłosować na jesień to po prostu zostanę w domu bo by mi ręka uschła, albo zagłosuję na kogoś kogo nie lubię ale kto daje minimum szans że PIS będzie musiał wejść z nim w koalicję. Zmuszenie Pisu do poprawności w rządzeniu czyli: najpierw myślimy a potem robimy będzie bezcenne i chyba tylko o to można w nadchodzących wyborach walczyć. 14:35, 03.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Za nicZa nic

0 1

Tak mądre, że aż całkowicie *%#)!& 15:40, 03.06.2019


:/:/

11 2

Guru j. polskiego i skromności dał głos. 14:48, 03.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ninianinia

3 0

najlepiej zrobić koalicje z PZPR 10:10, 05.06.2019


SOSSOS

9 10

Cały czas uważam że to co się dzieje teraz w Polsce to jest cofanie państwa w lata komuny. Ludzie czy Wy nie widzicie analogi? Jedna partia jak kiedyś, wódz bez którego zgody żaden polityk rządzącej partii nawet nie kichnie, wasze pieniądze z podatków dostajecie jako bonusy za posłuszeństwo a np.sluzba zdrowia zaniedbana, kraj podzielony emocjami, drożyzna i tak można wymieniać w nieskończoność.Co musi się stać jeszcze żebyście przejrzeli na oczy? Czy nie myślicie o Waszej przyszłości, o tym co czeka Was jak przyjdzie kryzys gospodarczy. 03:05, 04.06.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

RealistaRealista

4 0

Byle tylko tu i teraz a później będzie płacz i zgrzytanie zębów, że hiperinflacja zjada nasze pieniądze. Gospodarka oparta tylko na konsumpcji, długo nie pociągnie. Potrzebne są inwestycję i rozwój. Proszę sobie poszukać wykres inwestycji na przestrzeni ostatnich lat w Polsce to może pan być w lekkim szoku. Jak przyjdzie kryzys to będzie idealny czas na "strzyżenie owiec" i zgarnianie zysków przez tych, którzy obracają wielkimi pieniędzmi. 07:15, 04.06.2019


Za nicZa nic

7 3

Chyba nie masz pojęcia co znaczyła jedna partia za komuny. Dzisiaj może działać dowolna ilość partii w sposób nieskrępowany, dawniej była jedyna partia z dwoma satelitami i jedynymi sterowanymi przez nich mediami. Nawet telefony były reglamentowane, by ludzie nie mogli się w łatwy sposób porozumiewać. Dzisiaj , prawie wszystkie media oprócz TVP i TV TRWAM działają na rzecz przeciwników PIS-u. W portalach jak Interia, Wirtualna Polska, Onet podawane są prawie wyłącznie informacje krytykujące, a nawet obrzucające błotem PIS i obecny rząd. Wzywasz nas, popierających PIS byśmy przejrzeli na oczy. Najpierw zrób to ty, idź do okulisty, bo jesteś prawie zupełnie ślepy.Pieniądze jakie rząd PIS-u nie dopuścił utraty na rzecz bogacenia się nieznanych osób w kraju i za granicą przeznaczył na wspomożenie rodzin, bo zależy mu na poprawie demografii w Polsce. Były to pieniądze nie małe, nawet międzynarodowe instytucje finansowe oceniły je na kwotę 250 mld zł. Gdyby to nie nastąpiło, nie wiadomo też czy nastąpi, przy waszej wściekłej propagandzie, jak twoja to niedługo wiek emerytalny trzeba byłoby podnieść do stu lat. Rozpoczął to już rząd PO-PSL. Cieszycie się gdy GUS podaje, że wzrost dzietności w Polsce jest niewielki. Działajcie dalej tak jak do tej pory, wy albo wasze dzieci będą tylko marzyć o emeryturze. Bogaci dadzą sobie radę. Już gromadzą fortuny nie tylko w Polsce. O siebie nie muszę się już martwić, jestem w wieku takim, że najgorsza władza totalnych niewiele już może mi zaszkodzić. Żyję skromnie, ale godnie. Mój kres ziemskiej wędrówki jest blisko. 08:57, 04.06.2019


