W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla południa kraju, a także dla centralnej Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed możliwymi podtopieniami.
Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu IMGW wydał dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Tam prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.
Instytut przekazał, że w najbliższych dni prognozowane są dwa główne zagrożenia hydrologiczne. Pierwsze to gwałtowny przybór wody w korytach rzecznych, największy w piątek, sobotę i niedzielę. Drugie to podtopienia w miastach.
Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez miejskie systemy kanalizacyjne – podał IMGW. Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi od piątku do niedzieli – dodał Instytut.
Od piątku do poniedziałku intensywne opady deszczu będą występowały też w zlewni górnej Wisły.
W czwartek 12 września wieczorem powiat mielecki był wolny od ostrzeżeń IMGW i alertów RCB, ale te obowiązywały dla powiatów ościennych. Dla powiatu dąbrowskiego zostało ogłoszone ostrzeżenie trzeciego, czerwonego – najwyższego stopnia IMGW.
- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów dla okresu od godz. 20.00 dnia 12.09 do 07.00 dnia 13.09 wyniesie od 10 mm do 20 mm, od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 70 mm do 90 mm, od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 90 mm do 120 mm, lokalnie do 140 mm, od godz. 07.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm – czytamy w komunikacie IMGW.
Jednocześnie opublikowane zostało ostrzeżenie hydrologiczne. Także najwyższego stopnia!
- W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu na rzekach w województwie małopolskim spodziewane są wzrosty poziomu wody, początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a następnie liczne przekroczenia stanów alarmowych. Największa intensywność zjawisk wystąpi w dniach 14-15.09 gdzie punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych komunikował Instytut.
Na te zapowiedzi zareagowała gmina Radgoszcz, która zarządza zalewem w Narożnikach położonym w sąsiedztwie gminy Radomyśl Wielki. Zalew jest opróżniany!
- W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu i potencjalnym zagrożeniem powodziowym, nasz samorząd gminny podjął decyzję o dokonaniu zrzutu wody z zalewu w Narożnikach. W najbliższych dniach prosimy o szczególne śledzenie informacji pogodowych – czytamy w komunikacie Urzędu Gminy Radgoszcz.
Na wschód od Mielca tymczasem mogą występować silne mgły.
Prognoza zagrożeń meteorologicznych natomiast wskazuje, że w niedzielę i poniedziałek na terenie powiatu mieleckiego mogą wystąpić intensywne opady deszczu.
Na te zapowiedzi zaczynają reagować organizatorzy imprez plenerowych planowanych na najbliższy weekend.
Koncert Mieleckiego Festiwalu Muzycznego pod tytułem „Wielcy kompozytorzy, mistrzowskie interpretacje” został przeniesiony z parku przy Pałacyku Oborskich do Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu.
Zaplanowany na sobotę 14 września I Turniej Rekreacyjny Sołectw Gminy Mielec „Feblik Gminny 2024” przeniesiony został na inny termin.
Natomiast wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul zwołała posiedzenie sztabu kryzysowego. W związku z niekorzystną sytuacją meteorologiczno-hydrologiczną Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał zalecenia. Podczas spotkania zespołu Wojewoda przekazała je służbom województwa podkarpackiego.
To polecenia wzmocnienie obsady operatorów numerów alarmowych i służb dyżurnych w centrach zarządzania kryzysowego, przeglądu magazynów przeciwpowodziowych na poziomie wojewódzkim, przeglądu asortymentu magazynów powiatowych pod kątem środków do szybkiego reagowania (plandeki, agregaty, linki, itp.), monitorowania sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej i przekazywanie ostrzeżeń, bieżącego przekazywania informacji związanych z bezpieczeństwem do centrum zarządzania kryzysowego w Rzeszowie oraz wsparcia służb Straży Pożarnej, Policji, Wojska w gotowości do reagowania.
Najtrudniejsza sytuacja – w skali kraju – spodziewana jest na Dolnym Śląsku, w regionie Wrocławia. Tu prognozy wskazują nawet na możliwość opadów podobnych do tych, które 1997 roku doprowadziły do powodzi, która zniszczyła zabudowę Wrocławia czy Opola.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował w środę po południu, że w związku z ostrzeżeniem IMGW powołał sztab kryzysowy.
- Od 12 do 16 września we Wrocławiu może spaść do 380 litrów wody na metr kwadratowy. To absolutny rekord w historii Wrocławia. W czasie sierpniowych, nawalnych opadów, spadło 77 litrów przez 18 godzin. Wszystkie służby postawione są w stan najwyższej gotowości – napisał w mediach społecznościowych Sutryk.
Prezydent Wrocławia poinformował też, że zostały odwołane wszystkie miejskie imprezy plenerowy oraz że miasto jest w kontakcie z organizatorami innych wydarzeń.
Tymczasem w poniedziałek 16 września o godzinie 19:00 we Wrocławiu ma dojść do meczu piłkarskiej ekstraklasy pomiędzy Śląskiem Wrocław i Stalą Mielec. Organizacja tego meczu stanęła pod dużym znakiem zapytania.
Klub z Wrocławia informuje, że obecnie mecz ma odbyć się zgodnie z planem, ale sytuacja pogodowa może to zmienić.