[FOTORELACJA]11687[/FOTORELACJA]
- Jesteśmy jako kraj w wyjątkowym momencie gigantycznego skoku technologicznego, wielkich przemian, które wprowadza automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja, wielkich zmian, jakie zachodzą przez to m.in. zarówno w relacjach społecznych, jak i zmian na rynku pracy. Wy wspaniale pokazujecie, jak można tym wyzwaniom stawiać czoła, nie bać się ich, ale próbować technologię i naukę okiełznać i sprawić, by służyła dobrze gospodarce i człowiekowi - mówiła w Mielcu ministra edukacji Barbara Nowacka.
Jak podkreślała, „właśnie dzisiaj technologia musi służyć dobru ludzi, ma być nastawiona na to, by jak najlepiej budować przyszłość, świat, Europę, ale przede wszystkim gospodarkę Rzeczypospolitej”. - Żeby to się działo, musimy przystosować się do wielkich zmian, ale też umieć je pokierować - dodała.
- Chciałabym zapewnić (...), że dla naszego rządu i dla Ministerstwa Edukacji Narodowej wsparcie dla szkół zawodowych i technicznych będzie w najbliższym czasie priorytetem - powiedziała ministra podczas uroczystości. Zaznaczyła, że już teraz są programy, które wspierają zainspirowanie dzieci w przedszkolach naukami ścisłymi i technicznymi. Zapowiedziała, że w starszych klasach będzie wspierane nauczanie matematyki i nauk ścisłych.
- Ministerstwo będzie (...) inwestowało we wsparcie tych, którzy radzą sobie najsłabiej - zapewniła. Zapowiedziała też wsparcie uczniów zdolnych i nauczycieli, którzy z nimi pracują, bo - jak mówiła - oprócz swojej pracy zawodowej wykonują wielką pracę nad szlifowaniem talentów młodych osób. - To jest kolejna rzecz, którą będziemy się w najbliższym czasie zajmować, na które również ministerstwo przeznaczy czas i środki - powiedziała szefowa MEN.
Poinformowała, że ministerstwo będzie prowadziło szerokie konsultacje, nie tylko z radą dyrektorów szkół technicznych i zawodowych, ale i z przedsiębiorcami, tak by jak najlepiej przygotować młode osoby do wejścia na rynek pracy wysokich technologii, nowych potrzebnych kompetencji.
- Reformę, którą opracowujemy w ministerstwie, która zacznie wchodzić w życie od 2026 r. opieram na dwóch filarach. Na filarze kompetencji przyszłości, takich, żeby odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata, ale również wyzwań gospodarczych - powiedziała Nowacka.