AdamAdam

1 1

Człowieku czy ty wiesz co to znaczy komuna!! W komunie ośrodek władzy był w Moskwie. Wszystko tam było podporządkowane. KC(centralny) PZPR, KW(wojewódzki) PZPR, KP(powiatowy) PZPR i
POP (podstawowa organizacja partyjna). Nikt nie miał prawa się wychylić!! Ośrodek władzy
w Moskwie czyli podporządkowanie się siłom zewnętrznym porównujesz z aktualną władzą w Polsce !? 21:50, 12.06.2019


MaxMax

3 1

Emeryturę już zabrali? 06:57, 04.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RealistaRealista

5 1

Panie Talarek, to że PIS w wyborach na jesieni masz duże szanse na wygraną jest oczywiste. Co do chłopaków z Kukiz15 - na pewno nie będzie koalicji z PIS-em. No chyba, że Szczerba da się kupić ale wątpię. Co do Ziomka, jestem wręcz pewien, że w koalicję z PIS-em nie wejdzie. Proszę mi wierzyć, wiem co mówię ;) Także proszę lepiej rozeznać sytuację w lokalnej polityce i realnie ocenić układ sił. Jeśli chodzi o Kukiz15 i politykę krajową to sa, ubolewam nad słabym wynikiem tego ugrupowania i mały rozłam ale obecnie toczą się rozmowy aby zrobić szeroką koalicję i być opozycją przeciwko PIS-owi. Paweł Kukiz jasno daje do zrozumienia, że dogada się z każdym kto wprowadzi jego postulaty (prawie z każdym :P). Pożyjemy zobaczymy. Jeśli Kukiz15 nie połączy sił z Konfederacją i nie podbierze do siebie wartościowych ludzi z innych ugrupowań to, tak ma pan rację, może przestać istnieć na krajowej jak i lokalnej scenie politycznej. Pozdrawiam. 07:08, 04.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

i jużi już

5 0

Jaki ten pan jest mądry. Pan Talarke wszystko przewidzi , jak wrózka a do tego nie angazuje sie po żadnej ze stron i ciagle pracuje dla Solorza. A ten Solorz to nie wiem z jakiej opcji?
oprostu PSL powinien zatrudnieć p. Talarka na doradcę i już. 08:27, 05.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kazimierz66kazimierz66

4 0

Kolejne mieleckie wybory, prezydenta, rady itd. pokazują starą zasadę że głupek głosuje na głupka, towarzysze nie mamy elit, nie mamy oświaty, budujemy most na Złotnikach gdy potrzebny wiadukt już stoi w Rzochowie, nowo postawiony budynek biblioteki spełnia kryteria zamkniętej hali fabrycznej, rozebraliśmy starą halę sportową która mogła stać następne 100lat, spójrzmy w lustro ono nie jest krzywe pokazuję rzeczywistość. 10:13, 10.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

eferefer

0 0

Wskaż nam drogę mądry Kazimierzu. 11:10, 10.06.2019


htbhtb

2 1

Kompletnie zła diagnoza. Nie można porównywać PSL-u do PiS-u ani Platformy. PSL to Wincenty Witos premier, który stał na czele państwa 1920 roku, gdy bolszewicka nawała zagrażała Europie. Pokonał Bolszewików razem z generałem Tadeuszem Rozwadowskim. Piłsudski złożył wtedy dymisję na ręce Witosa, ten nawet nie odniósł się do tego ale po wygranej Bitwie Warszawskiej oddał bazgroły Piłsudskiemu. To był straszny błąd, powstał kult jednostki, proszę nie iść tą drogą. Trzeba w Polsce wypracować zupełnie nowy model rządzenia - sanacyjny z kultem jednostki jest zły!..
11:24, 10.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Człowieku Człowieku

3 0

Przestań juz pisać te bzdety bo sie czytać ich nie da. Straszny filozof z Pana Panie Talarek. Przewidujacy, apolityczny, dbajacy o dobro Mielczan. Dla dobra Milczan i Mielca poradac sibie spokój z pisaniem bredni 22:35, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA