Zamknij

Wkrótce w Mielcu ruszy kwalifikacja wojskowa. Co trzeba wiedzieć?

14:56, 13.01.2025 Aktualizacja: 15:08, 13.01.2025

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu informuje, że w dniach od 4 marca do 14 kwietnia 2025 r. w Powiecie Mieleckim zostanie przeprowadzona Kwalifikacja Wojskowa.

Ogólnie w skali kraju w 2025 roku przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, stawić się będzie musiało około 230 tysięcy osób. To podobna liczba jak w latach poprzednich. 

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu zachęca wszystkich, którzy otrzymali wezwanie, do stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi. Więcej informacji znajdziesz pod numerem 261 156 550.

Czym jest kwalifikacja wojskowa? Kto otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową? Jakie czynności wykonywane są w ramach kwalifikacji wojskowej? Wyjaśnimy poniżej.

Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie obywateli do ewidencji wojskowej oraz ocenę ich zdolności fizycznych i psychicznych w kontekście obowiązku wojskowego. W trakcie komisji badany jest ogólny stan zdrowia psychicznego i fizycznego osób wezwanych, a także przypisywana jest im odpowiednia kategoria zdrowotna:

A - zdolny do czynnej służby wojskowej;
B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej;
D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk;
E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i w czasie wojny.

Dodatkowo, ich dane są rejestrowane w ewidencji, a każdemu nadawany jest stopień szeregowego. Proces ten pozwala również na określenie ich przydatności do różnych rodzajów czynnej służby wojskowej.

Kto otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową?

  • mężczyźni urodzeni w 2006 r.,
  • mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie maja przyporządkowanej kategorii wojskowej,
  • osoby urodzone w latach 2003-2004 uznane przez komisje za czasowo niezdolne do służby wojskowej,
  • kobiety urodzone w latach 1998-2006 z kwalifikacjami przydatnymi do służby wojskowej
  • osoby po 18. roku życia, które zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej,
  • osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat,
  • ponadto na kwalifikację wojskową będą musiały zgłosić się także kobiety z określonych w ustawie o obronie Ojczyzny grup wiekowych i wykonujące określone zawody, a także pobierające w tych kierunkach naukę. Mowa tu o kobietach, które mają kwalifikacje przydatne w służbie wojskowej, takich jak zawody medyczne, weterynaryjne, morskie, lotnicze, a także psychologowie, radiolodzy i tłumacze. Dotyczy to również tych, które uczą się w celu zdobycia tych kwalifikacji, kończą w danym roku szkolnym lub akademickim swoje studia, oraz studentek i absolwentek uczelni wyższych.

Czynności wykonywane w ramach kwalifikacji wojskowej

W ramach kwalifikacji wojskowej wykonuje się następujące czynności:

  • sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej; określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
  • wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej;
  • wprowadzenie danych do ewidencji lub aktualizacja ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji;
  • wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej;
  • nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie do pasywnej rezerwy.

W ramach kwalifikacji wojskowej szef wojskowego centrum rekrutacji albo jego upoważniony przedstawiciel może również przeprowadzać czynności związane z rekrutacją do ochotniczych rodzajów służby wojskowej.

Obowiązek stawiennictwa wezwanych osób

Zgłoszenie się na kwalifikację wojskową w wyznaczonym terminie jest istotne dla osób objętych ustawowym obowiązkiem, ponieważ unikanie stawienia się może prowadzić do poważnych konsekwencji. Grzywna za nieobecność może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. To jednak nie wszystko, osoba, która się nie stawi, może zostać doprowadzona przez policję lub wpisana do rejestru osób uchylających się od obowiązku, co może skutkować nałożeniem kary administracyjnej, w tym aresztem.

Nie zwlekaj!

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu zachęca wszystkich, którzy otrzymali wezwanie, do stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi. Wasza obecność ma znaczenie! Razem dbajmy o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. 

Więcej informacji znajdziesz pod numerem 261 156 550

(hm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%