Na prośbę Narodowej Służby Ratowniczej i Zapobiegania Wypadkom (SENAPRED) oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, w niedzielę 16 lutego Siły Powietrzne Chile (FACH) szybko przygotowały wyspecjalizowany personel oraz sprzęt powietrzny z II, III i IV Brygady Powietrznej, stacjonujący w miastach Santiago, Puerto Montt i Punta Arenas, aby wesprzeć akcję ratunkową trzech alpinistów, którzy mieli trudności z poruszaniem się na górze Fitz Roy. To góra położona na wschód od Lądolodu Patagońskiego Południowego, na granicy między Argentyną a Chile.
Do przeprowadzenia tej operacji użyto wyprodukowanego w Mielcu śmigłowca S-70i Black Hawk, należącego do II Brygady Powietrznej, który wystartował z Santiago. Po przystankach w Puerto Montt i Balmaceda, śmigłowiec udał się rano 17 lutego w kierunku góry Fitz Roy, gdzie udało się uratować alpinistów.
Akcja była przeprowadzona na dużej wysokości i w bardzo trudnych warunkach meteorologicznych. Dzięki skoordynowanej i wyjątkowo trudnej operacji, śmigłowiec Black Hawk oraz jego załoga z powodzeniem uratowali alpinistów z tej trudno dostępnej okolicy. Misja została zrealizowana w mniej niż 24 godziny na trasie obejmującej ponad 2000 kilometrów, co potwierdza zdolność Chilijskich Sił Powietrznych i śmigłowca Black Hawk do działania w ekstremalnych warunkach.
Do wsparcia tej operacji oprócz śmigłowca Black Hawk, Chilijskie Siły Powietrzne wysłały trzy inne statki powietrzne, które zostały strategicznie rozmieszczone w Villa O'Higgins i Balmaceda, aby wspomóc operację i zapewnić szybką oraz efektywną ewakuację.
Ta udana akcja ratunkowa, zakończona w Puerto Montt, pokazuje wysokie zdolności śmigłowca Black Hawk oraz profesjonalizm chilijskich załóg ratowniczych. Dzięki temu udało się udzielić pomocy w bardzo krótkim czasie.
Kontrakt na sześć śmigłowców Black Hawk dla Chilijskich Sił Powietrznych został podpisany w 2016 roku. Polskie Zakłady Lotnicze dostarczyły maszyny zgodnie z umową w 2018 roku.